poniedziałek, 18 maja 2020

Jak sprzątać w trakcie pandemii?

źródło: pixabay
Podobnie jak w przypadku innych koronawirusów, SARS-CoV-2 można przenieść na różne powierzchnie, jeśli np. osoba zakażona dotknie jej skażonymi rękoma lub gdy kropelki jej śliny czy wydzieliny z nosa lub gardła podczas mówienia, kichania czy kaszlu osiądą na różnych przedmiotach. Dlatego też szczególną uwagę należy poświęcić domowym porządkom i robić je tak, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. 


Zrób to sama 


Aby skutecznie walczyć z zarazkami, należy regularnie czyścić najbardziej newralgiczne powierzchnie w domu. Najlepiej sięgać po środki na bazi alkoholu, detergenty, chlor czy płyn do myci naczyń – czyli podstawową chemię gospodarczą. Preparaty – płyny, żele czy spray’e - do dezynfekcji można kupić w wielu sklepach, ale i zrobić samodzielnie w domu. Aby przygotować płyn antybakteryjny do czyszczenia i dezynfekcji mieszkania należy wymieszać: 
 • 500 ml octu, 
 • 400 ml wody, 
 • 50 ml wody utlenionej. 
Po wymieszaniu namaczamy ściereczkę w płynie i przemywamy nią wszystkie przestrzenie. Możemy również przelać środek do butelki ze spryskiwaczem(ja wykorzystuje spryskiwacz do spryskiwania kwiatków). 

Robiąc taki płyn samodzielnie, należy zwracać uwagę na proporcje składników oraz wybierać alkohol o właściwym stężeniu, ponieważ tylko w ten sposób preparat może być skuteczny. 

Podczas sprzątania z wykorzystaniem gotowych preparatów istotne jest, by stosować się do zaleceń producentów produktów czyszczących. W przypadku niektórych preparatów, po naniesieniu ich na powierzchnię, należy odczekać chwilę, by zaczęły działać. 

Bezpieczeństwo sprzątania 


W trosce nie tylko o powierzchnie, ale i o nas samych do sprzątania używaj rękawiczek jednorazowych. Teoretycznie zawsze powinniśmy to robić, by nie niszczyć sobie rąk, ale przyznam, że ja sama dopiero teraz zaczęłam używać ich regularnie. Nie dotykaj nimi twarzy, a po skończonym sprzątaniu – wyrzuć je. Nakremuj też dokładnie ręce. 

W domu możesz zrobić też samodzielnie żel antybakteryjny do rąk - wystarczy przygotować kilka produktów. Składniki na 100 ml to: 
 • 20 ml żelu aloesowego (ma działanie łagodzące i przyspiesza gojenie się ran), 
 • 75 ml alkoholu o stężeniu 95 proc. (spirytus, który działa jak środek odkażający), 
 • 5 ml wody utlenionej; 
 • kilka kropli ulubionego, naturalnego olejku odkażającego (np. z drzewa herbacianego, lawendowy czy olejek eukaliptusowy). 
Wszystkie składniki należy wlać do słoika, wymieszać i przelać do buteleczki z pompką lub atomizerem, którą można nosić wszędzie. Umożliwi to szybką dezynfekcję rąk w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości dokładnego umycia rąk. 

Postaw na produkty jednorazowe 


Przynajmniej w tym okresie sprzątaj wykorzystując produkty jednorazowego użytku (np. ściereczki – ja robię je ze zniszczonych pieluszek czy body mojej córeczki). Jeśli nie jest to możliwe, po każdym sprzątaniu dezynfekuj ścierki, których używasz. Możesz uprać je w temperaturze powyżej 60 st.C z dodatkiem proszku do prania oraz wybielacza. Mopy zanurz w gorącej wodzie z dodatkiem płynu uniwersalnego, a później wyciśnij i wysusz. Szczotki oczyść z kurzu i włosów, a następnie zanurz w pojemniku z ciepłą wodą z dodatkiem proszku do prania lub płynu do mycia naczyń. W kuchni częściej niż zwykle wymieniaj tez zmywaki i ściereczki. 

Zwróć szczególną uwagę na te powierzchnie 


Pamiętaj również o codziennym czyszczeniu klamek, włączników światła, uchwytów szafek, a także pilotów do telewizorów, klawiatury komputera, mydelniczki z dozownikiem, baterii łazienkowych i blatów kuchennych, czyli wszystkiego, czego często dotykasz. Pamiętaj również o każdorazowym czyszczeniu wanny po kąpieli. Regularnie sprzątaj również toaletę - sedes przynajmniej trzy razy w tygodniu, preparatem zawierającym środek odkażający. 

Przedmiotem, na którym może znajdować się najwięcej zarazków, jest też smartfon, a także zegarki oraz biżuteria. Należy zatem odpowiednio dezynfekować te przedmioty - w tym celu można wykorzystać specjalne środki do dezynfekcji urządzeń elektronicznych lub jednorazowe nasączone chusteczki. 

Jak długo wirus utrzymuje się na powierzchni? 


Czas utrzymywania się koronawirusa COVID-19 na danej powierzchni jest uzależniony od jej wilgotności, a także temperatury. Dlatego może wynosić od kilkunastu godzin do kilku dni. Na typowych powierzchniach utrzymuje się(w przybliżeniu): 
 • plastik: 2-3 dni 
 • rękawiczki: 8 h 
 • karton: 24h 
 • aluminium:2-8 h 
 • stal: 2-3 dni 
Nie zapominaj też o wietrzeniu. Słaba cyrkulacja powietrza sprawia, że patogeny dłużej krążą w pomieszczeniu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz