środa, 20 maja 2020

Wojciech Chmielarz "Wyrwa"

Tytuł: Wyrwa 
Autor: Wojciech Chmielarz 
Wydawnictwo: Marginesy 


Wszyscy, którzy żyją w związku, niezależnie od tego, czy zalegalizowanym, czy też nie wiedzą doskonale, że jest to ciężka praca, którą we wspólne życie muszą włożyć obie strony. Kompromisy, ustępstwa, niekiedy rezygnacja z własnych planów, a przynajmniej odłożenie ich w czasie, wspieranie drugiej osoby i towarzyszenie jej nie tylko wówczas, kiedy jest dobrze, ale również wtedy, kiedy wszystko zaczyna się walić – to jest właśnie proza życia. Jeśli jeszcze w związku są dzieci, pojawia się dodatkowy element, który trzeba uwzględnić w rozmowach, a także wobec którego trzeba trzymać wspólny front. Dlatego też małżeństwa idealne istnieją wyłącznie w książkach czy filmach, ewentualnie w naszej wyobraźni. Mimo wszystko, iż związek pełen jest cieni i blasków, nie umniejsza to miłości pary, połączonej dodatkowo wspólnym pokonywaniem przeszkód. 

Właśnie taki był związek Macieja i Janiny Tomskich – może bez fajerwerków, a jednak kochali się, mieli wspólnie dwie wspaniałe córeczki, jedenastoletnią Basię i czteroletnią Iwonkę. I choć wszystko miało być inaczej – Janina miała pisać książki i reportaże dotyczące poważnych tematów, zamiast pracować w plotkarskim portalu, a Maciej miał rozwijać karierę w finansach, zamiast utknąć a stanowisku analityka bez perspektyw na dalsze awanse, to jakoś ich wspólne życie tyle lat toczyło się spokojnie. I choć Maciej unika odpowiedzi, a właściwie samego pytania, czy byli szczęśliwi, to na pewno, nie byli nieszczęśliwi. 

Tak przynajmniej powiedziałby do chwili tragicznej śmierci Janiny. Kobieta straciła panowanie nad kierownicą i wjechała pod jadącego tira, ponosząc śmierć na miejscu. Tak przynajmniej sytuacja ta wyglądała w momencie przyjazdu policji na miejsce. Maciej początkowo nie może uwierzyć w słowa policjanta, że jego żona nie żyje. Może dlatego, że miała przeprowadzać wywiady na planie zdjęciowym pod Krakowem, a zginęła pod Mrągowem. Kiedy na dodatek okazuje się, że tak naprawdę wszystko wskazuje na to, że Janina popełniła samobójstwo, a na dodatek w łonie nosiła dziecko, Maciej zaczyna rozumieć, że tak naprawdę po tylu latach wspólnego życia razem, nie wie nić o swojej żonie. 

Co Janina robiła w okolicach Mrągowa? Czyje dziecko nosiła? I najważniejsze – jak powiedzieć córkom, że ich matka nie żyje? Z tymi pytaniami zmagać się będzie Maciej, a my towarzyszyć mu będziemy w tych trudnych dla niego chwilach dzięki najnowszej powieści Wojciecha Chmielarza pt. „Wyrwa”. Choć książka nie ma siły rażenia „Żmijowiska”, to opublikowana nakładem Wydawnictwa Marginesy pozycja skłania do refleksji nad własnym związkiem, a także nad tym, jak w nim funkcjonujemy. Po powieść sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy autora, ale wszyscy ceniący sobie dobrze skonstruowane powieści obyczajowe z nutką kryminalnych historii. Dzięki bogatej warstwie psychologicznej ciężko bowiem książkę zaszufladkować, trudno zamknąć ją w sztywnych ramach danego gatunku. Mamy tu zagadkę, mamy prawdopodobna zdradę, mamy też cierpienie po stracie i żałobę, mamy wreszcie dylemat, w jaki sposób postępować z dziećmi, jak je wychować po odejściu żony. To wszystko, dzięki kolejnym tajemnicom zyskuje nowej jakości i sprawia, że od książki nie można się oderwać. 

Autor zastosował dwa plany czasowe, dzięki któremu mamy możliwość nie tylko śledzić bieżące losy Macieja, ale również historię jego znajomości z Janiną. Sporo wiadomości uzyskujemy też dzięki Renacie, przyjaciółce Janiny, choć najbardziej angażujące okazuje się być prywatne śledztwo Macieja, a także popełnione przez niego błędy, to równie interesujące jest tło społeczno-obyczajowe powieści. Wspomniana proza życia, zmaganie się z kredytami, praca przesłaniająca wszystko, to tylko niewielka część obrazu zwanego życiem. Obrazu, który Chmielarz maluje niezwykle sugestywnie sprawiając, że po skończonej lekturze pozostajemy z refleksją na temat egzystencji człowieka, również swojej własnej… 


2 komentarze:

  1. Książka już za mną :) ja byłam zachwycona :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Choć wolałam Żmijowsko, bez wątpienia autor zapewnił sobie mocną pozycję na polskim rynku wydawniczym

      Usuń