wtorek, 19 listopada 2019

Ed i Lorraine Warren, Robert David Chase "Opętania. Historie prawdziwe"

Tytuł: Opętania. Historie prawdziwe 
Autor. Ed i Lorraine Warren, Robert David Chase 
Wydawnictwo: Replika 


Mało co jest w stanie tak przerazić, jak produkcje filmowe dotyczące opętania. No, chyba że z opętaniem mamy do czynienia w swoim otoczeniu. Jeśli jednak nie, to właśnie te wstrząsające obrazy, pokazujące demoniczne odbicie człowieka, w którego wstąpił sam szatan. Filmy o opętaniu są tym bardziej zatrważające, zapadające na długo w pamięć, że bardzo często przedstawione przez reżyserów historie oparte są na faktach. I nie trzeba być osobą wierzącą, by doświadczyć tego zła, które powoduje zamianę niewinnych osób w prawdziwe potwory, miotające przekleństwami w obcych językach, wyczyniające niezwykłe rzeczy ze swoim zmienionym, gnijącym ciałem. 

Nie ma chyba osoby, która nie widziała jednego z najlepszych filmów o opętaniu, czyli „Egzorcysty” w reżyserii Williama Friedkina czy też „Egzorcyzmów Emily Rose” Scotta Derricksona, których scenariusz został inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Jednak, aby reżyser mógł nakręcić taki film, musi istnieć ktoś, kto te historie wyśledzi, kto podejmie się badania tematu opętania. Tym kimś była niezwykła para – Ed i Lorraine Warrenowie, którzy zajmowali się analizą spraw związanych ze zjawiskami nadnaturalnymi. Wspólnie napisali wiele prac temu poświęconych, szczególnie że Ed był jedynym świeckim egzorcystą zaakceptowanym przez Watykan, a jego specjalizacją były przypadki nawiedzeń i opętań. 

Jak się okazuje , materiału zebranego przez Warrenów wystarczyło nie tylko na artykuły, ale i na książki. Po znakomitej publikacji „Nawiedzenia. Historie prawdziwe” przyszedł czas na kolejną, pt. „Opętania. Historie prawdziwe”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika książka, napisana przez Roberta Davida Chase ujawnia wybrane, pono te najbardziej przerażające i zaskakujące dochodzenia, prowadzone przez „łowców duchów”. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko wielbiciele horrorów, którzy z zapartym tchem śledzą mroczne historie, tym bardziej emocjonujące, im większa jest doza prawdopodobieństwa ich zaistnienia. Lektura przyciągnie również tych, którzy dali się przestraszyć pierwszej publikacji, a także tych wszystkich, których opętanie jako kontrowersyjne zjawisko fascynuje – nie ważne, czy w nie wierzą czy też nie. 

Poznamy zatem ducha z West Point, historię szesnastoletniej dziewczyny, której nawiedzenie miało podtekst seksualny, zaś demon został wezwany nieumyślnie do domu, odkryjemy kulisy morderstwa Barbary Harris, której ciało zostało wepchnięte do betonowego kanału, odwiedzimy upiorny dom w West Pittson w stanie Pensylwania, zamieszkany przez małżeństwo Smurl, w którym dochodziło do wielu paranormalnych incydentów. Poznamy również szczegóły śledztwa określonego przez Warrena jako jedna z „najdziwniejszych i najstraszniejszych spraw całym naszym życiu”, a także prawdę na temat słynnej posiadłości w Amityville. 

To zaledwie kilka z wielu wątków, a właściwie spraw prowadzonych przez to niezwykłe małżeństwo, zrekonstruowanych na podstawie ich notatek, czy licznych wywiadów, jakich udzielali. Mimo iż ta wielość form prezentacji kolejnych przypadków może dekoncentrować czytelnika, to przystępny język oraz obrazowe opisy dochodzeń, uruchamiające wyobraźnię i tym bardziej przerażające, że te zapisy przybliżają nam upiorną rzeczywistość. O ile oglądając horrory możemy zachować dystans, tak w tym przypadku mamy świadomość tego, że Warrenowie doświadczyli tego wszystkiego osobiście! 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz