wtorek, 3 listopada 2020

Susie Hodge, David Taylor "Sztuka. Encyklopedia dla dzieci"

Tytuł: Sztuka. Encyklopedia dla dzieci
Autor: Susie Hodge (malarstwo i rzeźba), David Taylor (fotografia) 
Wydawnictwo: Arkady 


Sztuka to nie tylko przejaw kreatywności czy środek wyrazu. Obcowanie z nią, tak samo jak akt kreacji, oddziałuje holistycznie na człowieka. Uwrażliwia, leczy serca i umysł, pobudza do działania, inspiruje twórczo, uspokaja, działa terapeutycznie – można wymieniać liczne jej zalety. Dlatego o sztuce trzeba mówić już od najmłodszych lat, czyniąc dziecko wrażliwym na piękno, czasami nieoczywiste, otaczającego nas świata. 

W jaki sposób rozmawiać jednak z dziećmi o sztuce? Jak opowiedzieć o różnych stylach, o tym, jak różniła się sztuka w różnych częściach świata, a także o tym, co te wszystkie wytwory łączy? Warto posłużyć się publikacją, która łączy w sobie cechy albumu o sztuce oraz fascynującej książki dla młodych czytelników. Obrazy mówią same za siebie, ale jeśli do tego dodamy czytelne, frapujące opisy, które wciągać będą młodych czytelników w świat sztuki i zapraszać do wielkiej z nią przygody, pozycja ta stanie się idealną, by zagadnienia teoretyczne przybliżyć. Mowa tu o opublikowanej nakładem Wydawnictwa Arkady książce pt. „Sztuka. Encyklopedia dla dzieci”, autorstwa Susie Hodge i Davida Taylora. 

Ta wyjątkowa pozycja adresowana jest do młodych odbiorców, ale tak naprawdę sięgnąć po nią mogą wszyscy, zarówno opiekunowie i rodzice dzieci, jak i nauczyciele plastyki, poloniści, terapeuci. Sztuka głęboko zakorzeniona jest bowiem w naszej rzeczywistości i obejmuje wiele sfer naszego życia (wszak mówimy też o sztuce użytkowej), co sprawia, że publikacja nie tylko poszerza nasze horyzonty, zwraca uwagę na pewne kwestie, których dotychczas może nawet nie dostrzegaliśmy, ale również stanowić może doskonałe przygotowanie przed wizytą w muzeum. 
Książka składa się z trzech działów: malarstwo, rzeźba oraz fotografia, a w każdej z tych części znajdziemy szczegółowe omówienie najważniejszych kierunków, zmian, a także epok i dzieł, znanych nam z reprodukcji czy nawet z telewizji. W części poświęconej malarstwu autorzy zabierają nas w podróż przybliżając nam wstępnie zagadnienia związane z tematem i kompozycją, perspektywą, kolorem, omawiają również kolejno okresy w sztuce, poczynając od sztuki prehistorycznej, sztuki starożytnego Egiptu, poprzez początki sztuki włoskich miast, sztukę gotycką, sztukę renesansu, aż po pop-art oraz op-art i sztukę nowoczesną. Jednocześnie dowiadujemy się wiele interesujących rzeczy, o których niekoniecznie mówi się powszechnie, poznajemy również wielkich mistrzów i najbardziej znane dzieła danego okresu. 

W części poświęconej rzeźbie, czyli trójwymiarowym dziełom sztuki. Dzięki książce zdobędziemy sporo informacji poświęconej rzeźbie starożytnej, greckiej i rzymskiej, a nawet nowoczesnej. Również tu podziwiać będziemy dzieła sztuki, które do dziś zachwycają swoim pięknem, jak na przykład Dyskobol, Terakotowa armia czy Pieta. Najbliższa będzie nam zapewne część poświęcona fotografii, choć zapewne nigdy nie postrzegaliśmy tej aktywności w kategorii sztuki. Autorzy dowodzą, że fotografia może być niezwykle poruszającą formą artystycznego wyrazu. Poznamy jej początki, zachwycimy się fotografią Tetons-Snake River, wykonaną w Wyoming przez Ansela Adamsa i dokładnie omówimy poszczególne elementy zdjęcia, które świadczą o jego wyjątkowości, prześledzimy również rewolucję aparatu fotograficznego. Oraz poznamy rodzaje fotografii. 

Wieloaspektowe ujęcie pojęcia „sztuka”, które prezentuje ten wyjątkowy album, nie tylko daje nam wgląd w to, jak fascynujący jest świat sztuki, ale także wyposaża nas w wiedzę, która pozwala docenić wiele dzieł, która pozwala zachwycić się pietyzmem wykonania czy też nieszablonowym sposobem ujęcia tematu przez artystę. Wrażenie, jakie robi na nas album potęgowane jest jeszcze wspaniałym jego wydaniem – twarda oprawa i wysokiej jakości papier pozwalają sycić wzrok, a zaspokajając nasze potrzeby estetyczne doskonale współgrają z tematyką publikacji. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz