sobota, 23 listopada 2019

Aleksandra Michta-Juntunen „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki”

Tytuł: „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki” 
Autor: Aleksandra Michta-Juntunen 
Wydawnictwo: Poznańskie 


Było już duńskie hygge, w ostatnich kilkunastu miesiącach wyparte przez szwedzkie lagom, czyli nowy skandynawski trend uczy jak osiągnąć szczęście, żyjąc w zgodzie z naturą, skromnie, niewielkim kosztem, najlepiej wśród własnoręcznie wykonanych przedmiotów. Czy sisu rodem z Finlandii będzie kolejnym trendem, swego rodzaju receptą na szczęście? 

Przekonamy się o tym dzięki niezwykle wciągającej książce Aleksandry Michty-Juntunen, pt. „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego pozycja, to wspaniała podróż po kraju, o którym wiemy stanowczo zbyt mało, który mylnie zaliczamy do krajów skandynawskich, który kojarzy nam się z mrozem i ponurymi, milczącymi mieszkańcami. Autorka, mieszkająca w Helsinkach od ponad dziesięciu lat autorka bloga Fińskie smaki, nie tylko zabiera nas w fascynującą podróż po kraju, który skradł jej serce, ale również obala wiele stereotypów i mitów narosłych wokół tego Finlandii. To książka zarówno dla miłośników podróży, jak i dla tych, którzy choć wolą zaszyć się w domowych pieleszach, to lubią czytać o dalekich krajach, szczególnie tak odmiennych kulturowo. 

W kolejnych częściach książki autorka przybliża nam różne aspekty życia w kraju, w którym cisza jest sposobem na życie, a Laponia przyciąga coraz więcej turystów, liczących na spotkanie Świętego Mikołaja. Patrzymy na Finlandię przez pryzmat doświadczeń autorki, nie zawsze pozytywnych, przez co mamy możliwość poznać kraj taki, jaki jest – bez zbytniego koloryzowania, mający zarówno swoje słabości, jak i wiele wspaniałych miejsc, zjawisk i produktów do zaoferowania. 

Poznamy szczegóły dotyczące pogody w Finlandii, czyli tematy najbardziej frapującego turystów i przekonamy się, kiedy najlepiej wybrać się w tamte rejony w podróż. Odkryjemy, że w języku fińskich wiele jest określeń na sam śnieg, zachwycimy się jednym z najwspanialszych cudów natury, czyli zorzami polarnymi. Zastanowimy się też nam możliwościami emigrowania do Finlandii, choć informacja o barierach do pokonania może zniechęcić wielu chętnych, zagłębimy się także zawiłości fińskiej polityki. 

Przekonamy się, że w stwierdzeniu, iż Finlandia to kraj kontrastów wcale nie ma przesady, zgłębimy też znaczenie słowa sisu, które jest czymś więcej, niż tylko przepisem na udane życie (według Finów to fundament fińskości). Poznamy styl życia oraz zwyczaje mieszkańców kraju i zastanowimy się, czym jest dla Finów cisza, w jaki sposób nawiązują oni kontakty interpersonalne, a także jak i dlaczego ważne są reguły (nawet te niepisane). Po rzeczach, które w Finlandii mogą dziwić (jak brak klamek w drzwiach i oknach) zweryfikujemy wszelkie rankingi, w których Finlandia występuje, przekonamy się też, jak ważna jest dla Finów sauna, która towarzyszy im całe życie. 

Łasuchów szczególnie zachwyci część poświęcona fińskim przysmakom. Kuchnia, która charakteryzuje się prostotą zarówno w doborze składników, jak i przygotowaniu, oferuje wiele specjałów, które z powodzeniem możemy włączyć do swojego menu. Autorka pisze o używanych przez finów przyprawach oraz o ograniczonych do trzech (słodki, słony, kwaśny) smakach, na których oparta jest większość fińskich potraw. Poznamy też najważniejsze składniki lokalnej kuchni, zastanowimy się, jak syrop na kaszel mógł podbić świat i zajrzymy Finom do kieliszka. Prawdziwą gratką są jednak załączone przepisy, dzięki którym możemy wyczarować prawdziwe fińskie dania, jak lohikeitto, czyli zupa łososiowa, bulion rybny czy ciastka Runeberga. 

Te wszystkie informacje zawarte w książce, okraszone komentarzem autorki, nie tylko zachęcają do lektury książki, ale i … do podróży. Wyobraźnię rozpalają ponadto wspaniałe zdjęcia, które – choć jest ich stanowczo zbyt mało – i tak wystarczą do tego, by zachwycić się pięknem kraju. Może zatem warto przyswoić sobie kilka słów ze słowniczka na końcu książki i przekonać się samodzielnie, jak fascynująca i niezwykle różnorodna jest Finlandia? 


4 komentarze:

 1. Uwielbiam książki podróżnicze, więc coś dla mnie widzę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. ja się zakochałam w tym kraju. jak tylko córka troszkę podrośnie, planuję się tam wybrać.

   Usuń
 2. książka wygląda cudownie <3 też lubię książki podróżnicze, ale o Finlandii było ich niestety niewiele albo były słabej jakości :( o Finlandii wiem tyle, że stamtąd pochodzą Muminki, najlepsze na świecie i moje ukochane fińskie sauny, jak również dobre przepisy na rybne specjały :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie powinnaś sięgnąć po książkę!

  OdpowiedzUsuń