sobota, 27 marca 2021

Anna Olej-Kobus "Księga niezwykłych zwierząt"

Tytuł: Księga niezwykłych zwierząt
Autor: Anna Olej-Kobus
Wydawnictwo: Dwukropek


Świat zwierząt jest naprawdę niezwykły, a one same potrafią nas mocno zadziwić. Ponadto liczba ich gatunków zdumiewa, a umiejętności, które wykształcił każdy z nich, zdolność do adaptacji do środowiska naturalnego, przetrwania nawet w niekorzystnych warunkach – budzą zazdrość. Wystarczy wizyta w ZOO by zobaczyć, jak bardzo różnią się one umaszczeniem, sposobem poruszania się czy nawet codziennymi zwyczajami.

No właśnie, jak to jest właściwie z tym światem zwierząt i dlaczego te zwierzęta są takie niezwykłe? Co świadczy o ich wyjątkowości? Przekonać się o tym możemy dzięki wspaniałej książce, będącej naszym przewodnikiem do świecie zwierząt, pt. „Księga niezwykłych zwierząt. Do rysowania, zgadywania i wymyślania”. Ta niema interaktywna książka autorstwa Anny Olej-Kobus zaprasza nas nie tylko do wspólnego poznawania różnych gatunków, ale i do wspólnej zabawy. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek książka sprawdzi się już w przypadku dzieci przedszkolnych, którym można pokazywać już sylwetki zwierząt z ich nazwaniem i krótkimi zabawami z danym gatunkiem w temacie, choć adresowana jest do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym. Różnego rodzaju zadania o różnym stopniu skomplikowania pozwalają na dopasowanie lektury i aktywności do wieku dziecka, a także do wykorzystania tych ćwiczeń również na lekcjach przyrody. Niektóre działy książki warto zresztą poznawać w terenie, bowiem na przykład identyfikacja śladów to doskonałe zadanie w trakcie biwakowania w lesie.
Dzięki lekturze będziemy bez problemu identyfikować zwierzęta z podziałem na ssaki, ptaki, płazy, gady czy ryby oraz owady. Dowiemy się, że różnego rodzaju wzory na ciele zwierząt spełniają określone zadania, zastanowimy się nawet, jak wyglądałaby zebra bez swoich pasków czy kot … w kwiatki! Choć o gustach się nie dyskutuje, to niezwykle intrygujący jest rozdział poświęcony najbrzydszym zwierzętom świata (golec jest tak naprawdę słodziakiem), a także tym o najdłuższych szyjach.

Poznamy również zwierzęta tak niezwykłe i tak rzadko spotykane, że można mieć wątpliwości co do ich istnienia (jak łuskowiec czy Greta oto), a także te, które wyglądają niczym malowane. Na stronach książki nie zabraknie również rodzimych gatunków, jak bociany, a pozostając w temacie ptaków – poznamy również ptaki-cudaki, a nawet przeprowadzimy eksperyment z jajem. Przeniesiemy się również do Afryki, poznając zwierzęta dżungli i te żyjące na sawannie, zanurkujemy też w głąb oceanu, by poznać prawdziwych gigantów zamieszkujących wody. Nieco zimno zrobi nam się podczas podróży na daleką północ – to w Arktyce żyją bowiem takie zwierzęta, jak niedźwiedź polarny czy maskonur zwyczajny.

Te wszystkie interesujące informacje na temat świata zwierząt utrwalać będziemy dzięki rozlicznym zagadkom, łamigłówkom, a nawet … zadaniom matematycznym. Liczyć będziemy jednak między innymi pióra, a ponadto rozpoznawać cienie, łączyć obrazki, rozpoznawać znaki i rozwiązywać krzyżówki. Będziemy też kolorować, szukać zaginionych portretów, a nawet … identyfikować oczy. Wszystko to po to, by doskonale się bawić – ucząc i uczyć – bawiąc. Ale przede wszystkim by zrozumieć, jak bardzo złożony jest świat zwierząt, a one same fascynujące i zasługujące na nasz podziw i szacunek.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz