niedziela, 24 stycznia 2021

Barbara Baffetti „Czym jest … rodzina. Na Katechezie i w domu”

Tytuł: „Czym jest … rodzina. Na Katechezie i w domu” 
Autor: Barbara Baffetti 
Wydawnictwo: Jedność 


Nieustannie posługujemy się określeniem rodziny jako podstawowej komórki społecznej. Jednocześnie coraz częściej w naszych rodzinach pojawiają się problemy, coraz więcej jest rodzin dysfunkcyjnych, z problemami, rodzin, w których jest przemoc, nie tylko fizyczna, ale i ekonomiczna czy psychiczna, w których brak jest miłości, wzajemnej troski i zaufania. 

Dlaczego rodzina jest taka ważna, co oznacza ona dla jej członków, jak o rodzinę można dbać? Odpowiedzi szukać możemy w pięknej i pozostającej w pamięci książce pt. „Czym jest … rodzina. Na Katechezie i w domu”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność książka, to kolejna już pozycja serii mówiącej o ważkich tematach: postawach, wartościach, ideałach, emocjach i uczuciach. Autorka, Barbara Baffetti, zwraca naszą uwagę na to, że rodzina jest oparciem, jest miejscem, gdzie „miłość kobiety i mężczyzny ubogaca świat”. Po książkę sięgnąć mogą same dzieci, katecheci, ale i rodzice i terapeuci. Każdy tekst zakończony jest pytaniami czy myślami, które warto przeanalizować, w które warto się zatopić po to, by nie tylko zrozumieć czym rodzina jest, ale jak o nią się troszczyć i rozwijać. 

Dowiemy się, że wiele informacji dotyczących rodziny znajdziemy w Biblii – przeczytamy między innymi o Świętej Rodzinie z Nazaretu. Zastanowimy się także, jak wyjątkowa jest nasza rodzina i co sprawia, że jest jedyna w swoim rodzaju. Wspominać będziemy dziadków, odtwarzając być może nasze drzewo genealogicznie (na podstawie wskazówek autorki) i ciesząc się w tym przypadkach, kiedy jeszcze nasi dziadkowie są blisko. 

Zaczniemy również doceniać zalety każdego z członków rodziny, przekonamy się, dlaczego są tak wyjątkowi. Odkryjemy w swoim sercu ponadto ziarenka czułości i zaczniemy je pielęgnować. Dowiemy się także czym ta czułość jest i jak wygląda troszczenie się wzajemnie o siebie. Niezwykle istotny jest również rozdział o godzeniu się, bowiem musimy sobie uświadomić, że w każdej rodzinie zdarzają się kłótnie i nie oznaczają one braku miłości. Pod warunkiem oczywiście, że dążymy do konsensusu, że słuchamy się wzajemnie i szanujemy zdanie drugiej osoby. Autorka podaje nam wskazówki na wypadek kłótni, a dzięki czterem przywołanym zasadom przekonamy się, ze miłość w rodzinie jest w stanie pokonać wszelkie spory. 

W ostatnich latach wiele mówi się o równowadze pomiędzy życiem a pracą. Dla rodziny ten czas odpoczynku jest bardzo ważny, bowiem dzięki temu mamy możliwość spędzić wspólnie czas, cieszyć się bliskością innych osób. Autorka porusza także trudny w wieku rodzinach temat rodzeństwa – podkreśla, że przychodzące na świat dziecko jest wspaniałym darem Pana Boga, a starsze rodzeństwo może w pełni poczuć szczęście płynące z malucha, kiedy współpracuje z mamą i tatą, pomagając w pielęgnacji noworodka czy w pracach domowych. 

To tylko kilka z przywołanych w książce przykładów na to, jak ważna jest rodzina, jak wyjątkowa jest relacja łącząca jej członków i jak mocne są więzy serca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz