sobota, 23 stycznia 2021

Paulina Mechło i Magdalena Karpińska "Trening koncentracji dla dzieci"

Tytuł: Trening koncentracji dla dzieci 
Autor: Paulina Mechło i Magdalena Karpińska 
Wydawnictwo: Sensus 


W obecnych czasach, kiedy ilość bodźców jest przytłaczająca i każdego dnia, nawet nieświadomie, wystawiamy się na ich atak, ciężko jest mówić o pełnej koncentracji. Jest to niezwykle uciążliwe w przypadku dorosłych, ale też dzieci, którym problemy z koncentracją znacznie utrudniać mogą skupienie na przekazywanym materiale i przyswajanie go, a w konsekwencji – trudności szkolne. 

Dobra wiadomość jest taka, że koncentrację można wyćwiczyć poprzez systematyczną pracę i odpowiednio dobrane ćwiczenia, obejmujące m.in. klasyfikowanie, myślenie przyczynowo-skutkowe, wodzenie po śladzie. Zbiór stu takich ćwiczeń usprawniających koncentrację, zarówno u tych dzieci (i nie tylko dzieci), które mają z tym problem, ale i u tych, które chcą utrzymać, a nawet doskonalić swoje umiejętności, znajdziemy w książce pt. „Trening superkoncentracji dla dzieci”, autorstwa Pauliny Mechło oraz Magdaleny Karpińskiej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka to idealna propozycja dla uczniów, ale także rodziców, nauczycieli, terapeutów, którzy dzięki niej nie tylko zyskują cenny materiał do pracy z dzieckiem, ale sami również mogą potrenować. 

Książka nie jest ani przewodnikiem po świecie koncentracji i pamięci, ani poradnikiem merytorycznym. Znajdziemy tu ćwiczenia na każdy dzień (odpowiedzi umieszczone są na końcu książki), mniej lub bardziej skomplikowane, ale zróżnicowane w taki sposób, by rozwijać różne kompetencje. Dzięki niewielkiej objętości z książki można korzystać niemal wszędzie: w szkole, domu, w gabinecie, ale również w trakcie długiej podróży. Przewodnikiem po tej ekscytującej i pełnej wyzwań wyprawie (a właściwie treningu) jest Móżdżek, przyjaciel który wielokrotnie pomoże w zrozumieniu ćwiczenia, a na pewno będzie wspierał wiarą w sukces i … dobrze się bawił, podobnie zresztą jak dziecko wykonując kolejne zadania. 


A te dotyczą m.in. znalezienia w rozsypance literek w określonym kolorze, pokolorowania gwiazdek w określonej kolejności (klasyfikowanie, sortowanie), wyszukiwania określonych wyrazów, pokonywania labiryntów. Znajdą się tu również wykreślanki, dopasowywanie klocków, identyfikacja podobnych figur czy rysowanie lustrzanego odbicia. 

Będzie też zabawa kolorami, odtwarzanie wzorów, ćwiczenia obejmujące dodawanie, odejmowanie i inne działania arytmetyczne, identyfikację różnic czy dopasowywanie cieni. To wszystko sprawia, że dzięki zróżnicowaniu zadań nie sposób się nudzić, a do tego pokonywanie kolejnych stron/zadań, staje się prawdziwym wyzwaniem, któremu jednak oddajemy się z przyjemnością. Tym bardziej, że na uznanie zasługuje również szata graficzna książki, kolorowa, a jednocześnie nie odciągająca uwagi (!) dziecka od stojących przed nim zadań.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz