sobota, 26 października 2019

J.D.Robb "Śmierć i mrok"

Tytuł: Śmierć i mrok 
Autor: J.D.Robb 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 


Wyjście do kina, to jeden wyborów, którego dokonujemy pragnąc wypełnić wolny czas, odstresować się, spędzić przyjemne chwile, odrywając się od rzeczywistości. Dla wielu to prawdziwa pasja, inni zaś zasiadają w kinowej sali ze względów praktycznych - pragną opóźnić powrót do pustego domu czy też wypełnić czas pomiędzy kolejnymi zajęciami. Niezależnie od tych motywów, nikt nie myśli o wyjściu do kina, jak … o swoim pożegnaniu z życiem. 

A jednak dla pewnej młodej kobiety, obiecującej aktorki teatralnej, wyjście do kina było ostatnią rzeczą, która czekała na nią w życiu. Chciała spędzić ten czas z przyjaciółką, przy dobrym filmie, tymczasem wydała w dwudziestym siódmym rzędzie sali kinowej na nowojorskim Times Square swoje ostatnie tchnienie. Zapewne nawet nie poczuła, kiedy szpikulec do lodu wbił jej się w kark – nie krzyczała, nie szarpała. Po prostu umarła w ciszy, w trakcie najbardziej emocjonującej sceny w filmie. Żadna z obecnych na sali kinowej osób niczego nie widziała, nikt nie zarejestrował mordercy, który musiał siedzieć za Chanel Rylan, nawet jej przyjaciółka nie zorientowała się wracając na salę po pilnym telefonie, który otrzymała, że jej przyjaciółka jest martwa. 

Fakt, iż brak jest zarówno świadków, jak i motywu zbrodni, nie wróży sukcesu śledztwa, podjętego przez detektyw Eve Dallas. Ta znana już czytelnikom J.D.Robb funkcjonariuszka tym razem stanie przed jednym z największych wyzwań w swojej karierze, wszystko bowiem wskazuje, że ma do czynienia z seryjnym zabójcą. O tym, co naprawdę się wydarzyło w kinie dlaczego wyglądało to jak starannie wyreżyserowany spektakl, bądź scena z książki, dowiemy się z lektury powieści pt. „Śmierć i mrok”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Edipresse Książki, to kolejny już tom kryminalnych zagadek, połączonych osobą detektyw Dallas. Przy wsparciu swojego ukochanego, jest ona w stanie osiągnąć wszystko i rozwiązać najbardziej zagmatwaną sprawę, ale czy tak będzie i tym razem? Po książkę sięgnąć mogą zarówno miłośnicy serii i pióra J.D.Robb, jak i wszyscy zainteresowani odkryciem tożsamości mordercy. 

Prowadzone przez detektyw Dallas śledztwo wydaje się zmierzać w ślepy zaułek, bowiem ani rozmowy z potencjalnymi świadkami, jak znajomymi nie wnoszą nic do niego. Wszystko wskazuje na to, że ofiara była sympatyczną młodą kobietą, która nie miała wrogów. Dopiero, kiedy na komisariat zgłasza się autorka popularnych powieści policyjnych DeLano, pojawia się pewien punkt zaczepienia. Kobieta twierdzi bowiem, że owa zbrodnia w kinie jest plagiatem opisanego w jednej z książek morderstwa. Co więcej, jest przekonana, że to nie pierwsze zabójstwo inspirowane jej książkami… 

Jak potoczy się ta niezwykle intrygująca historia? Przekonamy się sięgając po książkę piszącej pod pseudonimem Nory Roberts. I tak, jak wciągają nas jej romanse, to i kryminalne opowieści prowokują do czynnego uczestniczenia w śledztwie, do rozwiązywania wraz z panią detektyw zagadek zbrodni. Mimo iż widać wyraźnie w powieści pewien schemat, nie spodziewamy się również niepowodzenia śledztwa, a elementy futurystyczne mogą drażnić, to jednak lekturę należy zaliczyć do naprawdę udanych, zaś gwałtowne zwroty akcji i sama fabuła, gwarantują nam kilka godzin rozrywki na całkiem niezłym poziomie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz