piątek, 7 lutego 2020

Marcin Kiszela "Reputacja"

Tytuł: Reputacja 
Autor: Marcin Kiszela
Wydawnictwo: W.A.B


Współczesny świat to niemal wirtualna już rzeczywistość, w której tak do końca nikt nie jest sobą. Social media przejęły kontrolę nad naszym życiem, a ten, kto nie jest w nich obecny, praktycznie nie istnieje. Stały się nie tylko narzędziem do rozpowszechniania pewnych treści, ale do kreowania życia – takiego, jakie większość z nas chciałaby mieć. Na potrzeby innych wdziewamy zatem maski, udając osoby, którymi nie jesteśmy, sprawiając wrażenie szczęśliwych, pięknych i radosnych. Wrzucane zdjęcia poprzedzone są wielogodzinną stylizacją, czujemy potrzebę dzielenia się każdym aspektem naszego życia, od tego prowadzonego w sypialni po skład każdego posiłku, który spożywamy.

Tym większa presja spoczywa teraz na gwiazdach – muszą one nie tylko dzielić się swoją prywatnością, ale umiejętnie podsycać zainteresowanie, podgrzewać atmosferę. Prawdziwą specjalistką jest w tym Milena Bilkiewicz, celebrytka, gwiazda mediów i youtuba, której płyty osiągają niezwykłą sprzedaż – ostatni album zdobył w miesiąc status diamentowego. Oczywiście na sukces Mileny pracuje sztab ludzi, w tym specjalistka od zarządzania reputacją, Alicja, zarazem najbliższa przyjaciółka gwiazdy. To ona kontroluje, co odbiorcy o Milenie będą myśleć i pod jakim kątem będą ją oceniać. Ale tak naprawdę sama Milena jest prawdziwą osobowością i doskonale radzi sobie w mediach, choć jest miłośniczką szokowania. 

Czy zatem nagranie przesłane do Alicji to kolejny performance przygotowany przez Milenę? Czy mogła posunąć się aż do tego, by pokazać się w mało atrakcyjny sposób, w rozmazanym makijażu? Wszystko wskazuje jednak na to, że filmik pozwalający przypuszczać, że artystka została porwana i grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo, tym razem jest jak najbardziej realny. Mężczyzna, który jej grozi o oskarża o porwanie syna jest zaś w stanie posunąć się do wszystkiego… By nie zaszkodzić starannie kreowanej reputacji Mileny, Alicja postanawia na własną rękę odnaleźć przyjaciółkę. Nie zdaje sobie jednak sprawy, dokąd to prywatne śledztwo ją zaprowadzi i na jakie niebezpieczeństwo sama się narazi. Nie przypuszcza też, jak wiele tajemnic jest wokół niej i jak wielkie mają one znaczenie…

W ten medialny świat, pełen masek i iluzji, wkraczamy dzięki Marcinowi Kiszela i jego powieści „Reputacja”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa W.A.B. książka, to nie tylko cała prawda o świecie celebrytów i mediach społecznościowych, ale także droga do poznania siebie. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko osoby, które regularnie czytują serwisy plotkarskie i starają się „być na czasie” z kolejnym gwiazdami i gwiazdeczkami pojawiającymi się na rodzimym i zagranicznym rynku, ale również dla tych, którzy poszukują w lekturze refleksyjnej nuty. Tu mamy jeszcze sporą dawkę sensacji, choć sama książka jest dość trudna w odbiorze.

Kiszela niestety nie w pełni wykorzystał potencjał kryjący się zarówno w intrygującej fabule, jak i zakłamanym świecie social mediów. Również kreacja bohaterów pozostawia wiele do życzenia, ciężko ich sobie wyobrazić, wczuć się w ich sytuacje, chwilami opisy wydają się nieco szkolne. Lektura w pewnej chwili nabiera tempa, co pozwala przymknąć oko na liczne niedociągnięcia, choć z pewnością nie jest to powieść, po którą sięgnąć można powtórnie. A szkoda, bowiem szykował się prawdziwy bestseller obnażający całą prawdę o celebryckim świecie. 
2 komentarze:

  1. Mimo tego, że jak piszesz autor nie wykorzystał w pełni potencjału to myślę, że mogłaby mi się spodobać. Zapisuje sobie tytuł. :)

    OdpowiedzUsuń