niedziela, 2 lutego 2020

Wendy S.Masi "Zabawy z małym dzieckiem, czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka"

Tytuł: Zabawy z małym dzieckiem, czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka
Autor: Wendy S.Masi
Wydawnictwo: Jedność 


Zabawa dla małego dziecka to coś więcej niż sposób spędzenia czasu i próba zajęcia malucha w ciągu dnia. To okazja, by nawiązać z dzieckiem wyjątkową więź, by się go nauczyć, poobserwować, a także by mogło ono wszechstronnie się rozwijać. Szczególnie pierwsze lata życia dziecka pełne są okazji do zabawy i warto w pełni wykorzystać ten okres, by rozwinąć w nim pasje, zainteresowania, by wzbudzić w nim gotowość do poznawania świata, ciekawość, ale też odwagę. 

Mimo iż zabawa jest dla malucha czymś naturalnym, nie można bagatelizować jej wszechstronnego wpływu na rozwój małego człowieka. W trakcie zabawy dziecko nabywa liczne umiejętności, m.in. komunikacji, liczenia, rozwiązywania problemów, ćwiczy również mowę, rozwija wyobraźnię oraz motorykę. To tylko kilka korzyści płynących z zabawy, zarówno z rodzicami, jak i rówieśnikami czy tej realizowanej samotnie. W jaki sposób się jednak bawić? 

Mnóstwo pomysłów na proste i różnorodne zabawy dostarcza książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność, pt. „Zabawy z małym dzieckiem, czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka”. Poradnik, autorstwa Wendy S.Masi stanowi nieocenione wsparcie dla rodziców, opiekunów, a także nauczycieli i terapeutów, inspirując, a także dokładnie instruując w jaki sposób zabawy te przeprowadzić, co jednak nie wyklucza wprowadzenia własnych modyfikacji. 

W książce znajdziemy zarówno zabawy „paluszkowe” do wspólnego śpiewania, zabawy w trakcie kąpieli, gry z użyciem klocków, pudelek oraz innych przedmiotów, a także propozycje artystycznych projektów. Na kartach poradnika znalazły się też propozycje zajęć muzycznych, pobudzających koordynację ruchową i siłę mięśniową, a także zabawy pozwalające rozwinąć słownictwo. Wszystkie one zostały dobrane w taki sposób, by rozwijać w maluchu wszystkie kształtujące się dopiero umiejętności, zarówno fizyczne i psychiczne, jak i społeczne oraz emocjonalne. Książka koncentruje się bowiem na zabawach, które stanowią bodziec do rozwoju dziecka, a prezentowane tu podziały wiekowa należy traktować jako umowne. Propozycje różnych dziecięcych aktywności zostały ułożone w książce chronologicznie w sześciomiesięcznych odstępach czasowych, według kluczowych dla dziecka etapów rozwoju. Mamy zatem ćwiczenia dla dzieci rocznych, osiemnastomiesięcznych, dwuletnich oraz trzydziestomiesięcznych, a do wielu z przedstawionych zabaw można wrócić nawet wówczas, kiedy dziecko będzie miało kilka lat.

Wśród zebranych przez Masi zabaw są aktywności dobrze znane nam z dzieciństwa, jak i te, które odkrywać będziemy dopiero wraz z dzieckiem. Tym, co je wyróżnia, jest luźna struktura oraz możliwość wszechstronnych modyfikacji, a także prostota i dostępność potrzebnych do ich realizacji akcesoriów. W przypadku przywołanych rymowanek, wyliczanek itd. znajdziemy w książce również ich treść, a nawet opis towarzyszących im ruchów rąk czy ciała. Każda propozycja zabawy została też dokładnie opisana pod względem celu, któremu służy, opisane zostały również wyniki badań naukowych, omawiające rozwój dziecka na każdym etapie rozwoju. Wspólne z dzieckiem możemy zatem bawić się w toczenie piłeczki, ślizganie się na kocu, puszczanie mydlanych baniek czy pokonywanie poduszkowych przeszkód. Zorganizujemy również muzyczny zespół wykorzystując garnki i inne kuchenne akcesoria, będziemy chodzić na bosaka, a także odkryjemy skarby ukryte w słoikach. 

Ilość ćwiczeń, które zebrała autorka pozwala wybierać wśród nich te, które najlepiej pasują do poziomu rozwoju dziecka, a także do jego indywidualnych preferencji. Piękna szata graficzna i czytelna struktura graficzna książki sprawiają, że już samo sięgnięcie po nią dostarcza wielu przyjemności. Fakt, że dzieci niejako przy okazji proponowanych zabaw rozwijają zmysł wzroku i dotyku, mowę, świadomość własnego ciała i koordynację ruchową, wyobraźnię i poczucie rytmu, a także rozwijają się emocjonalnie i społecznie, t najlepszy dowód na to, że bawić się warto a nawet trzeba. Tym bardziej, że maluch szybko dorośnie i stanie się samodzielny, ale czasu spędzonego na wspólnej zabawie nikt nam nie odbierze!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz