niedziela, 29 grudnia 2019

Hanna Jameson "Ostatni"

Tytuł: Ostatni 
Autor: Hanna Jameson 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Zastanawiałeś się kiedyś, jak może wyglądać koniec świata? Liczne filmy prezentują rozmaite rodzaje Apokalipsy, dostarczając pożywkę dla wyobraźni, ale tak naprawdę nikt nie wie, jak koniec rzeczywiście może wyglądać? Czy będzie to wielka fala, która zmiecie nas z powierzchni ziemi zanim o tym pomyślimy, czy może wielki wybuch, którego nawet nie zdążą zarejestrować nasze mózgi? A może klimat zacznie coraz bardziej się ocieplać, a my każdego roku cierpieć będziemy coraz większy głód, aż w końcu przeżyją tylko nieliczne jednostki? A może na ziemi pojawią się epidemie chorób dziesiątkujących ludzkość? A może … zdarzy się to wszystko na raz? 

O tym, jak może wyglądać przysłowiowy koniec świata, a przynajmniej świata, który znamy, pisze Hanna Jameson w swojej książce pt. „Ostatni”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Czarna Owca dystopijny thriller, to wizja, która przeraża bardziej, niż nagła śmierć, która doskonale pokazuje irracjonalne zachowania ludzi stojących u progu śmierci, która pomaga uzmysłowić sobie, do czego człowiek w obliczu zagrożenia jest zdolny. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy apokaliptycznych opowieści czy też czytelnicy zafascynowani człowiekiem i tym, czym się on kieruje w swoich działaniach. Powieść zachwyci wszystkich ceniących sobie dobrze opowiedziane historie, nawet, jeśli są na tyle realistyczne, że przerażają i nie pozwalają odzyskać spokoju. 

Przenosimy się do Szwajcarii, gdzie w jednym z hoteli pośród lasów odbywać się ma konferencja naukowa. Jednym z jej uczestników jest amerykański historyk, Jon Keller, dzięki którego zapiskom poznajemy, dzień po dniu, wydarzenia, jakie mają miejsce po tym, jak Waszyngton został zmieniony z powierzchni ziemi, podobnie zresztą jak wiele innych miast. Atak nuklearny pociągnął za sobą miliony ofiar śmiertelnych, zginęli między innymi przedstawiciele rządu, ale wszystko wskazuje na to, że podobne ataki miały miejsce również w Europie. Niestety brak jest szczegółowych informacji, bowiem przestała działać łączność, nie działają lotniska, a mieszkańcy hotelu – ci, którzy nie uciekli pieszo, nie odjechali samochodem bądź też … nie popełnili samobójstwa – zostali w nim uwięzieni. 

I tak już trudna sytuacja nabiera dynamiki z chwilą znalezienia w jednym ze zbiorników na wodę ciała zamordowanej dziewczynki. Jon Keller podejmuje prywatne śledztwo mające na celu poznanie tożsamości dziewczynki i wykrycie sprawcy zbrodni. Wszystko wskazuje na to, że morderstwa dopuścił się ktoś z personelu hotelu, po czym starannie zatuszował zbrodnię, zabierając m.in. nagrania z monitoringu. Czy ta jedna zbrodnia ma jednak znaczenie w obliczu masowych zgonów na całym świecie? Czy morderca wciąż przebywa w hotelu? Czy ma w planach kolejne zabójstwa i czy ma to w ogóle jakiekolwiek znaczenie w obliczu tego, jak zachowują się pozostali w obiekcie ludzie? 

Na te wszystkie pytania odpowiedzi szukać będziemy zamykając się wraz z ocalałymi w odciętym od świata hotelu, w którym nie działa ogrzewanie, łączność, kończą się także zapasy żywności i alkoholu, zaś w ludziach rośnie agresja, zaś niewiadoma przyszłość popycha do czynów, których w innej sytuacji byśmy nie popełnili. Napięcie rośnie tu z każdą stroną, zaś doskonale prowadzona akcja i misternie nakreślone portrety ocalałych sprawiają, że czujemy się częścią tej historii. Pikanterii wydarzeniom nadają nie tylko bieżące wydarzenia, eskalacja wybuchających pomiędzy gośćmi konfliktów, ale i ponura sława hotelu. Czy wobec tego istnieje jakakolwiek szansa, że przeżyjemy? 2 komentarze: