niedziela, 25 listopada 2018

Karolina Cwalina-Stępniak, Paulina Klepacz "#girlstalk. Dziewczyny, rozmowy, życie"

Tytuł: #girlstalk 
Autorki: Karolina Cwalina-Stępniak, Paulina Klepacz 
Wydawnictwo: Sensus 


O czym rozmawiają dziewczyny, kiedy nikt ich nie słyszy? Czy przedmiotem ich rozmów są tylko damskie fatałaszki i kosmetyki? Czym martwią się współczesne przedstawicielki płci pięknej, jakie kłopoty ich dotykają, jakich pytań nie mają odwagi zadać w większym gronie? 

O tym, co trapi panny, mężatki i rozwódki, jakie wyzwania stawia przed nimi współczesny świat i z czym muszą mierzyć się każdego dnia, przeczytamy w niezwykle głębokiej, mądrej książce, której nadano formę lekkich rozmów. Karolina Cwalina-Stępniak, certyfikowany coach, ekspertka w zakresie rozwoju osobistego, zarządzania czasem i budowania zespołu, autorka książki „Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj, działaj, nie marudź” oraz Paulina Klepacz, pisarka, dziennikarka, redaktor prowadząca magazynu, w swoich publikacjach poruszająca tematy związane z seksualnością, postanowiły pokazać, że w kobietach siła i wspólnie stworzyć książkę o kobietach i (nie tylko) dla kobiet. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion pozycja, to zbiór rozmów, zarówno z kobietami znanymi, ekspertkami w określonych dziedzinach, jak i z tymi anonimowymi, które również mają dużo do powiedzenia i skrywają głęboką mądrość o życiu. Nie zabrakło również „rodzynków” tudzież „wisienek na torcie”, bowiem autorki zdecydowały się również na przedstawienie męskiego punktu widzenia, zatem ich rozmówcami byli również mężczyźni (a dokładnie dwóch przedstawicieli płci brzydkiej). 

Pomysł na „#girlstalk” zrodził się podczas rozmów w kawiarni, i taką też „kawiarnianą” formę przyjmują rozmowy. Nie ma tu zawodowego zadęcia, nie ma akademickich wywodów, są za to interesujące rozmowy, których uczestnikami stajemy się otwierając książkę. W pięciu jej częściach tematycznych przeczytać możemy o: samoakceptacji, zdrowiu i ciałopozytywności, przekonując się, że powinniśmy być dla siebie najważniejsze, otaczać się troską, nawiązać kontakt z własnym ciałem i popracować nad poczuciem własnej wartości. Porozmawiamy również o relacjach (jak ich nie zaniedbać we współczesnym świecie), macierzyństwie i seksie, poruszając kwestie związków na odległość, singielstwa, ślubów i rozwodów, a także zmian, jakie pociąga za sobą macierzyństwo. Nie zabraknie również tematów związanych z biznesem, motywacją i szeroko rozumianym sukcesem – szczerze i bez koloryzowania. Dowiemy się, jak istotne w prowadzeniu własnego biznesu są kwestie finansowe, zastanowimy się czym jest ten sukces do którego dążymy, a także przekonamy się, że nie każdy musi poddać się presji, by nieustannie się rozwijać i iść do przodu. Porozmawiamy także o kobiecie, sile i tolerancji oraz zastanowimy się, jaki byłby lepszy świat dla przedstawicielek płci pięknej, jak mógłby wyglądać, żeby każda z kobiet mogła poczuć się w nim piękna, mądra i kobieca. 

Te wszystkie rozmowy, prezentujące różne punkty widzenia, różne podejścia do życia, mogą stać się inspiracją do własnych przemyśleń, wyciągnięcia wzniosów z dotychczasowych działań, a kto wie, może nawet i do zmian. Przekonamy się też, jak ważna jest rozmowa szczególnie na tematy, których – z pewnych względów – boimy się lub wstydzimy poruszać. To rozmowy bez tabu, bez cenzury, niczym z najlepszą przyjaciółką wnoszą w nasze życie więcej, niż niejedno szkolenie czy kurs. Pozwalają również przypomnieć sobie, że podstawą wszystkiego jest słowo, bezpośredni kontakt, spojrzenie i rozmowa. Warto zatem, po przeczytaniu książki, umówić się na kawę z przyjaciółką. Po to, żeby porozmawiać właśnie - być może również o książce #girlstalk.


4 komentarze:

 1. Całkiem fajna lektura, lubię różne punkty widzenia:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. W pierwszej chwili pomyślałam.. jestem na nie... Ale w sumie, myślę, że może to być jednak całkiem ciekawa książka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. To mądra książka, która otwiera nas na wiele spraw, pozwala poznać różne punkty widzenia.

   Usuń