wtorek, 28 kwietnia 2020

Odra znów atakuje

Liczba hospitalizowanych z roku na rok rośnie, bo choroba może być groźna. W samym tylko 2019 roku odnotowano w Polsce 1492 przypadku zachorowań, czyli czterokrotnie więcej, niż w roku 2018. Eksperci ostrzegają przed epidemią szczególnie, że coraz więcej rodziców decyduje się dzieci nie szczepić. Co więcej, obecna sytuacja związana z koronawirusem odsunęła szczepienia w czasie, część matek też deklaruje, że ze szczepieniami będzie się dalej wstrzymywała. Sprawdź, skąd może przyjść choroba i jakie mogą być jej konsekwencje. 

Najczęściej na odrę zapadają niemowlęta, dzieci od 6. do 12 roku życia, nastolatki oraz osoby starsze, w wieku powyżej 65 lat. Zarówno u maluszków, jak i u osób w podeszłym wieku to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych, która atakuje nie tylko drogi oddechowe, ale także układ krążenia. Prawie wszystkie osoby chorujące nie są zaszczepione na odrę – dlatego też zdaniem specjalistów powrót choroby związany jest z coraz większą ilością osób odmawiających szczepień. 

Jakie objawy? 


Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą wirusową i bardzo łatwo przenosi się z osoby chorej na osoby nieuodpornione drogą kropelkową (kaszel, kichanie osoby chorej na zdrową) oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, gardła lub moczem osoby chorej. Od momentu zakażenia wirusem odry do wystąpienia pierwszych objawów choroby może upłynąć 10-12 dni. Dlatego też można nawet nie wiedzieć, że mamy do czynienia z osobą chorą. Choroba jest najbardziej zaraźliwa pięć dni przed pojawieniem się wysypki, a także przez pierwsze cztery dni od chwili wystąpienia objawów. 

Początkowo na skórze pojawiają się grube wykwity, które następnie zlewają się w czerwone plamy z drobnymi grudkami. Wysypka w pierwszej kolejności pojawia się za uszami, a następnie na szyi i na twarzy, stopniowo także na tułowiu i kończynach. Jest ona bardzo swędząca, a równocześnie z nią może pojawić się zapalenie spojówek, zaczerwienienie oczu, światłowstręt. Twarz podczas choroby wygląda na opuchniętą, a wysypce towarzyszy również wzrost temperatury, często do 40 st. C. Może pojawić się również pogorszenie samopoczucia. Występuje także katar, zapalenie gardła i krtani, a także suchy, bardzo męczący kaszel. 


Groźne powikłania 


Odra może pociągnąć za sobą zachorowanie na zapalenie płuc, będące wynikiem nadważenia bakteryjnego, zapalenie mięśnia sercowego czy ucha środkowego albo, w skrajnych przypadkach, zapalenie mózgu. Ta ostatnia choroba może rozwinąć się nawet 7 do 10 lat po przebyciu odry. 

Szczególnie niebezpieczne jest zachorowanie na odrę kobiet w ciąży – może to pociągnąć za sobą takie konsekwencje, jak poronienie, przedwczesny poród czy niską wagę urodzeniową dziecka. 


Jak leczyć? 


Z uwagi na fakt, że odra jest chorobą wirusową, nie ma na nią skutecznego lekarstwa – dlatego tak ważna jest prewencja w postaci szczepionki. Kiedy dojdzie już do zachorowania, organizm musi uporać się z chorobą sam. Można jednak zastosować środki łagodzące objawy: środki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. 

Należy też przez tydzień powstrzymać się od aktywności, najlepiej leżeć w łóżku, by jeszcze bardziej nie osłabić organizmu. Należy nawadniać organizm, sięgając po wodę czy herbatki owocowe. Jeśli chorobie towarzyszy światłowstręt, należy zadbać o mrok w pomieszczeniu, w którym przebywa chory i przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej. Ze swędzącą wysypką można sobie natomiast poradzić smarując skórę środkami antyświądowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz