czwartek, 10 października 2019

Zbliża się Ogólnopolski Dzień bez Długów

W sytuacji, kiedy musisz pożyczyć pieniądze na wymianę zepsutego sprzętu albo kupić go na raty, rób to w taki sposób, by nie mieć problemów ze spłatą długów. Problem z zadłużeniem może spotkać każdego. Nawet, jeśli sami nie borykamy się z kłopotami finansowymi, z pewnością w naszym otoczeniu znajduje się ktoś, kto popadł w długi. Co więcej, zapewne w naszym otoczeniu jest przynajmniej jeden przedsiębiorca, którego firma ma problemy finansowe, bowiem nie może on odzyskać długu od kontrahenta.

Znakomitym momentem do podjęcia tego tematu jest dzień bez długów, obchodzony 17 listopada. Warto z tej okazji porozmawiać o finansach z bliskimi, szczególnie z osobami starszymi. Dowiedzmy się, czy nasi rodzice lub dziadkowie nie mają takiego zmartwienia. Seniorzy coraz częściej się zadłużają biorąc np. pożyczki na kosztowne prezenty dla wnuków. Później wstydzą się przyznać przed rodziną, że popadli w finansowe tarapaty. 

Warto wiedzieć zatem, na co zwrócić uwagę zaciągając pożyczkę – pamiętaj bowiem, że brak spłaty ciąży cie tylko tobie, również wierzyciel może popaść przez brak spłaty w tarapaty. 

Dla dłużników 


1. Bierz dokładnie tyle, ile ci potrzeba 

Pamiętaj, że im większa kwota pożyczki, tym większa będzie rata jej spłaty i / lub dłuższy okres. Weź więc dokładnie tyle, ile faktycznie potrzebujesz i staraj się jak najszybciej oddać pożyczone pieniądze, przeznaczając na spłatę na przykład dodatkowe środki z premii czy podwyżek. Wówczas bank lub firma pożyczkowa zwróci ci proporcjonalną część dodatkowych opłat (np. prowizji). 

2. Porównaj opłaty za udzielenie pożyczki 

Niskie oprocentowanie nie zawsze oznacza tańszą pożyczkę, bowiem odsetki nie są jedynym kosztem, który musisz wziąć pod uwagę pożyczając pieniądze. Zwróć uwagę na wszystkie dodatkowe opłaty, które sprawiają, że oddajesz dużo więcej, niż pożyczasz. 

Porównując oferty sprawdź przede wszystkim RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania, bowiem to ona warunkuje, ile rzeczywiście musisz zwrócić pożyczkodawcy. Może zatem ułatwić ci porównanie różnych ofert banków czy też spółdzielczych kas oszczędnościowych. Możesz także skorzystać z dostępnych w sieci porównywa rek internetowych. 

3. Zakup na raty 

Zamiast brać kredyt gotówkowy na zakup komputera czy telewizora zastanów się, czy nie warto zakupić sprzętu na raty. Oczywiście w ten sposób również pożyczasz pieniądze i nawet jeśli sklep reklamuje swoje raty obiecując „0 proc”, to być może będziesz musiał zapłacić ubezpieczenie – jeśli nie wyrazisz na nie zgody, raty staną się oprocentowane. Niektóre sklepy zachęcać będą cię również do wyrobienia karty kredytowej, za którą pobierana jest opłata. Pamiętaj wówczas, aby – jeśli się na takie rozwiązanie zdecydujesz – odstąpić od umowy dotyczącej karty. W przeciwnym razie wciąż będziesz musiał za nią płacić. 

4. Uważnie przeczytaj umowę 

Nie daj sobie wmówić, że pośrednik spieszy się, nie poddawaj się presji czasu. Uważnie przestudiuj umowę, zwracają szczególną uwagę na informację dotyczące zabezpieczenia pożyczki oraz kosztów związanych z jej obsługą. Przeczytaj każdy punkt po kolei, również (a nawet przede wszystkim) to, co zapisano drobnym drukiem. Nie powstrzymuj się przed zadawaniem pytań, jeśli czegokolwiek nie rozumiesz proś o wyjaśnienie tak długo, aż dokładnie zrozumiesz jak skonstruowana jest pożyczka, skąd bierze się dana wielkość raty itd. 

5. Sprawdź firmę pożyczkową 

Zanim zaciągniesz pożyczkę, sprawdź firmę, do której się zwracasz – czy została ona objęta nadzorem finansowym, czy nie ma problemów z prawem itp. Możesz to zrobić za pośrednictwem strony KNF lub np. zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego, gdzie znajdują się m.in. informacje dotyczące statusu prawnego pożyczkodawcy oraz jego dane kontaktowe. 

6. Zacznij od swojego banku 

Porównując oferty banków nie zapomnij o tym, w którym masz założony ROR. Często jest bowiem tak, że jako stały klient możesz liczyć na tańszą pożyczkę / kredyt. Najlepiej, jeśli umówisz się z przedstawicielem banku na spotkanie i dokładnie wypytasz o warunki, o szansę na obniżenie oprocentowania czy negocjowanie warunków spłaty. Jeśli masz tzw. kredyt odnawialny rozważ skorzystanie z niego – zwykle bowiem jest tańszy od innych form pożyczki / kredytu i nie będziesz musiał przejmować się spłacaniem rat, bowiem bank sam ściągnie je z twojego konta. 

Dla wierzycieli 


Prowadzenie działalności gospodarczej, choć zwykle kojarzy się z satysfakcją i swobodą, nie jest drogą usłaną różami. Tak bowiem, jak może istnieć u dłużnika problem ze spłatą zadłużenia, tak – będąc po drugiej stronie – może pojawić się problem z odzyskaniem pieniędzy od kontrahentów. Jeśli będzie to proces nieskuteczny, może grozić nawet upadkiem firmy, bowiem również ona ma obowiązki wobec różnych instytucji, podmiotów współpracujących i pracowników. 

Odzyskiwanie długów może odbywać się na kilka sposobów, związanych z poniesieniem mniejszych lub większych kosztów i różną skutecznością. Poznaj 3 najpopularniejsze sposoby. 

1. Windykacja polubowna 

Ten rodzaj windykacji należności zakłada motywowanie dłużnika do dobrowolnej spłaty należności lub nakłonienie go do podjęcia negocjacji i zawarcia ugody. Opiera się ona na perswazji, umiejętności przekonywania i najbardziej sprawdza się w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z należnościami przedawnionymi (co do których minął ustawowo określony termin przedawnienia, zatem ewentualne środki prawne będą nieskuteczne). Ten rodzaj windykacji wymaga jednak wytrwałości, wiele osób ma też problem z upominaniem się nawet o własne pieniądze. 

2. Wynajęcie kancelarii windykacyjnej 

Poprzez ten rodzaj windykacji należności, zdejmujemy ze swoich barek konieczność samodzielnego dochodzenia spłaty. Powinniśmy oczywiście orientować się w działaniach podejmowanych przez kancelarię oraz ściśle z nią współpracować, ale tym sposobem – delegując to zadanie – zyskujemy czas na zajęcie się właściwą działalnością firmy. Mimo iż musisz liczyć się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów, niż w przypadku samodzielnego starania się o wyegzekwowanie długów, to często okazuje się to bardziej skuteczny sposób. 

3. Sąd internetowy 

Optymalnym wyborem wydaje się być skorzystanie z usług kancelarii, prowadzącej windykację w e-sądzie. Wystarczy kilka minut, by zarejestrować się na stronie, uzyskać dostęp do swojego konta i uzupełnić formularz z danymi dłużnika. Następnie, po przekazaniu wymaganych danych wyliczana jest wysokość opłaty oraz przesyłana umowa-zlecenie windykacji sądowej oraz pełnomocnictwo procesowe. Kolejnym krokiem jest przygotowanie e-pozwu i skierowanie do e-sądu. Sąd internetowy wydaje nakaz zapłaty, zaś kancelaria podejmuje windykację polubowną, natomiast po uprawomocnieniu nakazu zapłaty kieruje sprawę do egzekucji komorniczej. To ostatnie rzadko się zdarza, bowiem dłużnik płaci zadłużenie zwykle już na etapie postępowania polubownego.
 
Niezależnie od tego, czy jesteśmy po stronie wierzyciela czy dłużnika pamiętajmy, że pożyczka to umowa, z której dwie strony powinny się wywiązywać. Brak tej świadomości pociąga niestety niezbyt miłe konsekwencje dla obu stron… 

2 komentarze:

  1. Nawet nie wiedziałam, że jest taki dzień.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest, i uważam, że to doskonały pomysł. Zbyt wiele osób bezrefleksyjnie pożycza pieniądze.

      Usuń