piątek, 15 maja 2020

Martyna Kwiatkowska "Kraina zrealizowanych marzeń"

Autor: Martyna Kwiatkowska
Każdy z nas, niezależnie od wieku, ma jakieś marzenia. Niektóre z nich są piękne tylko dlatego, że są marzeniami, troskliwie je pielęgnujemy nie po to, by je spełnić, ale po to, by wciąż nimi żyć. Inne zaś pragniemy zrealizować, stają się one naszym celem, który ułatwia podejmowanie określonych decyzji, a nawet wytycza kierunek życia. 

Najpiękniejsze są jednak marzenia z dzieciństwa, niektóre zbyt nierealne, by mogły zostać zrealizowane, ocierające się o fantastykę, inne zaś proste i – jak się okazuje – przy odrobinie dobrej woli możliwe do realizacji. A jakie marzenia mają Tadek, Dorcia i Maciek, którzy już od kilku lat są przyjaciółmi, a mimo iż każdy z nich jest inny, to doskonale się ze sobą czują? Okazuje się, że Dorcia marzy o wspaniałych wakacjach, chciałaby w niedalekiej przyszłości wyjechać do Białej. Marzeniem Tadka jest perfekcyjnie grać na flecie, zaś Maćka – by ich trójka zawsze się przyjaźniła. 

Okazuje się, że marzenia tych sympatycznych dzieciaków nie tylko można spełnić, ale przy okazji zrobić to jednocześnie, do tego dbając o niezapomniane przeżycia, jakie gwarantuje wyjazd w okolice Tucholi. Rodzice Maćka zadeklarowali bowiem, że podejmą się opieki nad ich trójką, by mogli pielęgnować swoją przyjaźń, a przy okazji Tadek mógłby pobierać u ojca Maćka naukę gry na flecie. Nic zatem dziwnego, że przyjaciele nie mogą się już doczekać wyjazdu do Borów Tucholskich i niecierpliwie wyglądają zakończenia roku szkolnego. 

Jakie przygody tam na nich czekają? Jak uda się wyjazd i czy rzeczywiście będzie spełnieniem marzeń? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, autorstwa Martyny Kwiatkowskiej. Pozycja „Kraina zrealizowanych marzeń”, to nie tylko doskonała lektura na wakacje, ale przede wszystkim dowód na to, że warto mieć i pielęgnować marzenia. Opatrzona wspaniałymi, pobudzającymi wyobraźnię ilustracjami książka jest jedną z pozycji całej serii o przygodach Tadka, Dorci i Maćka. Stanowią one nie tylko okazję do poznania tej wspaniałej trójki przyjaciół, ale i do rozmowy o prawdziwych wartościach, życiowych planach czy właśnie … marzeniach.

Książeczki te mogą być wykorzystane zarówno przez rodziców, jak i przez nauczycieli, którzy włączyć je mogą do scenariusza zajęć, zgodnie z ich tematyką. Niewielka objętość tych historii zachęca do czytania nawet te dzieci, które są na etapie nauki czytania. Wciągające opowieści, prosty język i sami mali bohaterowie przyciągają do lektury, rozbudzając wyobraźnię i sprawiając, że dzieci otwierają się na świat i nowe doznania.


Poznaj też: "Kraina dzielnych obozowiczów" Martyny Kwiatkowskiej (recenzja TU).

2 komentarze:

  1. Serdecznie dziękuję, mam nadzieję, że książki lekturze tej książeczki nawet dorośli uwierzą w siłę marzeń.

    Martyna Kwiatkowska

    OdpowiedzUsuń