czwartek, 3 grudnia 2020

Mateusz Grzesiak "Pewność siebie. Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje"

Tytuł: Pewność siebie
Autor: Mateusz Grzesiak 
Wydawnictwo: Helion (OnePress, Sensus) 


Zdajemy sobie sprawę, że ludzie pewni siebie mogą więcej, sięgają wyżej, że zupełnie inaczej funkcjonują, podejmując coraz to nowe wyzwania, idąc przez życie szybkim krokiem i doskonale czując się zarówno w swojej skórze, jak i w miejscu, w którym są. Takie osoby podziwiamy, niekiedy im zazdrościmy i wielu z nas robi wszystko, by im dorównać. Pomocne w tym celu są poradniki, których na rynku wydawniczym jest wyjątkowo dużo, tyle tylko że niektóre z nich nie tylko utwierdzają nas w błędnym przekonaniu, że w pewności siebie chodzi o pychę i arogancję, ale próbują stworzyć z nas osobę, która przybiera maskę pewności siebie. 

Dlatego też książka Mateusza Grzesiaka znacząco różni się od pozostałych publikacji, łącząc bowiem w sobie teorię z praktyką, wiedzę merytoryczną z ćwiczeniami, pomaga nam zrozumieć czym pewność siebie jest, a czym nie jest. Co więcej, dzięki umieszczonym w książce ćwiczeniom pozwala zajrzeć w głąb siebie, i pracować nad tym, by ta pewność siebie wynikała właśnie z naszego wnętrza, a nie była sztucznie wykreowaną maską, którą pokazujemy światu. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion pozycja „Pewność siebie. Jak być asertywnym, pokonać lęk i sięgnąć po swoje”, pozwala nam nadać życiu zupełnie nową jakość, dzięki procesowi zmian, nad którymi to będziemy w trakcie lektury pracować. To książka nie tylko dla tych, którzy chcą zyskać pewność siebie, ale także dla tych, którzy mają problemy z asertywnością, dla potrzebujących inspiracji trenerów, a także dla tych, którzy nie mają problemów z asertywnością, zawsze jednak mogą dowiedzieć się czegoś więcej, chociażby dlatego, że praca nad sobą, samodoskonalenie nigdy się nie kończy, zmieniają się bowiem warunki zewnętrzne. 

Książka podzielona jest na cztery części, z czego trzy pierwsze stanowią podwalinę teoretyczną, pozwalającą lepiej zrozumieć pojęcie pewności siebie, zaś czwarta jest obszerną bazą ćwiczeń, pozwalających nad tą pewnością siebie każdego dnia pracować. W rozdziale pierwszym znajdziemy odpowiedź na pytanie, czym pewność siebie jest, zaś autor proponuje nam trzy różne na nią spojrzenia: jako na stan emocjonalny, obraz siebie oraz relację ze sobą. Autor pisze tu również o destrukcyjnym poczuciu fałszywej pewności siebie oraz przekonuje, że sukces nie jest magicznym tworem, ale wymaga racjonalnego podejścia i ciężkiej pracy. 

W części drugiej poszukiwać będziemy odpowiedzi na pytanie, po co tak naprawdę nam pewność siebie. Grzesiak udowadnia tu, że pewność siebie jest konieczna w różnych sytuacjach czy życiowych rolach, dlatego warto nad nią pracować. Zajmuje się pewnością siebie w sporcie, w biznesie, w szkole oraz w relacjach międzyludzkich. W kontekście tego ostatniego skupia się przede wszystkim na budowaniu związków, opartych nie na romantycznych uniesieniach, ale na solidnych, wypracowanych podstawach. 

Część trzecia odpowiada na pytanie od czego nasza pewność siebie zależy, zwracając przy tym uwagę na to, że wypływa z naszego wnętrza. Tego rodzaju pewność siebie nie potrzebuje zewnętrznych atrybutów jak drogie samochody czy luksusowe domy, by istnieć. Bazuje za to na samoświadomości tego, kim jestem, co umiem (a czego nie) i co jestem w stanie dać z siebie innym. Grzesiak zaznacza przy tym, że na pewność siebie mogą mieć wpływ różne czynniki, takie jak kultura, sposób mówienia, środowisko szkolne, rodzina oraz rzeczywistość, która nas otacza. 

Czwarta, praktyczna część, to zbiór ćwiczeń, dzięki którymi nad pewnością siebie możemy pracować. Część ta rozpoczyna się testem pewności siebie, diagnozować będziemy również swoich sabotażystów i identyfikować pomocników. Zabawimy się również w teatr, odkrywając wszystkie zdefiniowane role. Odsłonimy również twarze wątpliwości, pracować będziemy nad zwalczaniem strachów. Wszystkie zawarte w książce ćwiczenia mają na celu zyskanie samoświadomości i dzięki temu budowanie pewności siebie w oparciu o wiedzę kim jestem. 

Lektura książki wyposaża nas nie tylko w wiedzę, pozwalającą trzymać się obranej drogi, ale również stwarza możliwość pracy nad sobą. Po to, by osiągać cele, pozbyć się lęków i ograniczeń, a także tworzyć lepsze relacje z ludźmi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz