środa, 5 sierpnia 2020

Jan Pokrywka, Filip Żurakowski "Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu"

Tytuł: Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu 
Autor: Jan Pokrywka, Filip Żurakowski 
Wydawnictwo: Sensus Z jednej strony mamy coraz więcej osób, które skończyły sto lat, z drugiej zaś, obserwować możemy gwałtowne odejścia osób, które są w wieku przedemerytalnym lub emerytalnym. Co więcej, umierają na choroby przypisywane niegdyś osobom starszym, takie jak choćby zawał, osoby w wieku czterdziestu lat. Jako społeczeństwo również z każdym pokoleniem jesteśmy słabsi i choć teoretycznie długość naszego życia się wydłuża, to nie idzie za tym jakość tego życia. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele, począwszy od długotrwałego stresu i nieustannego gonitwy, poprzez niehigieniczny tryb życia, aż po zanieczyszczenie powietrza, wody, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, stosowane detergenty itd. Przyczyn zapewne można by wymienić jeszcze nieskończenie wiele, ważniejsze jest jednak to, w jaki sposób tu i teraz poprawić jakość naszego życia i sprawić, że będziemy cieszyć się zdrowiem i witalnością przez długie lata. 

O tym, jak żyć, by nie chorować, by kroczyć przez życie sprężystym krokiem i cieszyć się każdą jego chwilą, przeczytać możemy w bestsellerowym poradniku „Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka, to już II, rozszerzone wystanie książki, która cieszy się niezwykłą popularnością, zarówno z uwagi na uniwersalność zawartych w niej rad, jak i na sposób przekazu. Jan Pokrywka, lekarz i twórca czterech filarów długowieczności oraz Filip Żurakowski, autor i współautor wielu książek, wspólnie stworzyli poradnik, który powinien znaleźć się w każdej domowej biblioteczce, a co więcej – sugestie w nim zawarte powinny być wdrożone przez każdego, kto pragnie na długo zachować zdrowie i siłę. 

Książka składa się z osiemnastu części, w których autorzy poruszają różne aspekty – zarówno naszego zachowania, jak i zanieczyszczenia środowiska czy ilości szkodliwych substancji w naszym otoczeniu. Rozważania na temat zdrowia rozpoczynają się od przybliżenia nam definicji zdrowia oraz udzielenia kilku wskazówek dotyczących tego, co robić, by nie chorować. Dowiemy się również, jak powinniśmy się odżywiać, poznamy różne modele odżywiania, a także przekonamy się, jak zmiana diety wpłynie na inne sfery naszego życia. Przeczytamy też o tym, w jaki sposób ruch wpływa na nasze zdrowie, przekonamy się także, na ile głoszone przez doktora Pokrywkę „herezje” są udowodnione i mają przełożenie na poprawę naszego funkcjonowania. 

Obalimy mit zdrowej wody mineralnej, poznamy pięć typów energetycznych ludzi, nauczymy się też dostosowywać styl naszego odżywiania do stanu energetycznego, a także do klimatu oraz pory roku. To tylko kilka z wielu zagadnień poruszanych w poradniku, a prezentowanych w niezwykle prosty i przystępny sposób. 

Dzięki wyróżnieniu odrębnych fragmentów tekstu, graficznym oznaczeniu takich składowych, jak m.in. „Wprowadź to w życie” (czyli zestawu porad - reguł do codziennego stosowania), czy „Czas na refleksje”, skłaniające nas do zatrzymania się, przemyślenia, „powtórkom”, tabelom, podsumowaniom kolejnych rozdziałów, książka jest niezwykle czytelna, łatwo też możemy dotrzeć do interesujących nas fragmentów. Poradnik jednak przy pierwszym z nim spotkaniu warto wnikliwie przestudiować, by nie umknęły nam żadne cenne informacje. Po raz kolejny (a tak na pewno będzie) powracać możemy już tylko weryfikując pewne informacje czy pragnąć przypomnieć sobie szczegóły. Już po kilku tygodniach po lekturze poradnika (i zastosowaniu się do rad w nim zawartym) odczuć możemy jego realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz