piątek, 5 lipca 2019

Jak zabezpieczyć się przed włamaniem?

Obraz OpenClipart-Vectors z Pixabay 
Okres wakacji i wakacyjnych wyjazdów czy też długie weekendy i święta, to najlepsze dni dla tych, którzy pragną skorzystać z cudzej własności. Włamania do domów są wówczas normą, zaś statystyki policyjne szybują w górę. Złodziejom sprzyja nie tylko nasza nieobecność, ale również pewna niefrasobliwość, wszak sami za pośrednictwem mediów społecznościowych często oznajmiamy wszystkim, że opuszczamy domostwo, dzieląc się szczegółami odnośnie  daty i długości wyjazdu czy planowanego terminu powrotu. Upublicznianie swojego życia jest pewnego rodzaju zachętą dla złodzieja, który ma szansę doskonale zaplanować włamanie oraz bez obaw, że zostanie nakryty, splądrować nasz dom. W jaki sposób zatem zabezpieczyć swoje mieszkanie czy dom przed złodziejem, zarówno na okoliczność wyjazdów, jak i na co dzień? Czy wystarczą grube kłódki czy raczej warto postawić na domofon jednorodzinny?

Dobry sąsiad to podstawa 


Minęły już czasy, kiedy klucze zostawialiśmy pod wycieraczką czy w donicy z kwiatami. Złodzieje doskonale wiedzą, gdzie zapasowe klucze mogą się znajdować, zatem typowe schowki dawno przestały być bezpieczne. Zatem zadbajmy o to, by każdy domownik miał komplet kluczy i nie zostawiajmy zapasowych kopii poza domem, bo drogo możemy zapłacić za taką niefrasobliwość. Możemy także jeden komplet kluczy zostawić zaufanemu sąsiadowi – jest on też nieocenionym stróżem naszego mienia, szczególnie kiedy jest w wieku emerytalnym i przebywa w domu. Dodatkowo możemy poprosić go, by od czasu do czasu nie tylko zerkał przez ogrodzenie na nasz dom, ale wszedł na posesję i zobaczył, czy budynek nie nosi śladów włamania, nie ma wybitych szyb itd. 

Upozoruj swoją obecność 


Jeśli planujesz wyjazd zadbaj o dyskrecję. Nie tylko zrezygnuj z informowania świata za pośrednictwem mediów społecznościowych o planowanych wczasach, ale wręcz postaraj się sprawić wrażenie, że cały czas przebywasz w domu. Zwykle złodzieje włamują się wówczas, kiedy upewnią się, że nikogo nie ma w domu. 

Tu znów pomóc może sąsiad czy członek rodziny – poproś go, by regularnie usuwał ulotki reklamowe z twoich drzwi i / lub skrzynki, bowiem są one doskonałą informacją dla złodzieja, że lokator jest nieobecny. Możesz go nawet poprosić, by zajrzał do twojego domu, szczególnie wieczorem, zapalił światło w różnych pomieszczeniach, rozsunął bądź zasunął zasłonki. Wszystko to stworzy pozory twojej obecności. Jeśli nie masz takiej zaufanej osoby, możesz zamontować włączniki czasowe oświetlenia. 

Czujniki ruchu 


To sposób, który doskonale sprawdzi się zarówno podczas twojej nieobecności, jak i wówczas, kiedy przebywasz w domu. Jednorazowa inwestycja w czujniki ruchu, które włączają oświetlenie gdy ktoś pojawia się przy domu, pozwoli poczuć się bezpiecznie. 

Światła uruchamiane przez czujnik ruchu tworzą złudzenie, że osoba wchodząca na posesję właśnie została zauważona przez domowników i zaraz ktoś otworzy drzwi. Ponadto złodziej przemykający przez rozświetlone podwórko będzie doskonale widoczny, zarówno przez mieszkańców domu, jak i sąsiadów. 

System alarmowy 


Często już sam widok zabezpieczeń odstrasza włamywacza. Jeśli nawet do tego nie dojdzie, to syrena alarmowa oraz sygnał świetlny nie tylko mogą przepłoszyć potencjalnego złodzieja, ale zaalarmują zarówno sąsiadów, jak i policyjne patrole. Umowa z firmą ochroniarska zagwarantuje, że w ciągu kilku minut odpowiednia ekipa podjedzie sprawdzić, czy wszystko w porządku – jeśli sami przez przypadek uruchomimy taki alarm pamiętajmy, by odwołać interwencję ochrony. 

Domofon jednorodzinny 


Domofon to kolejny sposób, który nie tylko odstraszyć może potencjalnych włamywaczy, ale też da nam pewność, że do domu nie dostanie się pod nasza obecność nikt niepowołany. Współcześnie jest to nie tylko modny gadżet, ale również sposób na zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu. Domofon jednorodzinny pozwala nie tylko na kontakt z osobą stojącą pod domem, ale również, dzięki kamerze o wysokiej rozdzielczości obrazu, również zobaczenie, kto próbuje się z nami skontaktować. Ponadto domofony dostępne na rynku wciąż zyskują nowe funkcje, m.in. opcję nagrywania, robienia zdjęć, rozmaite systemy zabezpieczające. Ponadto posiadają szereg ustawień konfiguracyjnych, dzięki którym taki domofon jednorodzinny można dopasować do indywidualnych potrzeb zainteresowanej osoby. Atrakcyjność cenowa tego sposobu zabezpieczenia domu sprawia, że jest to jedno z najchętniej stosowanych obecnie rozwiązań na rynku. 

Pamiętajmy jednak, że żadne zabezpieczenia nie pomogą, jeśli sami nie wykażemy się ostrożnością. Zadbajmy zatem o dyskrecję, nie chwalmy się zagranicznymi wyjazdami, rozważnie wybierajmy ludzi, których wpuszczamy do domu. Wówczas zminimalizujemy przynajmniej ryzyko włamania, zaś urządzenia, takie jak domofon, zwiększą nasze poczucie bezpieczeństwa.

4 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję. Życzę bezpiecznych wyjazdów.

      Usuń
  2. Najlepiej to chyba nie trzymać wartościowych rzeczy w domu, złodzieje są coraz bardziej cwani. Biżuterię zamknęłam w skrytce 24sejf we Wrocławiu i spokojnie śpię. Nawet jak będzie włamanie, nic nie znajdą.

    OdpowiedzUsuń