poniedziałek, 3 grudnia 2018

Koncert Muzyki Żydowskiej pt. AHAVAT OLAM

W dniu 2 grudnia br., w Salonie Paderewskiego w Sosnowcu, odbył się niezwykły Koncert Muzyki Żydowskiej pt. AHAVAT OLAM – Miłość wieczna – Pieśni hebrajskie, w wykonaniu Anny Riveiro i Anny Hajduk. Zorganizowane przez Pianoforte Concert Management oraz Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu wydarzenie, okazało się być prawdziwym sukcesem. Było to nie tylko niezwykły wieczór dla mieszkańców miasta, ale i ukłon w stronę historii – w czasie II wojny światowej, w willi, w której mieści się Salon, była siedziba gestapo. 

Śpiewaczka, Anna Riveiro, to jedna z najbardziej wszechstronnych artystek żydowskiej sceny muzycznej w Polsce. W jej repertuarze znajdują się zarówno tradycyjne utwory żydowskie śpiewane po hebrajsku czy w jidysz, jak i pieśni sefardyjskie. Charyzmatyczna wokalistka obdarzona wyjątkowym głosem o ciepłej, południowej barwie, a także starannie dobrany repertuar oraz różnorodne inspiracje muzyczne, porywają tłumy. 

fot. J.Gul
Nie inaczej było podczas wczorajszego koncertu, w programie którego znalazły się pieśni hebrajskie o charakterze religijnym wykonywane podczas świąt żydowskich. W szczególności mogliśmy usłyszeć pieśni związane z tzw. Wielkimi Świętami: Rosz Haszana (Żydowski Nowy Rok) i Jom Kipur (Dzień pojednania). Koncert uzupełniały utwory związane z Szabatem - śpiewane zarówno w synagodze jak i te wykonywane tradycyjnie w domu. 

Śpiew artystki, w połączeniu z wirtuozerskimi aranżacjami pianistki Anny Hajduk, pozwoliły choć przez chwilę oderwać się od rzeczywistości. Co więcej, podczas koncertu mogliśmy nie tylko wysłuchać pieśni pochodzących z płyty AHAVAT OLAM, ale i poznać nieco tradycję żydowską. 

fot.J.Gul

fot. J.Gul
Po koncercie, zakończonym degustacją wybornego koszernego wina, można było również nabyć płytę AHAVAT OLAM, jak i poprzednie płyty artystki. Należy dodać, że nagranie stanowiące inspirację do koncertu jest jedyne w swoim rodzaju nagranie – podobnie jak wyjątkowa jest artystka (Anna Riveiro jest pierwszą kobietą-kantorką w Polsce). 

Koncert Muzyki Żydowskiej, jest pierwszym z czterech koncertów organizowanych przez Pianoforte Concert Management oraz Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu, mających na celu przybliżenie czterech kultur ścierających się Sosnowcu: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Czekamy z niecierpliwością na kolejne! 

2 komentarze: