sobota, 21 listopada 2020

Guido Wandrey "W przedszkolu "

Tytuł: W przedszkolu 
Autor: Guido Wandrey 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Decyzja o pójściu dziecka do przedszkola jest dla wielu rodziców bardzo trudna i stresująca. Również dziecko, szczególnie to wychowywane w ograniczonym gronie osób, będzie przeżywać zarówno oddalenie się od bliskich na kilka godzin, jak i natłok nieznanych mu osób, dzieci. Już sama ilość bodźców może przytłoczyć, a co niektóre dzieci nawet zniechęcić do przedszkola. Dlatego też o pójściu do przedszkola warto porozmawiać z dzieckiem odpowiednio wcześnie, przygotowując go na ten niezwykle ważny moment w jego życiu. 

Do rozmowy o tym, jak wspaniale jest w przedszkolu, jak wiele wspaniałych rzeczy możemy tam zobaczyć, jak wiele rzeczy zrobić, jak wiele wspaniałych kolegów i koleżanek poznać, możemy przekonać się dzięki książce pt. „W przedszkolu”, autorstwa Guido Wandrey. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca pozycja to jednak nie tylko doskonały wstęp do rozmowy o przedszkolu, ale także doskonała zabawa, a przy tym okazja do nauki. Książkę można wykorzystywać bowiem na wiele sposobów, w zależności od wieku dziecka czy celu, jaki nam przyświeca. Adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet nieco młodszych, otwiera przed nimi wspaniały świat przedszkolnych aktywności. Wiele się tu dzieje, a dziecko poprzez pokazywanie, opowiadanie, wyszukiwanie jest bezpośrednio zaangażowane, a jednocześnie oswaja się z przedszkolną rzeczywistością. 

Autor zabiera nas do przedszkola Dmuchawiec. Jego próg przekraczamy m.in. z Mią, Seliną, Julianem i Łukaszem, a także Emmą. To tylko kilka imion, bowiem tych dzieci w przedszkolu jest mnóstwo , a każde z nich chętnie tu przychodzi. Z uczęszczaniem do przedszkola związany jest pewien harmonogram, zatem i my po wejściu kierujemy się w stroną szatni, gdzie się przebieramy i zostawiamy swoje rzeczy. Rano czekają na nas wesołe śpiewy w kółku, a w tym czasie inna grupa je śniadanie – dziś jest pyszny chleb i herbata. Zajęcia w przedszkolu odbywają się również na placu zabaw, zatem i my bawimy się wspaniale na ruchomym mostku wraz z Miją czy z Seliną i jej zajączkiem na huśtawce. 

Czasami przedszkolaki idą też na wycieczkę, na przykład odwiedzają gospodarstwo na wsi, czym są bardzo podekscytowane. Nic dziwnego, bowiem jest tam tyle ciekawych rzeczy, jak krowy, traktor, malutkie króliczki, świnki i gęsi. Jednak nawet, kiedy dzieci pozostają w pomieszczeniu przedszkola, bawią się doskonale. Niektóre maluchy grają na instrumentach, inne bawią się w ciuciubabkę, jeszcze inne – w sklep. W kąciku pani zwykle czyta dzieciom bajkę – kto wie, może również o przedszkolu? 

Lektura książki zachęca do aktywności, do odszukiwania na ilustracjach poszczególnych bohaterów, do odpowiadania na pytania autora, a także do opowiadania tego, co dzieci widzi na obrazku. Dlatego może być ona wykorzystywana nie tylko w domu czy w przedszkolu, ale również w gabinecie terapeutycznym, np. u logopedy, bowiem doskonale wspiera rozwój mowa. Twarde karty sprawiają, że jest dużo trwalsza niż większość książek, nawet przeznaczonych dla tej grupy wiekowej, zatem długo nie będzie widać śladów jej zużycia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz