poniedziałek, 18 listopada 2019

Friederun Reichenstetter "Pszczoły i ich niezwykły świat"

Tytuł: Pszczoły i ich niezwykły świat 
Autor: Friederun Reichenstetter 
Wydawnictwo: Jedność 



Specjaliści uważają, że 1/3 spożywanego przez nas pożywienia, zależy od pszczół. Wiele owoców, warzyw, a także produktów z nich wytwarzanych, jest efektem zapylania. Dlatego też tak wielkim zagrożeniem jest masowe wymieranie pszczół. Wciąż jednak ignorujemy problem zmniejszania się pszczelej populacji, a jedną z przyczyn tego stanu jest fakt, że tak mało o pszczołach wiemy. 

Teraz jednak może się zmienić, dzięki niezwykłej książce dla najmłodszych czytelników, która odkrywa przed nimi fascynujący świat tych niezwykłych owadów. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja „Pszczoły i ich niezwykły świat”, autorstwa Friederun Reichenstetter to napisana językiem adresowanym do dzieci opowieść o zwyczajach, pracy i codziennym życiu pszczół. 

Poznajemy wszystkie tajemnice tych niezwykłych owadów, a także dowiemy się, w jaki sposób miód z ula trafia do słoika, a następnie na pyszną kanapkę. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale zainteresuje również rodziców, zawiera bowiem wiele ciekawostek, z której dotychczas nie zdawaliśmy sobie sprawy. Po publikację sięgnąć mogą zarówno rodzice opiekunowie, pragnąć odkryć przed dzieckiem interesujący świat przyrody, ale i nauczyciele, którzy na niej oprzeć mogą scenariusz lekcji, połączony na przykład zwiedzaniem pasieki 

Lektura książki przynosi odpowiedź na pytanie, jak rodzi się pszczoła, poznajemy również budowę ula, a także królową. Dowiemy się czym jest i jak wygląda lot godowy, a także jakie zadania mają poszczególne pszczoły: królowa, trutnie i pszczoły robotnice. Zastanowimy się również, czy pszczoły mają wrogów oraz zidentyfikujemy potencjalnych złodziei miodu. 

Wyruszymy wraz z pszczołami na łąkę, przekonując się, skąd bierze się pokarm i w jaki sposób pszczoły zapylają kwiaty, zatańczymy też z tymi pożytecznymi owadami, zastanawiając się jednocześnie, co oznaczają poszczególne „figury”. Zapoznamy sie też z wieloma ciekawostkami dotyczącymi pszczół, a przede wszystkim dowiemy się, co nam grozi w ich towarzystwie i dlaczego pszczoły żądlą. 

To zaledwie kilkanaście zagadnień z wielu poruszanych w książce, która nie tylko pozwala przekonać się jak pożytecznymi owadami są pszczoły, ale również zafascynować ich codziennym życiem, wypełnionym mozolną pracą. Wspaniałe ilustracje nie tylko wzbogacają tekst, ale uruchamiają wyobraźnię, zaś dołączona do książki płyta CD pozwala nie tylko zapoznać się z książką tym dzieciom, które jeszcze nie potrafią czytać, ale i staje się wspaniałym pomysłem, na aktywność podczas podróży samochodem. Szczególnie, że na płycie znajdziemy nie tylko opowieści o życiu pszczół, ale również pytania sprawdzające wiedzę o pszczołach. Teraz już zawsze kosztując kanapkę posmarowaną miodem czy widząc te pracowite owady możemy dziękować im za działanie i za to, że są! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz