sobota, 27 lipca 2019

Emma Kiworkowa, Anna Sakowicz „Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek”

Tytuł: Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek
Autor: Emma Kiworkowa, Anna Sakowicz 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 


O tym, jak wspaniale jest mieć przyjaciela, nie trzeba nikogo przekonywać. To ktoś, kto zawsze poda pomocną dłoń, kto pocieszy, kto wyratuje z opresji, komu można powierzyć sekrety, ale też wspaniale spędzać z nim czas. Mało jednak jest przyjaciół na tyle niezwykłych, że potrafią … czarować. Chciałbyś spotkać taką osobę? Chciałbyś się z nią zaprzyjaźnić? 

Taką właśnie niezwykłą przyjaciółkę ma sześcioletnia Zosia. W przeszłości jej babcia uratowała maleńką wiewiórkę przed kunami, a ta w podzięce za pomoc, wręczyła jej magiczny orzeszek. Wystarczy trzykrotnie stuknąć nim o szybę lub parapet, by owa wiewiórka natychmiast się zjawiła. Teraz Julia, bowiem tak ten rudowłosy zwierzak ma na imię, jest przyjaciółką Zosi i wspólnie z dziewczynką przeżywa różne przygody i rozwiązuje kryminalne zagadki. Ale nie tylko Julia przyjaźni się z Zosią. Jest również siedmioletni Franio, bardzo mądry sąsiad Zosi, z którym ta sympatyczna bohaterka książki pt. „Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek” chętnie spędza czas. 

Książka autorstwa Emmy Kiworkowej i Anny Sakowicz, opublikowana nakładem Wydawnictwa Edipresse Książki, to wspaniała zabawa zarówno dla miłośników przygód w wieku przedszkolnym, jak i wczesnoszkolnym. Nawet, jeśli nie potrafią oni czytać, lektura może okazać się wspaniałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z rodzicami / opiekunami i … wspólne przeżywanie wielu wspaniałych przygód. 

A każdy rozdział tej uroczej, ciepłej powieści niesie nową zagadkę i nowe, sensacyjne wydarzenia, niekiedy mrożące krew w żyłach, przepełnione magią. Bohaterowie książki zapraszają nas do zabawy, ale również do poznawania świata i wartości, którymi warto się w życiu kierować. Wraz z Zosią, Franiem i Julią tropić będziemy złodzieja pysznego ciasta upieczonego na podwieczorek przez mamę dziewczynki, a śledztwo zaprowadzi nas do groźnego lasu, gdzie czekać będzie na nas gang kun – całe szczęście ociężałych, z wypełnionymi ciastem brzuszkami. Poszukamy również gniazda moli w książkach, przenosząc się przy tym do jednej z bajek, które stoją na regale w pokoju Zosi (dzięki temu poznamy nawet Czerwonego Kapturka). Nie obejdzie się bez zmniejszania, dzięki magicznym zdolnością Julii, zaś ta umiejętność wiewiórki przyda się również przy kolejnym śledztwie, związanym z tajemniczym zniknięciem pana dozorcy. 

W kolejnych rozdziałach przywracać będziemy również mamie Zosi utraconą cierpliwość, korzystając przy tym z pomocy współczesnej czarownicy, Leokadii Masełko. Zresztą znajomość z nią będziemy wciąż podtrzymywać – wszak trzeba jeszcze uratować porwanego i uwięzionego w szklanej wieży Frania, a także przeżyć wiele innych przygód… 

Powieść „Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek” to dwanaście takich emocjonujących historii, w których młodzi bohaterowie wspólnie ze swoją rudą przyjaciółką Julią, rozwiązywać będą zagadki, ratować potrzebujących z opresji czy bronić Julii przed zakusami gangu kun. Magia wypełniająca strony pozwala stworzyć niezwykły klimat książki, zaś honorowi i pełni fundamentalnych zasad młodzi bohaterowie, Zosia i Franio, mogą stanowić wzór do naśladowania. Warto rozpocząć tę wspaniałą podróż po świecie odkryć i przygód wraz z nimi, warto też uczyć się od nich zasad postępowania. Będziemy przy tym nie tylko dobrze się bawić, ale przekonamy się, jak ważna jest przyjaźń i do czego zobowiązuje, jak bardzo istotne jest dobre serce oraz lojalność wobec bliskich osób! Dołączone do książki naklejki nie tylko zachęcają do kontynuowania zabawy, ale umożliwiają przeżywanie kolejnych przygód, pobudzając fantazję i kreatywność młodych czytelników.

2 komentarze:

 1. Oj zdecydowanie jest to książka dla moich Bab:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest urocza. Moja 5-letnia siostrzenic niezwykle się wciągnęła:-)

   Usuń