poniedziałek, 30 września 2019

Joanna Piotrowska „Taru Khan i złoty lotos”

Tytuł: „Taru Khan i złoty lotos” 
Autor: Joanna Piotrowska 
Wydawnictwo: Novae Res 


Mówi się, że sny są odbiciem naszych tęsknot i pragnień, są również specyficznym kodem, za pomocą którego porozumiewa się z nami podświadomość. W snach rodzą się marzenia, tęsknoty, ale również odpowiedzi. Sny nie pozwalają nam zapomnieć, dostarczają również wskazówek, rozwiązań, którymi warto się kierować podejmując decyzje, szczególnie te w dużym stopniu wpływające na nasze życie. 

Taru Khan, przez długie lata zwany kulawym Taru, również śni, a w bajkowych obrazach, jakie nawiedzają go w nocy, wszystko wygląda zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Nie wiadomo jednak, co z tych nocnych przeżyć jest ułudą, a co ulotnym wspomnieniem – chłopiec nie wie skąd przybył, nie pamięta swoich rodziców, ma tylko w pamięci obraz pięknego domu z szeroką werandą, choć nie wiadomo, czy obraz ten to okruch pamięci czy tęsknota za poczuciem bezpieczeństwa i własnym kątem. Wychowany w obskurnym sierocińcu na przedmieściach Bombaju, uciekł z niego kilka lat temu, znajdując swój przyczółek na wysypisku śmieci, zwanym Wyspą Skarbów. To ona go żywi, ona pozwala mu – wśród sterty odpadków – znaleźć rzeczy nadające się na sprzedaż. W taki sposób, jak on, na krawędzi, żyje wiele dzieci, od rana do wieczora przetrząsających góry rzeczy w poszukiwaniu dochodu i chleba. Przyjaciółką Taru jest Anika, również zmuszona w ten sposób zarobkować, a dodatkowo unikać ciężkiej ręki ojczyma. 

Na taką wegetację skazane jest wiele dzieci w Bombaju, ale Taru ma coś, co odróżnia go od innych – marzenia i odwagę. Dlatego też, kiedy pewnego dnia znajduje na wysypisku piękny album z jednym tylko zdjęciem przedstawiającym dom z jego wspomnień, postanawia ruszyć w drogę i odnaleźć to miejsce. Jak zakończy się ta podróż? Czy Taru odnajdzie budynek? Co przyciąga chłopca do tego miejsca? Czy bogini Namagiri pomoże mu zrealizować marzenia? Przekonamy się o tym sięgając po niezwykłą, utkaną z wierzeń i snów najnowszą powieść Joanny Piotrowskiej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Novae Res książka pt. „Taru Khan i złoty lotos” to niezwykle piękna opowieść o marzeniach, tęsknotach i życiowych wyborach. Przepełniona niezwykłymi historiami oraz snami książka, porusza również temat trudnej sytuacji bezdomnych dzieci, opisuje życie na wysypisku śmieci, bez poczucia bezpieczeństwa, celu… 

Po lekturę sięgnąć mogą zarówno osoby, które poszukują niezwykłych opowieści, delikatnych, zwiewnych, pełnych magii i snów, jak i ci wszyscy, którzy poszukują niebanalnych historii, pełnych zachwytów i wzruszeń. To już kolejna zachwycająca powieść autorstwa Joanny Piotrowskiej, która nie tylko stanowi o jej wielkim talencie, wyczuciu i duchowości, ale i zachęca do sięgnięcia po wcześniejsze książki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz