piątek, 7 sierpnia 2020

Sibylle Rieckhoff i Valeska Scholz „Na kłopoty inspektor Mysz. Atak Gangu Próchnicy”

Tytuł: Na kłopoty inspektor Mysz. Atak Gangu Próchnicy
Autor: Sibylle Rieckhoff i Valeska Scholz 
Wydawnictwo: Jedność 


Wszyscy wiedzą, że lśniący uśmiech zdrowe zęby to element wizerunku, wpływający na odbiór danej osoby. Piękny uśmiech jest prawdziwa wizytówką, może pomóc nam w zdobyciu znajomych, tyle tylko, że trzeba na niego pracować. Odpowiednia dieta, regularne mycie, obowiązkowe wizyty u dentysty – to wszystko składa się na zdrowe, mocne zęby. 

Co jednak się dzieje, kiedy świadomie nie sięgamy po szczoteczkę, kiedy wolimy symulować czynność mycia, niż rzeczywiście zęby czyścić, kiedy szkoda nam tych kilku minut na dokładną higienę jamy ustnej? Przekonamy się o tym dzięki rewelacyjnej książce, adresowanej do młodych czytelników, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, pt. „Atak Gangu Próchnicy”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja, to kolejny już tom serii „Na kłopoty inspektor Mysz”, która nie tylko bawi i angażuje dzieci, ale również pomaga w kształtowaniu pozytywnych nawyków. Sibylle Rieckhoff i Valeska Scholz stworzyły niezwykłą opowieść o małej, dzielnej myszce, która niczym Sherlock Holmes potrafi rozwiązać każdą niemal zagadkę, na podstawie kilku tylko wskazówek. 

I tym razem inspektor Mysz będzie musiał wstać ze swojego fotela, by rozprawić się z niezwykle groźnym gangiem. Pytanie, czy da sobie radę? Zgłoszenie które tym razem dzielna myszka odebrała, wskazywało na konieczność typowego działania wychowawczego. Smutny głosik dziewczynki informował, że jej brat Krzyś codziennie rano i wieczorem jest w złym humorze, a choć zadaniem inspektora nie jest rozdzielanie kłócącego się rodzeństwa czy też poprawianie komuś humoru, to jednak poruszony, postanowił działać. 


Na miejscu okazało się, że to Laura, siostra Krzysia, dzwoniła po pomoc, bowiem chłopiec zawsze, kiedy ma umyć zęby, wpada w złość i potrafi nawet ubrudzić pastą całe lustro, zrzucając winę na siostrę. Krzyś, zagorzały przeciwnik mycia zębów, uważa iż utrzymywanie ich w czynności jest bardzo nudne, dlatego odmawia ich szorowania. 

Pierwszy krok inspektora, jak na prawdziwego detektywa przystało, to zawsze sprawdzenie terenu, a kolejny – identyfikacja wroga. Tym razem przeciwnik jest niezwykle groźny i silny. Okazuje się, że za zębem trzonowym Krzysia skrył się Prokop Próchnica wraz ze swoją bandą bakterii. Dowodzi on armią drążąca dziury w zębach, a następnie ukrywa się w nich ze swoimi koleżkami. Czy można go powstrzymać? 

Walkę inspektora z gangsterami możemy śledzić w trakcie lektury książki, zdobywając przy okazji szereg przydatnych informacji na temat mycia zębów – tzw. przegląd faktów rozwieje nasze wątpliwości co do tego, w jaki sposób powstaje próchnica oraz jak jej zapobiegać. Lektura nie tylko jest zabawną historią wypełniona sugestywnymi ilustracjami, ale przede wszystkim nieocenioną pomocą dydaktyczną, którą można posłużyć się szczególnie w przypadku dzieci, które – tak, jak Krzyś – odczuwają niechęć do utrzymywania jamy ustnej w czystości.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz