poniedziałek, 15 marca 2021

Danielle Steel "Sąsiedzi"

Tytuł: Sąsiedzi
Autor: Danielle Steel
Wydawnictwo: Między Słowami


Są takie chwile w życiu, kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że pewien etap czas zakończyć. Zwykle taka refleksja przychodzi pod wpływem jakichś traumatycznych wydarzeń, niekiedy jednak wiąże się ze spotkaniem na swojej drodze danej osoby. Czasami też niezwykły splot różnych okoliczności pomaga nam ruszyć do przodu, kończąc to, co było i otwierając przed nami wrota do nowej drogi życia.

Tak właśnie było w przypadku kilu osób zamieszkujących w San Francisco. Silne trzęsienie ziemi powoduje, że mają szansę spotkać się osoby, których ścieżki w normalnych warunkach by się nie przecięły. Tymczasem nie tylko zaczynają dzielić oni swoją obawę o życie, ale także swoje historie, wpływając wzajemnie na siebie i inicjując szereg zmian. Te opowieści mamy szansę poznać dzięki książce Danielle Steel, niekwestionowanej królowej romansów, choć akurat nowość „Sąsiedzi” to raczej powieść obyczajowa, wiele tu bowiem refleksji na temat losu, na temat życia, a także dokonywanych wyborów. Tym samym po opublikowaną nakładem Wydawnictwa Między Słowami książkę sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy twórczości autorki, ale również wszyscy ci, którzy cenią sobie skomplikowane historie, mogące stać się i naszymi.

Na łamach książki spotykamy Meredith, emerytowaną gwiazdę Hollywood, która życie w odosobnieniu, otoczona luksusem, na który nawet nie zwraca uwagi. Po bolesnym rozwodzie odsunęła się w cień, koncentrując na wychowaniu syna, niemal nie opuszczała swojej pięknej posiadłości zlokalizowanej w najlepszej dzielnicy mieszkalnej miasta. Po śmierci chłopca jednak zupełnie odseparowała się od ludzi, korzystając z usług pary służących, jako jej łącznika ze światem. Kobieta całe dnie spędza albo na lekturze, albo pielęgnując ogród, i dopiero trzęsienie ziemi oraz świadomość, że za bramą może być ktoś potrzebujący pomocy, mobilizują ją do działania. W ten właściwe sposób poznaje swoich sąsiadów, z których każdy boryka się z różnego rodzaju problemami.

To właśnie ona też użycza swojego domu, dając schronienie tym sąsiadom, W ten właśnie sposób pod jej dach trafia Peter, pracownik działu reklamy miejscowej gazety, nocami dorabiający jako opiekun niewidomego pianisty i usilnie pracujący nad swoją pierwszą powieścią. Jest też Ava, modelka zaangażowana w związek bez przyszłości z założycielem start-upów i bogaczem, który nie jest zainteresowany małżeństwem, a także Andrew, znany i ceniony lekarz, który swoją empatią i ujmującą osobowością podbija serca pacjentów, natomiast wszystkie negatywne emocje wyładowuje w domu na żonie i na dzieciach.

W jaki sposób ich historie zmienią bieg zdarzeń? Jakie tajemnice wyjdą na jaw i w jaki sposób rozmowy o życiu wpłyną na podejmowane decyzje? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki genialnej w swoim zamyśle, choć niestety nie najlepszej w wykonaniu. Nie jest to zdecydowanie najlepsza książka autorki, frustrują tu nieustanne powtórzenia tych samych treści, powroty do opowiedzianych już historii, przez co czytelnik może stać się nieco skołowany. Mimo tego do książki warto się przekonać z uwagi na głębię, którą w sobie kryje, a także z uwagi na bohaterów, doskonale nakreślonych, obdarzonych indywidualnym zestawem cech, przez co przypominają nam oni nie papierowe lalki, ale osoby z krwi i kości, my zaś w pełni angażujemy się w ich opowieści, kibicując dokonywanym wyborom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz