czwartek, 5 września 2019

Jak odpoczywać z dziećmi?

źródło: pixabay
Wspólne wraz z dziećmi weekendy czy wakacje mogą być niezapomnianym przeżyciem, zarówno dla rodziców, jak i latorośli. Trzeba tylko przygotować się psychicznie, zrobić rozsądny plan, wybrać wspólne dla wszystkich aktywności i poznać kilka sposobów na trudniejsze sytuacje. 

Czas spędzony z dziećmi 


Jeśli przyjmiemy, że podstawowym zadaniem rodziny jest zaspokojenie wszystkich potrzeb członków rodziny w maksymalnym stopniu, to – o ile oczywista jest odpowiedź na potrzeby biologiczne i bezpieczeństwa – często problemem jest zaspokojenie potrzeb związanych z rozwojem i możliwie najskuteczniejszym funkcjonowaniem społecznym. Właśnie w tym drugim obszarze mieści się relacja rodzić – dziecko, tu też realizuje się nauka zarówno społecznych norm, jak i eksploracja świata, nauka sposobu korzystania z niego, z jego bogactwa, możliwości i rozrywek. 

źródło: pixabay
Zwykle na zdjęciach wolny czas spędzany z dziećmi wygląda sielankowo. Wszyscy się uśmiechają, maluchy grają w różne gry, budują zamki z piasku, a rodzice trzymają się za ręce i czule patrzą sobie w oczy. Rzeczywistość może być jednak diametralnie różna. Dzieci mają bowiem swój rytm dnia i swoje przyzwyczajenia i nie zawsze są zadowolone ze zmian, szczególnie, kiedy wkraczają w wiek lat –nastu. Te mniejsze w nowym otoczeniu nieustannie mogą zabiegać o bliskość rodziców, nie odstępując ich nawet na krok, bądź wręcz przeciwnie, najchętniej nie wychodziłyby z pokoju, a żadna fizyczna aktywność ich nie interesuje. 

A jednak warto jechać na urlop z dziećmi, spędzić z nimi weekend (zarówno w domu, jak i poza nim), czy wygospodarować choć godzinę dziennie, którą możemy poświęcić tylko im. To ważne przeżycie dla całej rodziny, wspominane latami, a wspólne spędzanie czasu zacieśnia więzi – niezależnie od tego, czy będziemy zwiedzali świat, wspólnie jedli obiad w restauracji poznając nowe smaki, czytali książki, grali w planszówki czy też wyszukiwali nowe konkursy, w których można wspólnie wziąć udział. Wspomniane internetowe konkursy to doskonały sposób, by nie tylko dostarczyć sobie pewnej dawki adrenaliny, ale też by odkryć nasze możliwości oraz zorientować się, co tak zaprawdę zarówno nas i dzieci interesuje. Może się nawet okazać, że mamy w domu prawdziwego mistrza, który uwielbia takie konkursowe wyzwania i chętnie podejmuje się rozwiązywania wszelkiego rodzaju łamigłówek, wyszukiwania odpowiedzi na pytania. Co więcej, z takich konkursów może zrodzić się prawdziwe rodzinne hobby. To również okazja, by nauczyć się weryfikować to, co przeczytamy i zastanawiać, czy w danym konkursie brać udział czy też nie - szereg takich wyborów, to wspaniała lekcja podejmowania decyzji. To też okazja, by zobaczyć dziecko w różnych sytuacjach, rozbudzić w nim ciekawość, pasję, czy nauczyć samodzielności. 

O czym pamiętać przy planowaniu? 


Źródło: pixabay
Na wakacje czy weekend można jechać już z niemowlęciem i przy tym dobrze wypocząć. Warto pamiętać, że maluch potrzebuje głównie być blisko taty i mamy, ma być najedzony i nawodniony, ma mu być ciepło i sucho. Przy pieszych wędrówkach małe dziecko noszone jest w chuście czy nosidełku, a to przecież najbardziej adekwatna dla jego potrzeb forma spędzania czasu. Raczkujące dziecko warto zabrać tam, gdzie łatwo o miejsce do plażowania (plaża piaszczysta) lub biwakowania w półcieniu. Maluchy i przedszkolaki docenią też brodzik, w którym będą się chlapać. Dla dzieci w wieku szkolnym spełnieniem marzeń będą zjeżdżalnie, baseny, różnego rodzaju animacje oferowane przez hotele, wspólne czytanie książek z rodzicami, zaś nastoletnie i dorosłe dzieci – wspólne oglądanie filmów, rozmowy, w których koncentrujemy na nich uwagę czy wspólne wymyślanie, jak wygrywać konkursy?. Ta ostatnia aktywność przynosi wymierne korzyści - zarówno związane z nagrodami, które możemy wygrać, jak i ze świadomością, że musimy się niejednokrotnie wykazać wiedzą czy też szybkością, a także obowiązkowością - wszak trzeba jeszcze pamiętać o sprawdzeniu wyników. Warto również celebrować wspólnie z rodziną nawet najmniejsze zwycięstwa i wygrane, niezależnie od tego, czy nagrodą była smycz do kluczy, książka kucharska (do realizacji przepisów z niej możemy ruszyć całą rodziną) czy też czekoladowe batoniki (doskonale sprawdzą się podczas wspólnych wędrówek). 

Czego się spodziewać? 


Rodzinny urlop czy wspólne spędzanie czasu w weekendy to czas tym bardziej udany, im mniej od niego oczekujemy. Warto krytycznie spojrzeć na naszą rodzinną sytuację i nie oczekiwać, że w ciągu jednego popołudnia spędzonego z dzieckiem, weekendu czy nawet tygodnia wakacji, nadrobimy zaległości w wychowaniu. Warto raczej skupić się na cieszeniu się wspólnie spędzanym czasem. Warto też przygotować taki wieczór czy wyjazd dokładnie zaplanować: 
  • co będziemy robić wieczorem (wspólne oglądanie filmu, czytanie książek, pieczenie babeczek, malowanie, lepienie z masy plastycznej – zgromadź potrzebne materiały), 
  • co będziemy robić na urlopie / w weekend (wypad do parku, teatru/kina, wyjazd krajowy/zagraniczny – sporządź plan ze szczególnym uwzględnieniem godzin otwarcia obiektów i potrzeb najmłodszych uczestników, zarezerwuj ewentualne noclegi, zarezerwuj lub kup bilety), 
  • przeanalizuj środki finansowe,
  • spakuj niezbędne wyposażenie i żywność. 

W wirze codziennych obowiązków często zapominamy o najważniejszych dla naszej rodziny sprawach – o potrzebie bliskiego kontaktu, spokojnej rozmowy czy znalezieniu wspólnie realizowanej pasji. Warto zatem poświecić trochę czasu na odkrycie tego, jak wspaniale jest spędzać czas rodziną i jaką frajdę daje robienie czegoś wspólnie!

1 komentarz:

  1. Najlepiej gdzieś w kreatywnym miejscu, organizować im konkursy, zabawy i ruch.

    OdpowiedzUsuń