niedziela, 14 października 2018

Barbara Żołądek "Labirynty dla bystrzaków"

Tytuł: Labirynty dla bystrzaków
Autor: Barbara Żołądek
Wydawnictwo: JednośćSpostrzegawczość to cecha, którą zdecydowanie warto jest rozwijać u dziecka już od najmłodszych lat. Szczególnie jest to istotne w wieku poprzedzającym naukę w szkole oraz obejmującym pierwsze lata nauki, nazywanym wiekiem pamięci. W tym okresie dzieci odznaczają się niezwykłą łatwością w zapamiętywaniu (pamięć mechaniczna) dużej ilości słów, liczb, nawyków ruchowych, a także zasad rozwiązywania zadań oraz czynności utrwalających się w zespoły nawyków społecznego zachowania. Pamięć i uczenie się są ze sobą ściśle związane, a warunkiem sprawnego przebiegu się tych procesów, jest umiejętność dostrzegania szczegółów, wychwytywania różnic, czyli spostrzegawczość. 

Tę spostrzegawczość można ćwiczyć na wiele sposobów, na przykład przez wyszukiwanie wśród wielu przedmiotów tych podobnych do siebie, odnajdywanie różnic pomiędzy obrazkami czy układanie puzzle. Doskonałym sposobem by spostrzegawczość trenować, jest też poszukiwanie właściwej drogi do celu, czyli labirynty. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, a także z troski o prawidłowy rozwój dziecka, a zarazem o dobrą zabawę, Wydawnictwo Jedność proponuje publikację „Labirynty dla bystrzaków” z serii „Rysuj i ścieraj”. Książeczka, przeznaczona dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat może być wykorzystywana zarówno w przedszkolu, jak i podczas zabawy z dzieckiem w domowym zaciszu. Każdy labirynt opatrzony jest krótką historią, która wciąga dziecko i stanowi dodatkowy impuls do podjęcia działania. Tym sposobem w książeczkę mogą zaopatrzyć się zarówno nauczyciele, jak i rodzice oraz opiekunowie, pragnąc połączyć dobrą zabawę z rozwijaniem umiejętności u swoich dzieci. 


Podążając przez korytarze kolejnych labiryntów, dzieci będą miały okazję służyć pomocą żółwikowi, który pragnie dotrzeć do skały, a także uchronić piękną księżniczkę przed smokiem, prowadząc do niej księcia. Dzieciaki poszukają też wraz z syrenką perły, ułatwią odpoczynek złotej rybce, prowadząc ją do domu. Zajmą się również głodną pandą i zaopiekują misiem poszukującym drogi do mamy. Szukać też będą serka zawieruszonego przez myszkę oraz domu dla świnki Toli, która zbłądziła na spacerze.


To tylko kilka z historii / zadań, które dzieci mają wykonać, by opowieści skończyły się happy endem, by wszyscy bohaterowie znaleźli dom czy jedzenie. Błądzenie, a właściwie poszukiwanie właściwej drogi ułatwia dołączony sucho ścieralny pisak, a stosunkowo łatwe odszukanie drogi motywuje dzieci do podejmowania kolejnych prób, ale jednocześnie nie zniechęca oczywistością. Wspaniała grafika, wesołe kolory zachęcają wprost dziecko do wspólnej zabawy z bohaterami i … do osiągnięcia mistrzostwa w pokonywaniu labiryntów!

2 komentarze:

 1. O, to coś dla mojej Małej...poszukam!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest rewelacyjna. Kilka godzin zabawy z moją 5-letnią siostrzenicą:-)

   Usuń