niedziela, 4 listopada 2018

Recital prof.Lidii Grychtołówny w Salonie Paderewskiego w Sosnowcu

Mój rodzinny Sosnowiec, miasto z tak bogatymi tradycjami muzycznymi, wczoraj znów miał okazję wypełnić się muzyką. W Salonie Paderewskiego, przy ulicy Żytniej 8, w pięknie odnowionym budynku należącym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, swój recital miała wybitna pianistka, prof. Lidia Grychtołówna. Jej występ zainaugurował działalność filii Pianoforte Concert Management w Sosnowcu oraz Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Pochodząca z pobliskiego Rybnika pianistka i pedagog, urodzona w 1928 roku, koncertowała w całej Europie, Ameryce Południowej, Australii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Japonii, Chinach i Tajlandii. Ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych, telewizyjnych oraz radiowych. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Bergen, Atenach, Taorminie, Warszawie, Adelajdzie, Perth, Berlinie oraz Dubrowniku. Wielokrotnie zasiadała w jury Konkursów Chopinowskich oraz innych międzynarodowych konkursów.

W czasie wojny, jeszcze jako mała dziewczynka, wraz z rodziną ukrywała się w okolicach Katowic, dojeżdżając do Sosnowca na tajne komplety (dom, w którym pobierała nauki, mieści się w pobliżu Salonu Paderewskiego). 

Profesor Grychtołówna zaprezentowała słuchaczom 3 Impromptu z op.90: nr 2, 3 i 4 F.Schuberta, 2 Intermezza J.Brahmsa: A-dur op.118 i b-moll op.117, 2 Walce z op.64: Des-dur i cis-moll F.Chopina, „Marzenie miłosne” F.Liszta, „Claire de lune” oraz „La plus gue lente” C.Debussy`ego, Etiudę b-moll A.Scriabina oraz Preludium gis-moll i cis moll S.Rachmaninova. Dała się namówić również na bis, podczas którego zabrzmiała muzyka Chopina.

fot. J.Gul

fot. J.Gul
Gości powitał Mirosław Mastalerz z Pianoforte Concert Management, który zaprezentował również swoją firmę oraz przywołał osobliwą historię rozpoczęcia współpracy z Towarzystwem oraz Anna Hajduk-Rynkowicz, dyrektor sosnowieckiego Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. 

fot. J.Gul

fot. J.Gul
Recital uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz miejskich, z Panią wiceprezydent miasta, Anną Jedynak na czele, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Pan Mateusz Rykała, Pan Zbigniew Rybicki, artysta malarz, którego obrazy zdobią ściany Salonu Paderewskiego, przedstawiciele lokalnej prasy i magazynów kulturalnych oraz środowiska artystycznego, a także mieszkańcy Sosnowca i okolicznych miast.

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul
Po recitalu mogliśmy przy lampce dobrego wina sycić tym razem zmysł wzroku, podziwiając energetyczne, wyjątkowe obrazy Zbigniewa Rybickiego, bowiem recital stał się również okazją do obejrzenia ich wystawy oraz zakupu.

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul
Wielkie wsparcie osób, które uczestniczyły w organizacji recitalu, a szerzej – samego otwarcia Salonu Paderewskiego to dowód na to, że są jeszcze ludzie, którzy kochają Sosnowiec i muzykę, którzy chcą się dzielić swoją pasją i wspomagać tych, którzy działać chcą w obszarze kultury. Liczna obecność gości pokazuje natomiast, że takie działania są potrzebne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz