środa, 7 sierpnia 2019

Jagoda Cieszyńska "Kocham się uczyć"

Tytuł: Kocham się uczyć 
Autor: jagoda Cieszyńska 
Wydawnictwo: Edukacyjne 


Czytanie to rozpoznawanie, identyfikowanie a także sensowne łączenie liter drukowanych lub pisanych. Dzieci przygotowują się do nauki czytania i pisania już w przedszkolu podczas zabaw, zajęć, sytuacji edukacyjnych, a następnie intensywnie pracują nad nabyciem tych umiejętności w pierwszym roku edukacji szkolnej. Dla dziecka dobrze przygotowanego do szkoły w zakresie czytania i pisania proces ten nie będzie trudny. Aby jednak nauka przebiegała sprawnie, umysł dziecka musi być odpowiednio do tego przygotowany. Dlatego też, poznawanie liter, pierwszych sylab, musi być poprzedzone odpowiednim treningiem umysłowym. Taką gimnastykę mózgu zapewniają rozmaite ćwiczenia ogólnorozwojowe. Można wśród nich wyodrębnić wiele kategorii – w zależności od rodzaju stymulacji i typu kształtowanych umiejętności. Jednym z rodzajów ćwiczeń, jest analiza i synteza wzrokowa, której poziom wyznacza szybkość uczenia się czytania i pisania. Jeżeli dziecko nie jest przygotowane do szybkiego przeprowadzania analizy bodźców wzrokowych, nie będzie w stanie efektywnie uczyć się czytać. 

W jaki sposób jednak rozwijać te umiejętności u dziecka? Zadania mogą polegać m.in. na wyszukiwaniu wśród kilku obrazków tematycznych jednego, różniącego się szczegółem czy identyfikowaniu w zestawie obrazków jednego pokazywanego na obrazku. Ważnym etapem przygotowania do czytania, są również ćwiczenia odwracania wzorów. Dzieje się tak dlatego, że wiele dzieci, m.in. z zaburzeniami procesu formowania się dominacji stronnej, ma problemy z opanowaniem umiejętności rozpoznawania znaków. 

Do pracy nad nabyciem umiejętności odwracania wzorów możemy teraz pracować wraz z dziećmi, dzięki niezwykle cennej pomocy edukacyjnej pt. „Kocham się uczyć” w opracowaniu Jagody Cieszyńskiej. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Edukacyjnego pakiet pozwala zarówno na rozwój dziecka, jak i na dobrą zabawę i może być wykorzystywany tak przez nauczycieli czy logopedów, jak i rodziców dziecka. 

Zestaw obejmuje karty pracy z umieszczonymi na nich obrazkami tematycznymi bądź atematycznymi. Obrazki na kartach są umieszczone bez obrotu, a także odwrócone na płaszczyźnie o 90 st. w prawo bądź o 90 st. w lewo, a także o 180 st., obrócone w przestrzeni o 180 st. względem osi poziomej i o 180 st. względem osi pionowej. Do kart dołączone zostały utwardzone folie, na których również znajdują się obrazki – służą one do szybkiej i bezbłędnej identyfikacji danego rysunku. Wszystkie wykonywane ćwiczenia stymulują wyobraźnię przestrzenna, co jest istotne nie tylko podczas przygotowania do nauki czytania – pozytywne efekty pracy z zestawem będziemy mogli zaobserwować również u dzieci starszych. Rozwijanie percepcji przestrzennej sprzyja bowiem nabywaniu umiejętności posługiwania się mapą czy rozwiązywaniu zadań z geometrii. 

Do zestawu załączona jest instrukcja, która szczegółowo objaśnia, w jaki sposób mamy pracować z dziećmi, choć tak naprawdę karty mogą stanowić bodziec do pobudzania kreatywności rodzica i nauczyciela, bowiem możliwości ich wykorzystania w ćwiczeniach i zarazem zabawie, są niemal nieograniczone!2 komentarze:

  1. Ooooo ja lubię takie publikacje. Zdecydowanie do zabawy z moimi Babami, a już z pewnością z moją 7 latką!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń