wtorek, 16 marca 2021

Barbara Baffetti "Czym jest …. Wolność. Na Katechezie i w domu"

Tytuł: Czym jest …. Wolność. Na Katechezie i w domu
Autor: Barbara Baffetti
Wydawnictw: Jedność


Czym jest wolność i czy rzeczywiście oznacza ona całkowity brak zakazów i ograniczeń i robienie tylko tego, co robić chcemy? Czy potrafimy wolność opisać słowami? To bardzo trudne, nawet dla dorosłych, dlatego często wolności tej szukamy w niewłaściwych miejscach, w niewłaściwy sposób, łudząc się, że przekraczanie granic społecznych norm i zachowań, brak obowiązków, czy kolejne rzeczy, tę wolność nam zapewnią.

O tym, czym jest prawdziwa wolność, przekonała się księżniczka Eleuteria, mieszkająca na oddalonej od Słońca planecie. Jej rodzice bardzo się kochali, a ich panowanie było niezwykle mądre i pełne poświęcenia tak, że wszyscy poddani ich uwielbiali i dobrze im się żyło. Oczywiście wymagało to od królewskiej rodziny wiele pracy, czego nie mogła znieść młoda księżniczka. Wszystkie jej obowiązki wydawały się ciążyć, uwierać, oskarżała nawet ojca o despotyzm, robiąc wszystko, by doświadczyć upragnionej wolności.

Król, w swojej mądrości, zawarł z nią pewną umowę. Pozwolił jej pozostawić królestwo i wyruszyć w podróż pod warunkiem, że kiedy w końcu znajdzie wolność, zrozumie, czym ona jest, przyjedzie podzielić się tą wiadomością. Podarował nawet córce niezwykłego rumaka, który towarzyszył jej w drodze…

Czy księżniczka znalazła wolność? Czy zrozumiała, czym ona naprawdę jest? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Czym jest … wolność. Na Katechezie i w domu”, kolejnej już pozycji z serii poruszającej trudne tematy i opowiadającej o emocjach. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność książka pobudza do refleksji nad tym, czym tak naprawdę jest wolność. Mimo iż adresowana do młodych chrześcijan pozycja tak naprawdę trafi do serc wszystkich dzieci, różnych wyznań, jest również doskonałą lekturą dla dorosłych, szczególnie dla tych którzy wciąż tej złudnej wolności poszukują. Książkę z powodzeniem można wykorzystać ponadto na zajęciach szkolnych, i to nie tylko na Katechezie, ale również w trakcie godziny wychowawczej czy rozmowy w domu, na temat granic oraz wolności.

Księżniczka wyruszając w drogę nie ma sprecyzowanych oczekiwań – pragnie wolności, rozumianej jako brak obowiązków, ale tak naprawdę nie wie, jak ta wolność miałaby wyglądać. Szybko się przekonuje, że oznacza ona cos innego, niż jej się wydawało. Przekonuje ją o tym choćby drzewo z zaczarowanego lasu, które tłumaczy jej, że do wolności potrzebujemy innych, a także, że ma ona swoje granice. Konieczna jest także akceptacja tego, kim jesteśmy, umiejętność towarzyszenia drugiemu człowiekowi.

W swojej wędrówce księżniczka spotyka także Aniołów z którymi dzieli się zdobytymi informacjami na temat wolności, a dzięki rozmowie z nimi zaczyna rozumieć, że to niełatwy dar, którego należy jednak pieczołowicie strzec. Aniołowie opowiadają Eleuterii również historię ludu Izraela dowodzącą, że wolność wymaga od nas wzrastania i ciągłego bycia w drodze…

To tylko kilka lekcji, które otrzymała młoda księżniczka. Każda z bogato ilustrowanych opowieści o jej przygodach zakończona jest pytaniami wartymi rozważenia czy ważnymi informacjami, które mogą stać się tematem dyskusji, bodźcem do niej. Lektura książki uświadamia nam, że tak naprawdę wolność nie ma nic wspólnego z robieniem tylko tego co chcemy i kiedy chcemy. Prawdziwa wolność oznacza bowiem wzrastanie, podążanie za potrzebami innych, czyste serce przepełnione miłością. Wówczas nasze życie przepełnione będzie tą wolnością, a każdy nasz czyn będzie jej służył.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz