niedziela, 4 października 2020

Malwina Chojnacka "Karma. Sekrety i uprzedzenia"

Autor: Malwina Chojnacka 
Wydawnictwo: Książnica O kobietach zupełnie niesłusznie mówi się, że to słaba płeć, wszak wielokrotnie w ciągu swego życia udowadniają one swoją siłę. I to w sytuacjach ekstremalnych, wymagających wysiłku nieraz ponad siły przeciętnego człowieka, potrafią się zmobilizować i ruszyć do działania. Niezależnie od tego, czy chodzi o chore dziecko, porzuconego psa czy zdradzaną przyjaciółkę, zawsze można liczyć na ich pomysłowość i wsparcie. Potrafią pracować wytrwale, odnajdują się w sytuacjach, w których nie wytrzymują nawet mężczyźni, a ponadto to one zostają, kiedy mężczyźni odchodzą wystraszeni czy zniechęceni problemami lub wyzwaniami. Mają jedynie problem z przyjaźnią, niestety często te relacje pomiędzy kobietami podszyte są zazdrością czy niezdrowym zainteresowaniem. Jednak również od tego istnieją wyjątki, czasami bowiem to właśnie ta siła tkwiąca w kobiecej przyjaźni pozwala odbić się od dna i wciąż iść przez życie z podniesionym czołem. 

Taka właśnie jest przyjaźń Wiktorii, Oli i Justyny, kobiet, które nie tylko są współwłaścicielkami kawiarni przyjaznej psom o bezpretensjonalnej nazwie Karma, ale również najlepszymi przyjaciółkami. I to takimi, które zawsze staną za sobą murem niezależnie od tego, jak źle się dzieje. A rzeczywiście, szczególnie odkąd Wiktora wyjechała ze swoim włoskim mężem na wakacje, nie dzieje się zbyt dobrze, a kłopoty wydają się narastać. Nie dość, że gwałtowna burza narobiła szkól w kawiarnianym ogródku, to jeszcze Kamil, został uderzony w głowę spadającą gałęzią, a próbująca ratować go Ola okropnie rozcięła sobie nogę. W rezultacie trafili oni do szpitala, a Justyna, próbując czegokolwiek dowiedzieć się o ich losie i jadący z nią chłopak nie tylko strasznie się pokłócili, ale i wpadli w poślizg. A rozbity samochód to ostatnia rzecz, którą potrzebuje borykający się z kłopotami finansowymi Eryk. 

Ten fatalny ciąg zdarzeń, to jeszcze nie wszystko. Ola wiąż bowiem nie może uwolnić się od męża, który wykorzystując jej trudną sytuację, pragnie pozbawić ją dosłownie wszystkiego i zagarnąć cały apartament dla siebie, mimo iż ona wniosła tam spory wkład finansowy. Na dodatek okazuje się, że kobieta ma cukrzycę, a zraniona stopa nie chce się przez to goić. Nic dziwnego, że kiedy na dodatek ginie jej ukochany kundelek, rozkleja się zupełnie i już nawet wynajmowana kawalerka i spokój, który odzyskała nie potrafi jej cieszyć. Problemy ma również Wiktoria, a zepsuta przez przyjaciela męża końcówka urlopu to nic, w porównaniu z kłopotami, jakie zaczyna mieć z synem. 

O perypetiach tych trzech przyjaciółek przeczytamy dzięki niezwykle wciągającej powieści pt. „Sekrety i uprzedzenia”, kolejnej już z cyklu „Karma”, autorstwa Malwiny Chojnackiej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Książnica książka to słodko-gorzka opowieść o codzienności, wzbogacona wątkiem kryminalny, ginąć zaczynają bowiem kobiety mieszkające pobliżu Oli. Jak zakończy się ta opowieść? Przekonamy się dzięki lekturze, która nie tylko zauroczy wszystkich czytelników, który mieli możliwość poznać już bohaterki i ich problemy w poprzedniej części książki, jak i tych, dla których to pierwsze spotkanie z Wiktorią, Olą i Justyną. 

Mimo iż przyjaciółki nie są wolne od wad (któż z nas jest) – Justyna bywa grubiańska, Ola zbyt dużo płacze, to towarzyszenie tym kobietom w codziennych zmaganiach z życiem pozwala nie tylko oderwać się nam od osobistych problemów, ale również pozwala dostrzec szanse zarówno w tych mniejszych, jak i większych kłopotach. Co więcej, takie książki dla kobiet pozwalają zrozumieć, że każdy zasługuje na to, by być szczęśliwym i że każdy może znaleźć w sobie siłę, by o to szczęście walczyć. Szczególnie, jeśli ma u boku tak wspaniałe przyjaciółki i ludzi dających wsparcie. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz