piątek, 21 września 2018

Wymarzona sypialnia

Nie od dziś wiadomo, jak wielką rolę dla zdrowia i sprawnego funkcjonowania człowieka odgrywa sen. W ciągu roku niektórzy z nas przesypiają nawet trzy tysiące godzin, choć tym wynikiem może pochwalić się niewiele ponad pięćdziesiąt procent Polaków. 

Równie ważna, jak ilość snu, jest jednak jego jakość, a na tą bezpośredni wpływ ma miejsce, w którym udajemy się na odpoczynek. Dlatego też sypialnia powinna być miejscem, którego aranżację powinniśmy szczególnie przemyśleć, dostosowując jej wygląd zarówno do metrażu pomieszczenia, jak i do naszych indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. Otaczając się przynoszącymi ukojenie kolorami, stawiając na dobre łóżko i piękne wykończenie sypialni, gwarantujemy sobie przyjemność płynącą z wypoczynku. Z kolei wybierając wysokiej jakości dodatki, możemy nadać sypialni niepowtarzalny charakter.

Kolory w sypialni 

Aranżacja sypialni ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, na to, czy budzimy się wypoczęci, czy też mamy wrażenie, że dopiero przyłożyliśmy głowę do poduszki. Wystrój sypialni, w tym zastosowana kolorystyka, powinna pozwolić na wyciszenie, regenerację sił. Nawet mała sypialnia może być urządzona funkcjonalnie i stylowo, pod warunkiem, że ergonomicznie wykorzystamy dostępną przestrzeń i zdecydujemy się na jasne kolory. Nie tylko optycznie powiększą one pomieszczenie, ale sprawiać będą wrażenie przytulności oraz świeżości. 

Wśród kolorów najczęściej polecanych do sypialni, znajdują się ciepłe brzoskwinie, pudrowe róże, pastelowe zielenie, a także jasny błękit. Nawet, jeśli zdecydujemy się na pozostawienie białych ścian, warto uświadomić sobie, że prawdziwy efekt uzyskamy dopiero wówczas, kiedy popracujemy z dodatkami. Nie tylko podkreślą one moc zastosowanych kolorów czy przełamią surowość bieli, ale pozwolą nam na odrobinę zabawy i szaleństwa. Postawić możemy na oryginalne kształty i faktury bądź też na barwy – wszystko to pozwoli nadać indywidualnego charakteru pomieszczeniu i złagodzi jego wystawowy, nieco obcy wygląd. Jeśli mamy obawy przed eksperymentowaniem, możemy postawić na jeden kolor dodatków, o kilka tonów ciemniejszy niż kolor ścian lub na kolor uzupełniający, czyli kolor leżący naprzeciwko na kole baw (prowadzi to do zderzenia barwy zimnej, tj. niebieskiej, zielonej, fioletowej z ciepłą, tj. czerwoną, pomarańczową, żółtą). 

W sytuacji, kiedy jesteśmy miłośnikami ostrych, odważnych kolorów, nie musimy w pełni rezygnować ze swojego stylu – w końcu sypialnia ma być miejscem, gdzie dobrze mamy się czuć. Wystarczy wówczas pomalować jedną ścianę na mocny kolor (najlepiej ścianę za łóżkiem), a pozostałe pozostawić jasne. Jeśli jednak to kolor jest dla nas priorytetem i decydujemy się na ostre barwy, postawmy na takie dodatki i elementy aranżacyjne, które złagodzą efekt. W przeciwnym wypadku możemy mieć problemy z wypoczynkiem i regeneracją organizmu. 


Grunt to łóżko 

W aranżacji sypialni główną rolę odgrywa łóżko, dlatego jego wybór wymaga przemyślenia. Warto przede wszystkim zastanowić się nad jego rozmiarem. Do najpopularniejszych, dwuosobowych należą modele łóżek o wymiarach 160x200 cm, choć coraz częściej decydujemy się na nieco mniejsze, 140x200, by zaoszczędzić kilka centymetrów, pozwalających nam za umieszczenie w pokoju przynajmniej jednej nocnej szafki czy toaletki. 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łóżek, począwszy od drewnianych po tapicerowane, w szerokiej gamie kolorystycznej. Bez problemu możemy znaleźć coś odpowiedniego, niezależnie od tego, czy wolimy styl klasycznych czy też stawiamy na nowoczesność. 

Czym jednak byłoby łóżko bez wygodnego materaca? To od jego jakości zależy głównie jakość naszego snu, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Należy pamiętać, że najważniejszym zadaniem, jakie musi spełniać materac, to odpowiednie podparcie kręgosłupa. Dlatego też powinien on być dostosowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała. Warto wypróbować go jeszcze w sklepie i przez kilka minut poleżeć na wznak i na boku na materacu. Kiedy poczujemy odprężenie, rozluźnienie mięśni, to oznaka, że materac jest dla nas odpowiedni. Warto skonsultować się też ze sprzedawca odnoście wkładu materaca, właściwości tkaniny (np. czy jest antyalergiczna), a także zdecydować się na zdejmowany do prania pokrowiec materaca, co zapewni utrzymanie właściwej higieny. 

Przysłowiową kropką nad „i”, jest dobór odpowiedniej kołdry (puchowej, jedwabnej, wełnianej, antyalergicznej) i poduszek oraz pościeli. Choć dylematy związane z pościelą wydawać się mogą wyłącznie kwestią związaną z estetyką, to tak naprawdę pełni ona nie tylko funkcję dekoracyjną. To z jakiego została wykonana materiału ma bowiem wpływ zarówno za nasz komfort snu, ale i na nasze zdrowie. Równie ważna jest też jej jakość – w końcu będzie dość często prana, nie powinna zatem tracić ani koloru ani kształtu. Dlatego też najczęściej wybieraną pościelą, jest bawełniana – atrakcyjna cena łączy się w niej z zaletami materiału. Bawełna pozwala bowiem skórze „oddychać”, odprowadza wilgoć, jest przyjemna w dotyku, a także łatwo ją utrzymać w czystości. 

Warto również zadbać o estetykę łóżka, kiedy już z niego wstaniemy - do wyboru mamy narzuty, pledy, koce, służące zakryciu pościeli, ale i nadające sypialni przytulny charakter


Postaw na oświetlenie 

Wraz z zapadaniem wzroku, nasz mózg zaczyna produkować melatoninę, dzięki której stajemy się senni. Im mniej światła wpada do siatkówki naszego oka, tym większa ogarnia nas senność i łatwiej zasypiamy. Dlatego też tak ważny jest właściwy dobór oświetlenia w sypialni, najlepiej pochodzącego z kilku źródeł – punktów świetlnych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest zastosowanie oświetlenia głównego w postaci lampy umieszczonej w centralnej części sufitu oraz oświetlenia punktowego (kinkiety, lampki nocne). Ten drugi rodzaj oświetlenia pozwala nam odpowiednio doświetlić łóżko (szczególnie jeśli lubimy w nim czytać) czy też toaletkę. 

Nad aranżacją sypialni warto zastanowić się szczególnie intensywnie biorąc pod uwagę, jak wiele czasu w niej spędzamy, a także jak ważną funkcję pełni, pozwalając nam na regeneracje organizmu. Dobrej nocy!3 komentarze:

  1. odpowiednio zaaranżowana sypialnia to podstawa :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ja przy aranżowaniu pierwszej popełniłam wiele błędów. obecna, choć nie jest idealna, pozwala mi wypocząć.

      Usuń