czwartek, 7 maja 2020

Ewa Przydryga "Bliżej, niż myślisz"

Tytuł: Bliżej, niż myślisz 
Autor: Ewa Przydryga 
Wydawnictwo: MUZA 


Wyobraź sobie, że przed twoimi oczami rozgrywa się scena, która przywodzi na myśl morderstwo. Mężczyzna wciąga nieprzytomną kobietę do samochodu i znikają w mroku. Co wówczas robisz? Wydawać by się mogło, że najbardziej naturalną reakcją jest telefon na policję i zgłoszenie próby porwania, a może nawet i zabójstwa. Tyle tylko, że kiedy masz za sobą pobyt w szpitalu psychiatrycznym oraz zatargi z miejscową policją, sprawa nie jest tak oczywista. 

W takiej właśnie trudnej sytuacji znajduje się Nika Werner, właścicielka niewielkiego pensjonatu w Gdyni, autorka kilku poczytnych powieści motywacyjnych. Przeprowadziła się z Poznania, by po traumatycznych wydarzeniach zacząć wszystko od nowa. Po utracie nienarodzonego dziecka, niemal rocznym pobycie w zakładzie zamkniętym, gdzie odzyskiwała równowagę psychiczną, postanowiła przywrócić do życia zrujnowany obiekt w Trójmieście. Odcięła się od męża, z którym zresztą nigdy nie była blisko, a także od toksycznej matki, która jednak wciąż usiłuje wpływać na jej życie. To nie pomaga Nice zapomnieć, a właściwie pogodzić się ze stratą. Tym bardziej, że matka wciąż wypomina jej śmierć własnego dziecka, siostry Niki, która utonęła w kąpieli. 

Trudno się zatem dziwić, że Nika szuka zapomnienia w alkoholu, co – niestety – w połączeniu z lekami skutkuje zanikami pamięci i omamami. Czy i tak było tym razem? Niki jest pewna, że jeden z wolnych pokoi, czwórka, został wynajęty przez tajemniczą kobietę. Rzekomo nie posiadała ona dokumentów, podała tylko imię i nazwisko, zapewne fałszywe. To nie wygląda wiarygodnie w oczach wezwanego na miejsce funkcjonariusza policji, Stefana Kubackiego, szczególnie że jest on negatywnie nastawiony do kobiety i niemal od początku podważa zasadność zgłoszenia przestępstwa. Nie można mieć jednak do niego pretensji szczególnie, że pokój, który rzekomo był wynajęty, wygląda na niezamieszkały, brak jest jakichkolwiek dowodów na obecność w nim zaginionej kobiety. 

Wobec niechęci policji, Nika decyduje się sama poprowadzić śledztwo. Zaczyna od narysowania portretu pamięciowego kobiety i skorzystania z pewnego kontaktu, komputerowego geeka. Z jego pomocą udaje jej się ustalić tożsamość kobiety, tyle tylko, że Dominika Kalita… nie żyje już od pewnego czasu. Według oficjalnych ustaleń policji była trzecią ofiarą mordercy zwanego Rozpruwaczem z Obwodnicy, choć jej ciała nigdy nie odnaleziono. Czy to zatem ona mogła wynająć pokój w pensjonacie Niki? Co tak naprawdę zdarzyło się tej nocy? Czy Nika widziała porwanie czy to tylko jedna z projekcji jej chorego umysłu? Na te i na szereg innych pytań rodzących się w trakcie lektury, odpowiedzi poszukiwać będziemy w znakomitej powieści autorstwa Ewy Przydrygi. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Muza powieść pt. „Bliżej, niż myślisz”, to doskonały thriller psychologiczny, który zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających czytelników. 

Autorce udało się nie tylko stworzyć na kartach książki niezwykły klimat grozy i napięcia, które przenika nas do szpiku kości, ale i zachować idealne proporcje pomiędzy poszczególnymi scenami. Choć mamy do czynienia z wątkiem kryminalnym, to tak naprawdę scena (rzekomego) porwania staje się pretekstem do odsłonięcia warstwy psychologicznej. Sytuacja Niki jest niezwykle skomplikowana, a osobista trauma związana z utratą dziecka za sprawą stalkera, nakłada się na tragiczne wydarzenia z dzieciństwa i śmierć siostry, której była świadkiem. Co w tej historii jest prawdziwe, a co jest alkoholowym majakiem? Czy Nika, rozpoczynając śledztwo, nie naraża się na niebezpieczeństwo? Lektura książki wiąże się z silnymi emocjami, a zakończenie jeszcze długo w nas wybrzmiewa. Jest to z pewnością powieść warta zapamiętania, podobnie zresztą jak nazwisko autorki. 


2 komentarze:

  1. Ciekawa fabuła! Thriller psychologiczny to jeden z moich ulubionych gatunków;)
    https://emocjomaniaa.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń