wtorek, 9 marca 2021

Justyna Drobkiewicz "Świat w piżamie"

Tytuł: Świat w piżamie
Autor: Justyna Drobkiewicz
Wydawnictwo: Dwukropek


Ktoś musi nie spać, by spać mógł ktoś – tak można podsumować wysiłek wszystkich tych pracowników, którzy pracują w godzinach nocnych. I choć może wydawać się to nieprawdopodobne, ale kiedy ty zmęczony przykładasz głowę do poduszki i zasypiasz, śniąc kolorowe sny, ktoś właśnie wstaje do pracy. Kiedy w twojej sypialni panuje bezpieczny półmrok, gdzieś tam istnieją miejsca tętniące życiem.

Przekonuje się o tym Krzyś, młody bohater wspaniałej książki dla młodych czytelników. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek pozycja pt. „Świat w piżamie”, autorstwa Justyny Drobkiewicz to wspaniały sposób, by poznać różnego rodzaju zawody związane z pracą nocną, dowiedzieć się, czym zajmują się poszczególne osoby, ale przede wszystkim uświadomić sobie zróżnicowany charakter zajęć i to, że tak naprawdę świat nigdy nie śpi. Właśnie po to, byśmy mogli rano zjeść pyszne śniadanie, spać bezpiecznie czy nawet podróżować. Wie o tym doskonale tata Krzysia, który jest pilotem, ale dopiero w trakcie rozmowy chłopiec w pełni uświadamia sobie, jak odpowiedzialną ma pracę i jak często wiąże się ona z brakiem snu wówczas, kiedy chłopiec słodko śpi. To lektura idealna nie tylko dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale i wczesnoszkolnym, a opowieści o zawodach i ludziach pracujących w nocy wciągają, jednocześnie pozwalając poznać wszystkich tych, którzy pracują w godzinach nocnych.

Na łamach książki pojawia się zatem piekarz, którzy wstaje wieczorem i pracuje całą noc, by rano czekały na nas świeże bułeczki, pachnące chleby czy słodkie ciasteczka. Ale nie tylko on jest zaangażowany w pracę w godzinach nocnych. Pracować musi też dostawca, by świeży towar każdego ranka był dostępny w sklepach.Pracuje wspomniany tata Krzysia, ale i cała obsługa lotniska, które nawet nocą tętni życiem. W poruszaniu się po mieście, także nocą, pomagają taksówki, nocą pracuje także nocny stróż, strzegąc urzędów, banków czy sklepów. O podróżach nocą opowiada Krzysiowi również siostra Anka przypominając sobie swój powrót z wakacyjnych wojaży.

Nocą pracują także firmy sprzątające po to, by rano można było wejść do czystego pomieszczenia, choć zapewne Krzyś wcale nie chciałby interwencji takiej firmy, która od razu przeprowadziłaby selekcję jego porozrzucanych zabawek. Nocą pracują również strażacy, którzy tak naprawdę cały dzień czekają w gotowości, by realizować swoje zadania. Podobnie zresztą jak policjanci, a dzięki tej świadomości my możemy spać spokojnie.

To tylko niektóre zawody opisane w książce, tylko niektórzy nocni bohaterowie, którzy działają wówczas, kiedy ty odpoczywasz. Ta świadomość jest niezwykle krzepiąca, budzi też ciekawość i zrozumienie tego, jak bardzo się od siebie różnimy, prowadząc różny tryb życia, a także pozwala docenić wiele osób, z których istnienia nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. A kiedy już poczujemy wdzięczność wobec piekarza, dzięki któremu możemy delektować się świeżymi bułeczkami czy wobec maszynisty, który prowadzi pociąg, którym wyruszamy na wakacje, możemy pozachwycać się pięknymi i pobudzającymi wyobraźnia ilustracjami Anny Simeone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz