czwartek, 28 marca 2019

Barbara Żołądek „Polskie święte. Bohaterki dla dziewcząt”

Tytuł: Polskie święte. Bohaterki dla dziewcząt
Autor: Barbara Żołądek 
Wydawnictwo: Jedność 


Młody człowiek potrzebuje wzorów do naśladowania, potrzebuje charyzmatycznych osobowości, które wskazują mu drogę do rozwoju. W jaki sposób jednak mądrze wybierać tych przewodników, mentorów? Kto może stać się dla nas autorytetem? 

Tak naprawdę odpowiedzi na to pytanie może być wiele, możemy bowiem wzorować się na rodzicach, rodzeństwie, dalszej rodzinie, nauczycielach, możemy też szukać tych wyjątkowych osób wśród … świętych. Najnowsza publikacja Wydawnictwa Jedność, pt. „Polskie święte. Bohaterki dla dziewcząt”, to wspaniała książka autorstwa Barbary Żołądek, która powinna zagościć w biblioteczce każdego dziecka wychowanego w duchu chrześcijańskim, a przynajmniej w biblioteczce każdej dziewczynki, w wieku szkolnym. Młody czytelnik znajdzie w niej bowiem nie tylko biografię siedmiu wspaniałych, pracowitych, odważnych kobiet, ale przede wszystkim bohaterki, które dzięki pracy, dobroci serca i wierze w Boga, były w stanie pokonać wiele przeciwności, które kochały ludzi i radowały się każdym kolejnym dniem. 

Te wspaniałe kobiety, polskie święte i błogosławione, wcale nie musiały dokonywać wielkich rzeczy, by określić je mianem wielkich. Lektura książki pozwala odróżnić prawdziwą cnotę od pozorowanych postaw, pozwala poznać prawdziwe piękno człowieka i jego duszy. Poznamy zatem takie postacie, jak święta Faustyna, która mimo sprzeciwu matki, ostatecznie wstąpiła do klasztoru przekonana, że taka właśnie jest wola Pana. Autorka przedstawia nam również królową Jadwigę, dobrą i miłościwą władczynię, a także błogosławioną Hannę Chrzanowską, która poświęciła swoje życie pomocy chorym. 

Na stronach książki spotkamy również Jadwigę Śląską, która nie tylko nie załamała się pod wpływem kolejnych ciosów, które na nią spadały, ale angażowała się z werwą w sprawy polityczne, dzięki swojej dobroci i łagodności podpowiadając trafne rozwiązania. Poznamy także wstrząsającą historię Karoliny Kózki, dziewczynki dobrej i pracowitej, odznaczającej się niezwykłą religijnością, która zginęła broniąc swojego dziewictwa przed rosyjskimi żołnierzami. 

Przeczytamy ponadto niezwykłej dziewczynce, Urszuli Ledóchowskiej, zakochanej w Bogu, Polsce i niosącej pomoc potrzebującym, angażującej się w pracę m.in. wśród biednych dzieci. Jest to również postać księżnej Kingi, przybyłej do Polski z Węgier, która odrzuciła sławę, bogactwo i władzę po to, by zostać skromną mniszką. 

Wszystkie te wspaniałe kobiety to inspiracja do tego, by stawać się każdego dnia lepszym człowiekiem, by – dzięki wierze i nadziei pokładanej w Bogu – wykrzesać z siebie tyle siły i miłości, by móc się nią dzielić z innymi. Książka „ Polskie święte. Bohaterki dla dziewcząt” to książka którą nie tylko warto przeczytać, ale może stać się ona przedmiotem rozmowy z dzieckiem, służyć wprowadzeniu go w świat wartości oraz wyborów, jakich będzie musiało dokonywać na każdym etapie życia.

2 komentarze:

  1. Super książka! I świetne przykłady dla dziewcząt, a nie jakieś szafiarki czy trenerki..

    OdpowiedzUsuń