wtorek, 26 maja 2020

Atrybuty eleganckiego mężczyzny

Dostęp do wiedzy o najnowszych trendach mody, ale też zmiana stylu życia, a także media, zmieniły nieco wizerunek nowoczesnego mężczyzny. Już nie pachnie on potem, whiskey i papierosowym dymem, ale dobrymi perfumami, płynem do golenia, a jego ubiór charakteryzuje niewymuszona elegancja i naturalność. 

Zadbane włosy raz broda, a także paznokcie, czyste buty, to już standard. Podobnie zresztą, jak różnego rodzaju dodatki, które – podobnie zresztą jak w przypadku kobiety – są swego rodzaju wisienką na torcie. O jakich akcesoriach mowa? 

Mężczyzna, który dba o swój wizerunek, mówi zwracać uwagę na szczegóły. Nie wystarczy już pielęgnacja zarostu, dobór zapachu, dbałość o higienę czy o skórę. Teraz czas na odpowiednie atrybuty, kojarzące się z męskością, ale też właściwym sobie stylem i pewnym luzem, ale nie odejmującym mu w pewnych sytuacjach profesjonalizmu. Swego rodzaju kombinacja oznak zainteresowania nowinkami technologicznymi, z wiedzą na temat zasad doboru dodatków składa się na indywidualny styl, który wyróżnia danego mężczyznę od innych. 

Zegarki 


Nowoczesny mężczyzna powinien mieć przynajmniej jeden, choć praktyczne jest posiadanie tego elementu męskiej biżuterii w trzech odsłonach: garniturowej (klasycznej), codziennej oraz sportowej. Zegarek garniturowy powinien charakteryzować się dobrą jakością, minimalizmem, brakiem zbędnych ozdób i dodatków na tarczy, a także gustownym paskiem – można sobie pozwolić nawet na skórzany pasek ze skóry aligatora czarny

Najlepsze płócienne paski do zegarków doskonale sprawdzą się w przypadku zegarka noszonego na co dzień – powinien być on trochę większy od garniturowego, a koperta i tarcza mogą posiadać więcej elementów. Zegarek sportowy jest natomiast połączeniem wielofunkcyjności oraz nowoczesnego designu, a w zależności od stylu życia i rodzaju podejmowanych aktywności, może mieć wiele dodatkowych funkcji, począwszy od opcji chronografu, poprzez pulsometr, krokomierz, czy funkcje trackingowe GPS. O ile zegarkiem garniturowym i codziennym może być jeden model, to zegarka sportowego eleganci mężczyzna nie założy do eleganckiego garnituru! 

Krawat 


To kolejny element stroju mężczyzny, którzy tworzy pewną całość z pozostałymi elementami i dodatkami, a przy tym pozwala niekiedy pozwać nieszablonowy charakter właściciela, czy umożliwia odrobinę szaleństwa. Z umiarem oczywiście, bowiem krawat w roznegliżowane panienki nie jest w dobrym tonie, niezależnie od sytuacji. Krawat powinien uzupełniać i stawiać przysłowiową „kropkę nad i” jeśli chodzi o ubiór mężczyzny, a przy tym nie jest wskazane, by zbyt intensywnie kontrastował ze stylizacją. Najbezpieczniejszym wyborem jest tu ponadczasowa klasyka, która zawsze wygląda elegancko i trudno stawiając na nią popełnić błąd wizerunkowy. Warto pamiętać o pewnych wytycznych, dzięki którym dobór właściwego krawata nie będzie stwarzał problemów: 
  • im bardziej formalny strój, tym bardziej stonowane powinny być: odcień oraz faktura, 
  • im większy kontrast pomiędzy koszulą a krawatem, tym bardziej elegancki zestaw, 
  • krawat nosi się tylko do koszuli z długim rękawem! 
Do najbardziej eleganckich materiałów na krawat zalicza się jedwab, zaś jeśli chodzi o krawaty mniej formalne, na przykład noszone codziennie do pracy, doskonale sprawdzają się: wełna, bawełna czy len. 

Spinki do mankietów 


Dziś, dla niektórych są reliktem przeszłości, choć niesłusznie, bowiem znów wracają do łask. Obecnie przestały pełnić one już wyłącznie funkcję użytkową, na rynku pojawiły się niezliczone ilości ich wzorów czy kolorów. Nowoczesny design i niecodzienne połączenia różnych materiałów, np. srebra, mosiądzu, wolframu, tytanu, stopów miedzi czy stali jubilerskiej z cyrkoniami, czy innymi rodzajami kamieni (a nawet ruchomymi mechanizmami!) pozwalają dobrać odpowiednie spinki do różnych okazji i gustów. Szczególnie, że są dostępne zarówno w stylizacjach klasycznych, retro, a nawet mocno awangardowych. Można też zaprojektować sobie spinki z własnym logo, indywidualnym grawerem lub nadać im różnorakie formy (np. wyrażające daną pasję). Ograniczeń nie ma również jeśli chodzi o kolory, to także nie ma tu ograniczeń. 

Pasek 


Elegancki mężczyzna bezsprzecznie zawsze nosi pasek. Wyjątkiem od tej reguły jest smoking i frak, a także specjalnie skrojone spodnie do noszenia szelek. Już dawno minęły czasy, kiedy pasek miał po prostu spełniać swoją funkcję. Teraz jest nieodłącznym elementem ubioru i kluczowym punktem wykończenia stroju. Nie trzeba przy tym nadwyrężać budżetu dobierając pasek do każdych spodni - wystarczy mieć w szafie tylko dwa, natomiast wykonane z dobrej skory, bez ekstrawaganckich zapięć. Dzięki temu staną się uniwersalnym elementem stylizacji. Dobrze, by jeden z pasków był brązowy (pasuje do brązowych i wiśniowych butów), a drugi czarny (do czarnych butów). To właśnie kolorem obuwia kierujemy się przy jego doborze. Idealnie byłoby, gdyby pasek był wykonany z tej samej skóry co buty, dlatego zawsze warto zapytać sprzedawcę obuwia o ten element męskiej garderoby. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz