niedziela, 17 maja 2020

Martyna Kwiatkowska "Kraina bez książek"

Autor: Martyna Kwiatkowska 


Czy wyobrażasz sobie, jak wyglądałby świat bez książek? Świat, którym nie byłoby tylu wspaniałych historii spisanych na kartach powieści, świat który nie pachniałby drukarnią czy kolejnymi pokoleniami właścicieli danej książki. Wydawać by się mogło, że kiedy z powierzchni ziemi zniknie ostatnia książka, zniknie też nasz świat, ale jeszcze gorszym scenariuszem jest egzystencja bez nich. 

Właśnie dlatego grupa przyjaciół: Dorcia, Maciek oraz Tadek zdecydowali się opisać własną historię, by znów zapełnić półki książkami. Te bowiem zniknęły z ich kraju pewnego dnia, pod osłoną ciemności. Nikt nie wiedział co się dzieje, ani jaka jest przyczyna tego dziwnego zjawiska. Przyjaciele postanowili wyruszyć zatem tropem książek, by przywrócić dawny porządek rzeczy. Tak zaczyna się emocjonująca lektura książki pt.: „Kraina bez książek”, autorstwa Martyny Kwiatkowskiej. Adresowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym krótka opowieść, nie tylko wciąga w wir przygód, ale staje się okazją do rozmowy z dzieckiem o jego ulubionych książkach, bądź do zorganizowania szkolnego konkursu dotyczącego spisania własnej historii. 

Młodzi bohaterowie wyruszając na poszukiwanie książek, są świadomi wyzwania, jakiego się podejmują, a także rangi tych poszukiwań. Co nie znaczy, że nie liczą też na dobrą przygodę. Zostając w domu nie spotkaliby przecież skrzata mieszkającego w Dolinie Zagubionych Egzemplarzy i nie stanęliby w obliczu zadań, które im wyznaczył. Zanim skrzat udzieli im wskazówek, musza przejść pewien test, odpowiadając na pytanie, dlaczego tyle czytają. Chcecie dowiedzieć się, co było dalej? Koniecznie sięgnijcie po książkę, która zabierze was w podróż do … książki oraz w poszukiwaniu książek. Będziemy musieli wspólnie zawalczyć o to, żeby czytelnictwo w naszym kraju nie zginęło i zmierzyć się ze Złą Czarownicą. I tu czeka ich trudne zadanie, a od poprawności odpowiedzi zależą dalsze losy książek i czytelnictwa. I my w trakcie lektura zadajemy sobie podobne pytania, zastanawiając się dlaczego ludzie nie chcą zagłębiać się we wspaniałe historie wykreowane przez autorów. Przemyślmy dobrze odpowiedź, by pewnego dnia książki nie zniknęły i z naszych domów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz