sobota, 27 lutego 2021

Katherine Woodfine "Czarny Smok w Wenecji"

Tytuł: Czarny Smok w Wenecji 
Autor: Katherine Woodfine 
Wydawnictwo: Dwukropek 


Szpiedzy, podwójni agenci, dzieła sztuki, tajemnicze kody ukryte w obrazach, broń o niezwykłej sile i organizacja, która planuje zniszczyć świat dla zysku. Czy może być coś bardziej emocjonującego, niż kombinacja tych wątków? Nie ma chyba osoby, a przynajmniej osoby mającej w sobie żyłkę awanturnika, która nie skusiłaby się na taką opowieść. Nic dziwnego, że nawet, jeśli byłaby ona adresowana do młodych czytelników, to równie chętnie sięgaliby po nią dorośli. Pociąg do życia na krawędzi, do rozwiazywania kryminalnych zagadek i poznawania świata wcale nie mija z wiekiem… 

Nic zatem dziwnego, że seria o przygodach Sophie Taylor i Lilian Rose pobudza wyobraźnie zarówno dzieci, jak i ich rodziców, a w domach toczą się batalie o dostęp do książki. Trzecia część cyklu autorstwa Katherine Woodfine pt. „Czarny Smok w Wenecji” jest równie emocjonująca, co poprzednie, mimo iż bohaterki są dojrzalsze, a tajne stowarzyszenie – bardziej bezwzględne. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek książka gwarantuje kilkugodzinną i pełną emocji podróż do niezwykłej Wenecji w okresie karnawału, a przy tym wielokrotny skok adrenaliny, bowiem z uwagi na charakter naszej podróży, grozić nam będzie śmiertelne niebezpieczeństwo …Nie trzeba przy tym zapoznawać się z poprzednimi tomami (choć zapewne każdy czytelnik zrobi to, po zakończeniu lektury), by dać się porwać wydarzeniom, choć z pewnością spotkanie z niezwykłymi bohaterkami będzie dla ich znajomych podwójną przyjemnością. 

Przenosimy się do Londynu roku 1912. Sophie przestała już być panienką, stała się młodą i ambitną kobietą, a przy tym dość postępową jak na swoje czasy. Od momentu, kiedy rozwiązała w wieku czternastu lat swoją pierwszą zagadkę kryminalną i odnalazła skradzioną pozytywkę, przeszła daleką drogę. Już nie jest przeciętną dziewczyną zarabiającą na swoje utrzymanie sprzedażą kapeluszy w domu handlowym. Teraz jest współwłaścicielką firmy Taylor&Rose, pierwszej londyńskiej agencji detektywistycznej prowadzonej przez kobiety. Wciąż też pracuje jako agentka rządowego Biura Tajnej Służby. 

Mimo iż wiele się w jej życiu zmieniło, wciąż jej misją jest rozpracowanie i unieszkodliwienie tajnego stowarzyszenia Fraternitas Draconum, usiłującego rozpętać kolejną wojnę. Drogą do tego może być odnalezienie potężnej, szesnastowiecznej broni, która dawno już została umieszczona w bezpiecznym miejscu, a wskazówki mające na celu jej zlokalizowanie zostały umieszczone na przedstawiających smoki malowidłach pędzla Benedetto Cassellego. Tym razem młoda agentka wyrusza do Wenecji, by odnaleźć ostatni obraz, a jednoczenie ostatni element układanki. „Czarny smok” jest częścią prywatnej kolekcji, a jego odszukanie wydaje się być banalne. Tyle tylko, że Sophie ma świadomość, iż grozi jej wielkie niebezpieczeństwo. W Biurze działa bowiem podwójny agent, a jego tożsamość wciąż nie została zweryfikowana. Na dodatek w trakcie próby wykrycia, kto jest zdrajcą, zaginał przyjaciel Sophie, Joe. 

Pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań Sophie i Lil nie zdołały go odnaleźć, ale nie chcą uwierzyć, że może on już nie żyć. Nawet wówczas, kiedy policja trafia na jego czapkę leżącą w kałuży krwi, Lil wciąż nie może zaakceptować prawdopodobnej wersji wydarzeń i wciąż koncentruje się na poszukiwaniach chłopaka, zaniedbując działalność firmy i pracę dla Biura. Teraz też odnawia wyjazdu wraz z Sophie, w wyniku czego dziewczyna wyrusza wraz z Jackiem i Leo, studentami Instytutu Sztuk Pięknych Spencera. 

Czy uda jej się odnaleźć obraz i odczytać ukryte w nim wskazówki? Czy to naprowadzi ją na ślad tajnej broni? W jaki sposób tym razem da o sobie znać stowarzyszenie? Czy Lil odnajdzie ich zaginionego przyjaciela? Czy wspólnie odkryją one tożsamość podwójnego agenta? Przekonamy się o tym dzięki lekturze tej emocjonującej książki, przy lekturze której nie sposób się nudzić. Wspaniale wykreowani bohaterowie, frapująca fabuła, wartka akcja z lawinowo toczącymi się wydarzeniami – autorka nie daje nam odetchnąć, stawiając przed czytelnikiem coraz to nowe wyzwania. W połączeniu z tajemniczą organizacją, niezwykłą bronią, światem sztuki i atmosferą weneckiego karnawału stanowi to mieszankę piorunującą i to niezależnie od wieku czytelnika. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz