poniedziałek, 22 lipca 2019

Ryszard Ćwirlej "Ostra jazda"

Tytuł: Ostra jazda 
Autor: Ryszard Ćwirlej 
Wydawnictwo: MUZA 


Ne ma chyba dziedziny życia, na którą polityka nie miałaby wpływu. Nie ma też osoby, której pośrednio lub bezpośrednio by ona nie dotyczyła. Warunku całokształt życia społeczno-gospodarczego, jest determinantą działania rynku, może hamować działalność podmiotów, albo wręcz przeciwnie – stwarzać doskonałe warunku do ich rozkwitu (w legalny sposób bądź też pobudzać rozwój szarej strefy). 

Rok 2015 to czas pewnych zmian w polskiej polityce. Nadchodzące wybory parlamentarne, obietnica 500+, problem uchodźców, to wszystko znacząco wpłynęło na mieszkańców polskich miast, nie tylko Poznania. Tu jednak toczy się akcja najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja, pt. „Ostra jazda”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa MUZA książka, to niezwykle wciągający kryminał, mocno osadzony w polskiej rzeczywistości i obnażający nie tylko słabości państwa polskiego i jego służb, ale również pojedynczych jednostek. To doskonała lektura nie tylko dla miłośników pióra autora, ale dla wszystkich, którzy lubią wartko toczącą się akcję i gwałtowne jej zwroty, a także wyrazistych bohaterów reprezentujących różne środowiska społeczne i różne grupy zawodowe. 

Kiedy w poznańskich lasach zostaje znalezione ciało jednego z żołnierzy z pobliskiej jednostki, sierżanta Sławomira Matejuka, nikt jeszcze nie wie, że to początek większej afery. Żandarmeria Wojskowa rozpoczyna śledztwo w tej sprawie, ale jest ono prowadzone w sposób nieudolny, na dodatek z pominięciem istotnych faktów. Wydaje się, że żołnierze trzymają się fałszywej wersji wydarzeń i robią wszystko, by zatuszować prawdę o wydarzeniach, które miały miejsce owej feralnej nocy morderstwa. Nic zatem dziwnego, że policja ma duże problemy z przejęciem śledztwa i zebraniem dowodów, na dodatek borykają się oni z problemami kadrowymi. 

Tymczasem kilka tygodni później, bezrobotny parający się zbieraniem grzybów, znajduje w lesie zwłoki młodej kobiety. Wszystko wskazuje na to, że dokonano na niej egzekucji strzelając w głowę z bliskiej odległości, zaś opuszczona bielizna sugeruje wykorzystanie seksualne. Wkrótce okazuje się, że to jedna z prostytutek pracujących przy drodze. Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z komendy w pobliskich Szamotułach, wkrótce jednak Komenda Wojewódzka w Poznaniu udziela im wsparcia, przysyłając do pomocy młodą policjantkę, sierżant Anetę Nowak. Dziewczyna dała się już zauważyć przełożonym wnosząc znaczący wkład w rozwiązanie sprawy biznesmena z Szamotuł czy mordercy młodych kobiet. Teraz również z zapałem bierze się do pracy, kosztem swoich prawniczych studiów. Jednak jej umiejętność analizy sytuacji, bystrość oraz otwarty umysł pozwalają spojrzeć na sprawy pod innym kątem i podjąć tropy, które w przeciwnym razie zostałyby zapewne pominięte. 

Wszystko wskazuje na to, że zabójstwo dziewczyny, to wierzchołek góry lodowej, a ślady prowadza do handlarzy żywym towarem. Czy na rynku pojawił się gracz wystawiający dziewczyny na ulicę? Co wspólnego z tym wszystkim ma zabójstwo żołnierza i czy te sprawy są ze sobą powiązane? Przekonamy się o tym dzięki lekturze powieści Ćwirleja, która wciąga nas w wir wydarzeń i nie daje odetchnąć. Towarzyszyć będziemy sierżant Anecie Nowak, a także wspierającej ją ekipie, w osobach podinspektor Mariusza Blaszkowskiego, szefa policjantki czy dawnego funkcjonariusza, Teofila Olkiewicza, obecnie właściciela pijalni alkoholu. 

Od tego, czy śledztwo przyniesie rezultaty zależeć będzie nie tylko zamknięcie prowadzonych spraw, ale także los dziewcząt, sprowadzanych do Polski pod pretekstem zatrudnienia w charakterze kelnerek. To sprawia, że nie tylko czujemy presję czasu, ale i targają nami gwałtowne emocje, bowiem wydarzenia opisane przez autora, a także nieuczciwe praktyki przedstawicieli różnych służb czy zawodów bulwersują. Tymczasem w miarę rozwoju śledztwa pojawiają się coraz to nowe wątki, zaś dochodzenie zatacza coraz szersze kręgi. Jeśli dodamy do tego niezwykle plastyczny język autora i poczucie, że jesteśmy częścią opisywanych wydarzeń, otrzymujemy niezwykle barwną powieść, która nie tylko piętnuje słabości systemu, ale również zmusza do zastanowienia się i … do sięgnięcia po wcześniejsze książki Ćwirleja. 


2 komentarze: