poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Joel Levy "Niewyjaśnione tajemnice"

Tytuł: Niewyjaśnione tajemnice 
Autor: Joel Levy 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma-Press Lubimy tajemnice, fascynują nas, pobudzają wyobraźnię. Nic dziwnego, że dążenie ludzi do ich odkrycia, samo odkrywanie, stało się inspiracją dla wielu autorów książek (zarówno fantastycznych, sensacyjnych, przygodowych, jak i pseudo-naukowych). Fakt, że zapewne w wielu przypadkach nigdy nie trafimy na rozwiązanie zagadki, to dodatkowa pożywka dla wielbicieli spiskowych teorii dziejów oraz snucia rozmaitych teorii. 

Dla wszystkich wielbicieli tajemnic, a także książek na ich temat, Oficyna Wydawnicza Alma-Press przygotowała prawdziwą gratkę. Publikacja pt. „Niewyjaśnione tajemnice. Dziwne wydarzenia, których nie potrafią wyjaśnić najtęższe umysły”, to niezwykle zajmujący przewodnik po znanych nam z książek, filmów czy artykułów prasowych zagadkach, które po dzień dzisiejszy pozostają nierozwiązane. Autor, Joel Levy, nie spekuluje, nie podejmuje prób ich wyjaśnienia, rzeczowo i obiektywnie opisuje natomiast przebieg zdarzeń czy miejsca, zaznaczając, które z faktów zostały potwierdzone, które zaś nie. Prezentuje także „odlotowe teorie” – najbardziej niesamowite, niezwykłe wyjaśnienia danych kwestii. 

Mimo iż wszystkich dziwnych rzeczy, które nas otaczają, nie da się prosto sklasyfikować, to jednak autor podjął próbę ujęcia tajemnic w czterech kategoriach, jednocześnie częściach książki. Wraz z autorem poznajemy zatem: tajemnicze miejsca, tajemnicze zdarzenia, dziwne doniesienia i zagadkowe artefakty. Pierwsza z tych kategorii wprowadza nas w tajemnice różnych miejsc o niewyjaśnionej budowie, przeznaczeniu czy wyglądzie. „Odkryjemy” tajemnice Atlantydy, która rzekomo zniknęła pod wodą w wyniku boskiej kary za pychę i zepsucie, przeniesiemy się na peruwiańską pustynię, by rozważać nad starożytnymi liniami, nazwanymi przez UNESCO „najbardziej zagadkową tajemnicą archeologii” czy też poszukamy skarbów w studni pieniędzy na Wyspie Dębów. 

Druga z kategorii koncentruje się na rozmaitych zdarzeniach, związanych przede wszystkim z tajemniczym zaginięciem ludzi, po których ślad bezpowrotnie zaginął, zaś same okoliczności ich zniknięcia były dziwne, mroczne. Poznajemy losy starożytnej perskiej armii Kambryzesa pochłoniętej przez pustynie oraz zaginionej kolonii Roanoke – jednej z pierwszych angielskich kolonii. Tropić będziemy bursztynową komnatę, zagrabioną przez Niemców i nigdy nie odnalezioną, a także statek Mary Celeste, który został znaleziony na środku oceanu … bez załogi. 

Dziwne doświadczenia odkrywają przed nami różnego rodzaju zagadkowe zdarzenia i doświadczenia, z których niektóre pozostawiły nawet po sobie ślady, jak na przykład dziwne odciski stóp rzekomego diabła na śniegu. Przeczytamy tu między innymi o Skocznym Jacku, zamarkowanym demonie, który prześladował Brytyjczyków przez blisko 70 lat, o trzeciej tajemnicy fatimskiej, która być może była przepowiednią próby zabicia papieża, a także o potworze z Loch Ness, nazwanym Nessie. 

Ostatnia z części książki, opisująca zagadkowe artefakty, prezentuje zagadkowe obiekty i technologie, w części znacznie wyprzedzające daną cywilizację, niepasujące do danego miejsca i czasu. Zajmiemy się tu naczyniem z Fuente Magna, znalezionym w pobliżu jeziora Titicaca w Boliwii, a pokrytym pismem ze Starego Świata, dyskiem z Fajstos, który o 2500 lat wyprzedza swój czas czy arka przymierza. 

Wszystkie te opisywane miejsca, zdarzenia, doświadczenia, osoby i przedmioty kryją w sobie tajemnicę, a my – pomimo badan – nie zbliżamy się nawet na krok do odkrycia ich sekretu. Nie zmienia to faktu, iż już samo czytanie o nich jest emocjonujące, a przytoczone tu przykłady, to zaledwie część tajemnic zawartych w tej niezwykle emocjonującej książce.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz