poniedziałek, 23 marca 2020

Lee Child "Jack Reacher. Zgodnie z planem"

Tytuł: Jack Reacher. Zgodnie z planem 
Autor: Lee Child 
Wydawnictw: Albatros Niekiedy bywa tak, że mimo wszelkich wysiłków, podejmowanych celu zmiany kierunku naszego życia, los wciąż prowadzi nas tym samym torem. Być może działa tak zgodnie z Przeznaczeniem, któremu desperacko staramy się uciec, a może to my sami, nawet podświadomie, sabotujemy decyzję o zmianach. 


Z pewnością o przeznaczeniu wie coś Jack Reacher, który mimo podejmowanych wysiłków, nie może wieść spokojnego życia. Dwadzieścia trzy tomy jego przygód dały nam już do myślenia i przekonały nas o tym, że mężczyzna pragnie zmiany, ale … ta zmiana jakoś nie nadchodzi. Pozornie niewinne sytuacje zmieniają się dla niego w wyzwanie, mamy wrażenie, że to człowiek, który przyciąga kłopoty jak magnes. Nawet spokojna podróż autobusem przez Stany Zjednoczone staje się dla Jacka zarzewiem kłopotów, choć – jak zwykle – jego intencje są szlachetne. 

W dwudziestym czwartym tomie przygód Jacka, pt. „Zgodnie z planem”, po raz kolejny wdamy się w konflikt, nie obędzie się bez przemocy, po raz kolejny też grozić nam będzie śmiertelne niebezpieczeństwo. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka autorstwa Lee Child, to prawdziwa gratka dla wielbicieli twórczości autora i Jacka, a także dla wszystkich, którzy lubią sensacyjne historie i adrenalinę krążącą w żyłach. 

Reacher wyrusza w drogę, jadąc prosto przed siebie, bez konkretnego celu. Czujność, która jest już wpisana w jego charakter i styl życia i która wielokrotnie uratowała mu życie, tym razem ocaliła pewnego starszego mężczyznę przez kradzieżą. Już w autobusie Jack dostrzegł kopertę wystającą z ubrania mężczyzny i przeczucie podpowiedziało mu, że ów pasażer może stać się ofiarą napaści. Przerywa zatem swoją podróż i spieszy z pomocą. Tyle tylko, że znów, niejako przez przypadek, staje się w samym centrum konfliktu, a na dodatek naraził się mafii. Staje się wrogiem dwóch gangów - ukraińskiego i albańskiego, które podzieliły miasto umowną granicą. Nieustannie trwa jednak wojna o wpływy i terytorium, a ani Gregory, boss ukraiński, ani Dino, boss gangu Albańczyków, nie chcą ustąpić. 

To oznacza dla nas ponad czterysta stron wypełnionych emocjami, bowiem Child jest prawdziwym mistrzem w budowaniu i nieustannym podtrzymywaniu napięcia. Od książki nie można się oderwać i choć fabuła jest schematyczna, zaś autor nawet nie stara się nas zaskoczyć. Mocną stroną serii o Jacku jest jednak sam bohater, który nieustannie wikła się w dwuznaczne sytuacje, którego drugim imieniem są kłopoty. Lekki język, plastyczne opisy, brak nic nie wnoszących do akcji opisów sprawia, że akcja toczy się wartko i musimy być czujni, żeby za nią podążać. Nawet, jeśli niektóre sceny są dość nieprawdopodobne, zaś Reacher aspiruje do rangi super-bohatera, który jest praktycznie niezniszczalny, to jednak i ten aspekt książki ma swój urok. W końcu miło jest wierzyć, że dobro zawsze zwycięża, zaś Jack po raz kolejny może poszczycić się sukcesem! 


4 komentarze:

 1. Nie lubię schematyczności. Może bym sięgnęła po któryś to przygód ale przy kolejnych już by mnie irytowały schematy :)
  Co do przeznaczania sama mam wrażenie, że czasem życie pcha mnie w jakąś konkretną stronę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie lubisz serii o bohaterach, którzy zawsze wygrywają, to rzeczywiście nie najlepsza lektura dla Ciebie.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Polecam. Szczególnie jeśli lubisz historię z serii "Zabili Go i uciekł". Ja mam do nich sentyment:-)

   Usuń