czwartek, 29 sierpnia 2019

Anders Roslund, Börge Hellström "Trzy minuty"

Tytuł: Trzy minuty 
Autor: Anders Roslund, Börge Hellström 
Wydawnictwo: Albatros 


W świecie narkotykowych karteli rządzą duże pieniądze – tam nikt nie udaje, że chodzi o partnerstwo czy wspólny interes. Pojęcie lokalności praktycznie nie istnieje, choć z drugiej strony każdy, kto lojalny nie jest, ponosi tego srogie konsekwencje. Zdrada równa jest śmierci, podobnie jak wszelkie przejawy niesubordynacji czy niekompetencji. Zapłacić można również za niedotrzymywanie słowa czy wygórowane roszczenia – taniej jest bowiem wpakować kulkę w głowę niż płacić tym, który próbują oszukiwać czy podejmują nieudolne próby szantażu. 

Ten świat zna już niemal od podszewki Piet Hoffman, policyjny informator, który w Szwecji zajmował się infiltrowaniem zorganizowanych grup przestępczych. Po tym, jak został zdekonspirowany i porzucony na pastwę losu przez zleceniodawców, musi uciekać. Tym razem jego przystankiem jest narkotykowa stolica Kolumbii, gdzie przenika do struktur mafii kokainowej jako tajny agent DEA. Aby zyskać wiarygodność w oczach El Mastizo i innych członków kartelu a także partyzantki PRC kontrolującej uprawy, musi bez zmrużenia oka wykonywać zadania, ale tez przyglądać się wykonywanym wyrokom. 

Całe szczęście, że ma odskocznie od tego życia – w ramionach Zofii i wspólnie z dwójką dzieci odpoczywa, odrywając się od całego zła tego świata i odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. Zresztą dochody z działalności zapewniają mu dostatnie życie, choć ryzyko jakie podjął, jest ogromne, a zarówno ze strony El Mastizo, PRC, jak i rządowej agencji, nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać i bardzo łatwo popaść w niełaskę. 

Przekonuje się o tym po raz kolejny, kiedy podczas podróży do Kolumbii porwany zostaje przewodniczący amerykańskiej Izby Reprezentantów. Hoffman składa rządowi amerykańskiemu niezwykle atrakcyjną ofertę - próba odbicia polityka w zamian za skreślenie go z czarnej listy niebezpiecznych przestępców, na której niesłusznie figuruje. Czy rząd zgodzi się na jego propozycję i czy dotrzyma swojej obietnicy? Czy mija Pieta się powiedzie? Czy ryzykując odkrycie swojej prawdziwej tożsamości i własne życie oraz Zycie Zofii i synów, Hoffmann wie, co robi? Przekonamy się o tym dzięki powieści „Trzy minuty”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Albatros. Historia stworzona przez Andersa Roslund i Börge Hellströma, to kolejny już tom trzymającej w napięciach serii, którą pokochają wszyscy miłośnicy mocnej sensacji, dynamicznej akcji i krążącej w żyłach adrenaliny. 

Fakt, iż zadanie, którego podejmuje się Piet wydaje się niewykonalne, już nikogo nie dziwi – wszak jest on specjalistą właśnie od takich projektów. Niestety zawsze obracają się one przeciwko niemu, on też zawsze ponosi konsekwencje braku kompetencji innych. Dlatego właśnie lektura opowieści o tym niestrudzonym agencie jest tak ekscytująca, nigdy bowiem nie wiadomo, jak potoczą się jego losy. Warto je śledzić, nawet jeśli nie mieliśmy możliwości sięgnąć po „Trzy sekundy” – to bowiem niezależne historie, połączone tylko osobą bohatera i jego karkołomnymi misjami. Lektura książki nie tylko uświadamia nam, jak wielkie pieniądze i ryzyko w grę wchodzą, jeśli mówimy o narkotykach, ale i boleśnie obnaża całą zgniliznę tego świata. Świata, w którym pieniądze i władza są na pierwszym miejscu i to dla nich zabija się bez wahania. Jestem przekonana, że te osoby, dla których „Trzy minuty” są pierwszym spotkaniem z Hoffmanem, po skończonej lekturze sięgnąć po wcześniejszy tom przekonując się, jak szybko upada mit o ekscytującym życiu, jakie rządowy agent prowadzi … 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz