piątek, 29 marca 2019

James Hazel "Dom Jętki "

Tytuł: Dom Jętki 
Autor: James Hazel 
Wydawnictwo: FILIA Przychodzi taki czas, kiedy trzeba zapłacić za wszystkie grzechy, kiedy sprawiedliwość zaczyna dopominać się o zadośćuczynienie, zaś skrzywdzeni –pragną zemsty. Czy jednak ktoś mógłby czekać na nią ponad 70. lat? A może wcale nie chodzi o zemstę, tylko do głosu dochodzi zło mieszkające w ludzkiej duszy? Może odzywa się w nim Szatan, namawiający do złego, do tego, by stawiać się wyżej, niż Bóg? 

Cokolwiek kieruje ludźmi zadającymi cierpienie pewne jest, że sprawiają, iż zaczynamy tracić wiarę w człowieczeństwo. Wszak zwierzęta nie zabijają dla samej przyjemności zabijania, nie są zdolne do powodowania cierpienia tylko po to, by napawać się nim, delektować. Z takim cierpieniem, z wynaturzonym zachowaniem, z manią wielkości, mamy do czynienia w porywającej i przerażającej książce pt. „Dom jętki”. To pierwszy tom serii „Mroczna strona”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Filia, która odsłania przed nami najbardziej mroczne tajemnice ludzkiej duszy. Z pewnością nie jest to lektura dla wszystkich, wymaga bowiem mocnych nerwów i opanowania pozwalającego nie poddawać się fali nienawiści do oprawców. Jest to jednak książka dla tych, którzy cenią sobie dobrze napisane powieści z intrygującą fabułą, które wnoszą do naszego życia pewną refleksję – tu, na temat natury człowieka. 

Kiedy w lasach południowej Walii zostaje znalezione ciało mężczyzny z rozszarpaną klatką piersiową, a wszystko wskazuje na to, że ofiara sama się okaleczyła, chcąc uśmierzyć niewiarygodne cie ból, prokurator generalny sir Philip Wren wie, że zło wróciło, że to zaledwie początek. Ty bardziej, że ofiara miała w przełyku jętkę – owada, który wciąż pojawiać się będzie na stronach książki. 

Co jednak wspólnego z tym zdarzeniem ma napad na byłego policjanta, obecnie szanowanego prawnika, Charlie`go Priest? Napastnik, grożąc mężczyźnie wiertarkę, próbuje wydobyć od niego informację, gdzie znajduje się cenny pendrive, który rzekomo miał otrzymać pocztą. Tyle tylko, że do Priesta nie dotarła żadna tego rodzaju przesyłka, a on sam z trudem wymyka się włamywaczowi. To jednak nie koniec kłopotów prawnika, okazuje się bowiem, że ów napastnik, Miles Ellinder, to syn potężnego potentata farmaceutycznego, a na dodatek kilka godzin po nieudanym napadzie zostaje on znaleziony w magazynie swojego ojca … nabity na metalowy pal. 

Wizytówka Priesta, którą mężczyzna miał przy sobie, naprowadza policję na osobę detektywa, który automatycznie staje się podejrzanym. Jeszcze bardziej zaskakujące są odwiedziny w kancelarii adwokata starszego pana Ellindera oraz jego pięknej córki. Mają oni dla prawnika intratną propozycję – astronomiczne wynagrodzenie w zamian za odkrycie mordercy członka ich rodziny. Mimo iż Priest początkowo odrzuca propozycje, to wkrótce zmieni zdanie. Okazuje się bowiem, że wykrycie mordercy Milesa Ellindera leży również w jego interesie. Mimowolnie bowiem zostaje wplątany w coś niebezpiecznego, czego zupełnie nie rozumie. 

Sytuacja robi się jeszcze bardziej poważna, kiedy Wren popełnia rzekome samobójstwo, zaś do Priesta dociera list, w którym prokurator zapowiada przesłanie pendrive`a i przeprasza za sprowadzenie na niego śmiertelnego niebezpieczeństwa… To zaledwie początek wydarzeń rozgrywających się na łamach powieści, której każda strona wciąga czytelnika z coraz większą siłą. Jakie informacje zawiera przenośna pamięć dlaczego są one tak cenne, że można dla nich zabić? Co symbolizują wszechobecne jętki? Jaki związek z tymi wydarzeniami ma II wojna światowa i eksperymenty nazistów? Przekonamy się o tym dzięki niezwykle wciągającej, napisanej plastycznym językiem książce „Dom jętki”, po której przeczytaniu długo jeszcze nie będziemy mogli zasnąć…. 2 komentarze:

  1. Kolejna książka, która wędruje na moją listę ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przerażająca. Doskonała. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy serii!

      Usuń