poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Sally Morgan "Co wie twój kot?"

Tytuł: Co wie twój kot?
Autor: Sally Morgan
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma-Press Sp. z o.o.


Co robi twój kot w nocy? Co myśli, kiedy na ciebie patrzy? O czym (i czy w ogóle) śni? Jak nauczyć kota korzystania z toalety? Ile dźwięków potrafi wydać kot i czy fakt, że przewraca się na plecy odsłaniając brzuch, to zachęta do głaskania czy może przeciwnie? Zapewne większość właścicieli kotów nie potrafiłaby udzielić odpowiedzi na te pytania, a jeśli nawet, to często odpowiedzi byłyby błędne, podobnie jak często źle odczytywane są kocie reakcje. 

O tym, co naprawdę myśli i czuje kot, a także jak z nim współpracować, przekonamy się dzięki lekturze książki pt. „Co wie twój kot?” autorstwa Sally Morgan. Opublikowany nakładem Oficyny Wydawniczej Alma-Press poradnik, to swojego rodzaju instrukcja obsługi kota, a nawet więcej – to przewodnik po świecie kotów, którego lektura nie tylko ułatwi wspólne życie pod jednym dachem, ale sprawić może, że nasz kot będzie naprawdę szczęśliwym zwierzakiem. Tym samym jest to pozycja dla wszystkich, którzy współmieszkają z kotem (wszak nie wypada użyć słowa posiadają kota), a także dla tych, którzy z kotami pracują lub też planują zaprosić kota do swojego domu. 

Książka podzielona jest na dwie części; zmysły kota oraz inteligencja kota, te zaś na rozdziały, które krok po kroku pozwalają nam coraz lepiej rozumieć świat tych mruczących czworonogów. Dowiemy się zatem, jak funkcjonuje wzrok kota, po co charakterystyczna pionowa szczelina w jego oczach, a także dlaczego oczy kota błyszczą w ciemnościach. Autorka odpowiada również na pytania dotyczące widzenia kolorów przez kota, ostrości jego wzroku oraz oglądania przez kota telewizji. Dowiemy się też wszystkiego o kocich uszach, m.in. co sprawia, że kot potrafi obracać uszami, jak działa kocie ucho, a także o kocim nosie. Przekonamy się ponadto, że wybredność naszych kotów wynika tak naprawdę z budowy ich języka, bowiem w jednym z rozdziałów autorka omawia zmysł smaku. Dokładnie analizuje również zmysł dotyku i równowagi – poznajemy właściwości wibrysów, czyli włosów czuciowych, odkrywamy tajemnicę umiejętności spadania kota na cztery łapy i przeciskania się przez najwęższe nawet otwory. 

W części drugiej autorka omawia funkcjonowanie mózgu kotów, kwestię zachowań wrodzonych i wyuczonych, a także kociego snu i poczucia czasu. Odpowiada również na pytanie, co myśli kot, podkreślając znaczenie oswajania kota i troski dla jego późniejszego zachowania. Sporo miejsca Morgan poświęca nauce nowych zachowań oraz treningowi z likierem i wskaźnikiem treningowym, omawia również emocje odczuwane przez kota oraz dyskretne sygnały przez kota wysyłane. 

To tylko część tematów poruszonych na łamach tej fascynującej książki pt. „Co wie twój kot?”, która poruszy każdego miłośnika mruczków, ale także otwiera dostęp do ich świata i umysłu. Dzięki temu nie tylko lepiej będziemy mogli opiekować się kotem, ale również bardziej satysfakcjonujące będzie życie pod wspólnym dachem.


4 komentarze:

  1. O, to jest książka ewidentnie dla mnie ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie lubię takie publikacje - można się dowiedzieć ciekawych rzeczy!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń