czwartek, 29 sierpnia 2019

Magdalena Kołosowska "Pod niebieskim księżycem. Lepsze jutro"

Tytuł: Pod niebieskim księżycem. Lepsze jutro 
Autor: Magdalena Kołosowska 
Wydawnictwo: Replika 


Niekiedy możemy odnieść wrażenie, że życie pastwi się nad nami, piętrząc przeszkody i wystawiając na liczne próby. Kolejne działania kończą się fiaskiem, a każdy element układanki zwanej codziennością, rozsypuje się niczym domek z kart. Możemy wówczas załamać ręce, użalając się nad sobą i wycofując z życia, albo – wręcz przeciwnie – zmierzyć się z przeciwnościami i obrać inny kierunek. Nikt co prawda nie gwarantuje, że w tym drugim przypadku czeka na ans pasmo sukcesów, ale jeśli nie podejmiemy działania, na zawsze możemy stracić do siebie szacunek. 

Piętnaście lat – dokładnie tyle Karolina zwlekała z decyzją dotyczącą jej małżeństwa. Związek z Rafałem, efekt młodzieńczego zauroczenia, nigdy nie był idealny, ale zbyt późno zorientowała się, że mężczyzna ma poważny problem alkoholowy. Na początku liczyła na to, że mąż się zmieni, on sam zresztą przepraszał i obiecywał poprawę, później w grę wchodziła jeszcze troska o rzekome dobro dwójki dzieci, Sary i Olka. Tyle tylko, że taka fikcja nie może trwać wiecznie, zaś dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami i nic nie może im umknąć. Czternastoletnia Sara otwarcie już namawia matkę do odejścia od Rafała, zaś młodszy Olek, mimo miłości do ojca, coraz częściej jest rozczarowany tym, jak rodzinne relacje wyglądają. Kiedy pewnego dnia cierpliwość Karoliny się kończy, postanawia złożyć pozew rozwodowy. Szczególnie, że w jej życiu pojawił się mężczyzna, którego dotąd nie zauważała –Marcin, jej szef. Mimo iż broniła się przed tą relacją, to uczuć nie da się oszukać i coraz mocniej się do siebie zbliżali. Dlatego też nadszedł czas by uporządkować swoje życie i móc rozpocząć nowy jego etap. 

Karolina nie może uwierzyć, ze ktoś taki jak Marcin się nią zainteresował. Wysoka funkcja w banku, rozwodnik mogący mieć każdą kobietę, wybrał ją. Na dodatek wszystko wskazuje na to, że jest z żoną w doskonałej komitywie, że wybaczył jej to, że się zakochała, że odeszła, że postanowiła założyć drugą rodzinę. Czy jednak to cała prawda o poprzednim związku Marcina? Czy może mężczyzna ukrywa przed nią prawdziwy powód rozstania? 

Przekonamy się o tym śledząc losy Karoliny, najstarszej z trzech sióstr, z których każda zmaga się ze swoimi problemami. Powieść „Pod niebieskim księżycem. Lepsze jutro”, autorstwa Magdaleny Kołosowskiej, to kolejny już – po „Słońcu za horyzontem” tom opowieści o codziennym zmaganiu się z życiem. Poprzednio uczestniczyliśmy w życiu Kingi, młodszej siostry, teraz zaś – dzięki opublikowanej nakładem Wydawnictwa Replika książce – przeżywamy dramat rozstania wraz ze starszą siostrą. Dramat, bowiem choć miłość pomiędzy Karoliną a Rafałem już dawno wygasła, to życie z nim przez tyle lat okazało się być pasmem wyrzeczeń i kompromisów, a także strachu przed tym, do czego mężczyzna zdolny jest po alkoholu. 

Po książkę Kołosowskiej sięgnąć mogą nie tylko osoby, które znają już Kingę, a także pojawiająca się w pierwszym tomie Karolinę. To również lektura dla tych osób, które dopiero poznają siostry, a także dla tych wszystkich, którzy zmagają się z własnym losem, którzy w życiu bohaterów i ich wyborach pragną odnaleźć swoje decyzje. Autorka doskonale kreśli ten świat zmagania się z emocjami, rozterek, dylematów, daje się poznać jako uważana obserwatorka życia i ludzi. Wyraziści bohaterowie, ich problemy – to wszystko sprawia, że lektura pochłania nas bez reszty, stajemy się niemal bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń, a – jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy – po skończonej powieści z pewnością sięgniemy po pierwszy tom historii.


2 komentarze: