czwartek, 13 lutego 2020

Nancy Springer "Sprawa leworęcznej lady. Enola Holmes, t.2"

Autor: Nancy Springer
Wydawnictwo: Poradnia KNie ma chyba osoby, a szczególnie miłośnika kryminalnych historii, który nie słyszał o Sherlocku Holmesie, genialnym detektywie obdarzonym niezwykłym zmysłem obserwacyjnym i umiejętnością beznamiętnej analizy faktów. Dzięki tym talentom odnosi same sukcesy, zaś jego sława zatacza coraz szersze kręgi. Może właśnie dlatego fakt, że zaginęły dwie kobiety jego życia, matka i siostra, jest dla niego tak wstrząsający. O swoich utrapieniach nie mówi nawet najlepszemu przyjacielowi, doktorowi Johnowi Watsonowi. Fakt, że ten po założeniu rodziny nie uczestniczy już w śledztwach Holmesa, skupiając się na karierze doktora nauk medycznych, ale w rzadkich chwilach spotkań widzi przygnębienie detektywa. Dlatego też postanawia udać się do jego konkurenta, naukowca perdytorysty, doktora Ragostina, by powierzyć mu odnalezienie Enoli Holmes. 

Watson nie wie jednak o dwóch sprawach. Po pierwsze on sam jest bliżej odnalezienia uciekinierki niż myśli, a po drugie … Ragostin istnieje wyłącznie w wyobraźni rzeczonej Enoli. Te osoby, które miały już przyjemność spotkać tę rzeczoną miłą osóbkę doskonale wiedzą, jak wielka jest jej determinacja, by wieść życie pełne przygód i wyzwań i nie dać zaszufladkować się wyłącznie w roli żony, w jakim to charakterze najchętniej widziałby ją najstarszy brat. Nic zatem dziwnego, że – wzorem swojej matki, wojującej sufrażystki, dziewczynka znika tuż przed odesłaniem jej do żeńskiej szkoły z internatem. Dzięki swoim niezwykłym talentom wciela się ona w rolę asystentki doktora Ragostina, zmieniając za pomocą różnych gadżetów wygląd zewnętrzny. Ma ona zamiar powadzić doskonale prosperujące biuro detektywistyczne, oczywiście działając w imieniu wymyślonego, męskiego patrona. Na swoim koncie ma zresztą już jedną rozwiązaną sprawę, a teraz może w pełni rozwinąć swój talent. 

W „Sprawie leworęcznej lady”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Poradnia K, działa już niejako zawodowo, wciągając nas nie tylko w swoje śledztwo, ale też pokazując nam londyński półświatek i żyjącą na ulicach biedotę oraz ograniczenia, które dotyczą głównie kobiet mających to nieszczęście żyć w wiktoriańskich czasach. Po książkę autorstwa Nancy Springer mogą sięgnąć jednak nie tylko te osoby, które miały możliwość przeczytać pierwszy tom o przygodach Enoli Holmes, ale również te, dla których będzie to pierwsze spotkanie z sympatyczną i rezolutną czternastolatką. Takie książki dla młodzieży to prawdziwa gratka, nie tylko dla młodych czytelników, ale również dla ich rodziców i wszystkich wielbicieli samego wielkiego detektywa Holmesa. 

Na Enolę, a właściwie na pannę Ivę Meshle i na Ragostina czeka pierwsze poważne zlecenie. Zaginęła bowiem córka sir Eustace`a Alistaira, lady Cecily Alistair, a z uwagi na ewentualne konsekwencje dla przyszłości dziewczyny, sprawa jest niezwykle delikatna. Enola, poza poszukiwaniem dziewczyny, usiłuje skontaktować się także z matką. Już od dawna komunikują się one za pomocą zaszyfrowanych wiadomości umieszczonych w działach ogłoszeń wybranych magazynów, teraz jednak Enola musi koniecznie przedyskutować z rodzicielką pewne kwestie. Niestety Holmesowi udało się złamać szyfr i wpaść na trop siostry, ale czy uda mu się ją odnaleźć? A czy Enola znajdzie zgubę z wyższych sfer? Przekonamy się o tym dzięki lekturze tej porywającej powieści (nie tylko) dla młodych czytelników. Wartka akcja, frapująca fabuła i doskonale wykreowana bohaterka, będąca najlepszym dowodem na to, że jej starszemu bratu rośnie konkurencja, sprawiają że od książki nie można się oderwać!2 komentarze:

  1. Książki o Enoli Holmes mam na oku u pewnego czasu, ale jeszcze nie zdecydowałam się ich przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam pierwszą część tej serii i bardzo mi się podobała ;)

    OdpowiedzUsuń