poniedziałek, 21 grudnia 2020

Joe Ballarini "Poradnik dla babysitterek. Polowanie na potwory"

Autor: Joe Ballarini 
Wydawnictwo: Young 


W Polsce coraz popularne staje się dorabianie przez nastolatków do kieszonkowego. Rozwożą oni dania na wynos, roznoszą ulotki, pomagają wykładać towar i podejmują się wielu innych prac. Stosunkowo rzadko jednak opiekują się oni dziećmi, zaś rodzice – oglądając wiele amerykańskich filmów – zapewne niechętnie by nastolatkom swoje dzieci powierzyli. Zupełnie inaczej jest w innych krajach, między innymi właśnie w USA, gdzie jest to bardzo popularne zajęcie. 

Właśnie opieką nad dziećmi zająć się ma trzynastoletnia Kelly Ferguson. Jej marzeniem jest wyjazd na letni obóz Miskatonic, który ma być jej szansą na społeczny awans. Niestety trudna sytuacja finansowa rodziny nie pozwala na takie ekstrawagancje, zatem dziewczyna musi zarobić na niego sama. Tyle tylko, że wyczerpała już wszystkie możliwości, a wciąż brakuje jej wymaganej kwoty. Udostępnia zatem na portalu społecznościowym ogłoszenie o opiece nad dziećmi i tym sposobem znajduje pracę jako babysitterka. Pech jednak chce, że ma pilnować syna szefowej swojej mamy i to na dodatek w wieczór, który miała spędzić na imprezie. 

Być może, gdyby Kelly wiedziała co ją czeka, rzeczywiście wybrałaby imprezę, rezygnując nie tylko z możliwości dodatkowego zarobku, ale i nawet z obozu. Jacob nie jest słodkim dzieckiem, tylko rozbrykanym maluchem, który doskonale wie, jak wykorzystać słabość naiwnej i niedoświadczonej opiekunki. Nie zmienia to jednak faktu, że gdyby coś mu się stało, Kelly nigdy by sobie tego nie wybaczyła… No właśnie, problem w tym, że Jacob znika i to nie tylko w niewyjaśnionych okolicznościach, ale prawda jest jeszcze bardziej zagmatwana. Chłopiec zostaje bowiem porwany przez … potwory. I to te, których bał się cały wieczór i co do których Kelly przekonywała go, że nie mogą istnieć w rzeczywistości. 

Co więcej, Kelly sama jest świadkiem porwania, co stawia pod znakiem zapytania jej zdrowie psychiczne. Kto bowiem uwierzy nastolatce, że jej podopieczny został uprowadzony w worku ciągniętym przez śmierdzące stwory? Z pewnością wiarę jej słowom da Liz LeRue, poprzednia opiekunka chłopca i – jak się okazuje – pogromczyni potworów. Wie ona doskonale, że koszmary senne nie pojawiają się bez przyczyny, szczególnie u takich dzieci jak Jacob, który obdarzony jest wyjątkowym darem. Otóż jego marzenia senne, w tym wypadku koszmary, zmieniają się w rzeczywistość. Czy właśnie ten dar mógłby się przydać komuś w świecie potworów? 

Kelly wraz z Liz ruszają chłopcu na odsiecz, przy okazji ratując kolejną dziewczynkę, jak się okazuje na imprezie, na którą Kelly miała iść. Wciąż jednak nie trafiają na ślad Jacoba, a czas bezlitośnie upływa i coraz mniej im go zostaje do czasu powrotu rodziców chłopca. Kelly, towarzysząc Liz, nie tylko przekonuje się, że praca opiekunki wcale nie jest prosta i nudna, ale, ze może być naprawdę niebezpieczna. A opieka nad dzieckiem to prawdziwa misja, zadaniem babysitterek jest bowiem dbanie o bezpieczeństwo dzieci, które kiedyś mogą zmieniać świat na lepsze. Co więcej, dzięki Liz trafia do Zakonu Babysitterek, gdzie … spotyka znajome osoby. 

Czy Kelly uda się odnaleźć chłopca? Czy przetrwa starcie z potworami? Czy odnajdzie się w tym zawodzie? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy dzięki lekturze fascynującej książki pt. „Polowanie na potwory” autorstwa Joe Ballarini. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego książka to pierwszy tom świetnie zapowiadającego się cyklu „Poradnik dla babysitterek”. To oferta nie tylko dla opiekunek dla dzieci, ale też dla wszystkich lubiących opowieści z dreszczykiem, i tych małych i tych dużych. Bo i rodzice odnajdą w tej historii wiele emocji, a może i powrócą wspomnieniami do czasów, kiedy oni sami obawiali się potworów … 

Autor zadbał o najdrobniejsze szczegóły, tworząc niezwykły klimat, a także w pełni identyfikując się z dziećmi przerażonymi wizją pojawienia się nieproszonych gości w szafie czy pod łóżkiem. Na wyjątkową atmosferę wpływ mają również fenomenalne ilustracje, a także sami bohaterowie, nastolatki uważane w szkolnych murach za dziwne, a jednak dysponujące wieloma ukrytymi talentami. Dzięki Zakonowi i tajemniczemu poradnikowi dla babysitterek talenty te mogą rozwijać … 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz