sobota, 8 sierpnia 2020

Robert Dugoni "Brudna sprawa"

Tytuł: Brudna sprawa 
Autor: Robert Dugoni 
Wydawnictwo: Albatros System sprawiedliwości tylko w nazwie bywa sprawiedliwy. Szczególnie, że pomimo niezawisłości sądów, wpływa na nie istniejący ustrój polityczny, kultura, a i wartości, którymi kierują się poszczególni sędziowie. Są też grupy zawodowe, które albo nie podlegają pod tradycyjny system sądownictwa, alb też – jeśli już dojdzie do procesu sądowego – trzymają się razem, potwierdzając swoje wersje wydarzeń, nie chcąc odsłonić nawet odrobiny prawdziwej historii, kreując wersje wydarzeń, konfabulując, preparując dowody, zasłaniając się tajemnicą lekarską, adwokacką itd. Takie trzymanie się razem ma oczywiście swoje uzasadnienie, szczególnie w grupie obarczonej wysokim ryzykiem pomyłki, jak środowisko lekarskie czy pielęgniarskie, w którym nikt nie wie, kiedy będzie potrzebował pomocy, a świadomość, że można liczyć na znajomych „z branży”, z pewnością pomaga. Pomijając moralny aspekt takiego podejścia… 

Swoimi zasadami (nie mówiąc już o sądach) kieruje się też wojsko. Przekonała się o tym boleśnie Tracy Crosswhite, doświadczona policjantka z Seattle, pracująca w zespole A Sekcji Ciężkich Przestępstw Kryminalnych. Świeżo upieczona mężatka, boryka się, m.in. z racji swego wieku z problemami związanymi z zajściem w ciążę, dlatego kwestia dzieci, jest jej szczególnie bliska. Tym bardziej przeżywa aktualnie prowadzoną sprawę – potrącenie ze skutkiem śmiertelnym i ucieczką z miejsca wypadku. 

Ofiarą wypadku jest dwunastoletni chłopiec, D`Ande Miller, Afroamerykanin, co na dodatek czyni sprawę delikatną. Dziecko powracające z treningu koszykówki, zostało uderzone przez samochód z dużą siłą i odrzucone na znaczną odległość. Poniosło śmierć na miejscu, ale to nie zmienia faktu, że kierowca nie tylko nie zatrzymał się, by udzielić pomocy, ale zbiegł z miejsca zdarzenia, jak się okazuje porzucając auto w pobliżu. 

Jednocześnie niemal ze znalezieniem samochodu, ktoś zgłasza jego kradzież. Właścicielem samochodu jest Laszlo Trejo, wojskowy zamieszkujący na terenie osiedla wojskowego w Brenton, gdzie mieści się jedna z największych stoczni amerykańskiej marynarki wojennej. Mimo rzeczowych wypowiedzi wojskowego, i historii składającej się w spójną całość, Tracy uporczywie drąży temat, nie daje jej bowiem spokoju rana na głowie wojskowego oraz fakt, iż zrozpaczona matka zmarłego chłopca pragnie sprawiedliwości i ukarania winnego wypadku. Kiedy policjantka wraz z zespołem dociera do nagrania z kamery przemysłowej, które to naganie podważa zeznanie Trejo, zaczyna robić się gorąco, zaś do akcji wkracza wojsko. Co więcej, wypadek, do jakiego doszło i próby mataczenia, znikające dowody, to dopiero wierzchołek góry lodowej, odkryty przez Tracy. Armia jednak nie pozwoli, żeby jakiekolwiek brudy były prane przez cywilów, a policjantce i jej bliskim zaczyna grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Co więcej, w tej sprawie nie wiadomo już, komu może ufać, a jej nieustępliwość w dążeniu do prawdy zaczyna przeszkadzać wszystkim zamieszanym w jakikolwiek sposób w sprawę… 

Czy w takiej sytuacji można mówić o sprawiedliwości? Czy armia, której żołnierza mają służyć i bronić obywateli, może działać na ich szkodę? Do czego posuną się zamieszani w sprawę, by tylko zamieść ją pod dywan i zmusić policjantkę do zaprzestania swojego śledztwa? Przekonamy się o tym dzięki wstrząsającej powieści autorstwa Robera Dugoni, pt. „Brudna sprawa”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka z cyklu o detektyw Tracy Crosswhite, to nie tylko porywająca historia o tym, jak bardzo wypaczone jest obecnie pojęcie sprawiedliwości, ale również tym., jak wielkie niebezpieczeństwo stwarzają zamknięte społeczeństwa. 

Powieść adresowana do wszystkich czytelników ceniących sobie kryminalne historie, a także do tych, którzy zainteresowania są mechanizmami działania różnych służb, ale też i państwa. Frapująca fabuła, doskonale prowadzona akcja, interesujący bohaterowie i plastyczne tło społeczno-polityczne, a wszystko to okraszone mroczną atmosferą Seattle, miasta, które boryka się z falą przestępczości – to wszystko przyciąga do książki i sprawia, że nie można się od niej oderwać. Zakończenie książki przynosi nam natomiast niecierpliwe oczekiwanie na kolejny tom z nieustępliwą Crosswhite na czele. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz