czwartek, 18 marca 2021

Marie Kondo, Scott Sonenshein "Jak czerpać radość z pracy"

Tytuł: Jak czerpać radość z pracy
Autor: Marie Kondo, Scott Sonenshein
Wydawnictwo: MUZA


Twoje biurko przypomina śmietnik, zalegają na nim papiery dotyczące wszystkich klientów, stare rachunki i potwierdzenia przelewów, a znalezienie czegoś przed zebraniem graniczy z cudem? Wciąż gubisz jakieś dokumenty i poświęcasz długie minuty na ich poszukiwanie, a ostatecznie musisz tworzyć je ponownie? Na twoim komputerze panuje bałagan, a wyszukanie pliku graniczy z cudem? Twoja skrzynka mailowa jest pełna nieprzeczytanych wiadomości, a wyłuskanie z nich tych, które są dla ciebie istotne, graniczy z cudem?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to znak, że czas na sprzątanie. I jeśli zastanawiasz się, czy – poza oczywistym faktem lepszej organizacji przestrzeni – takie porządki przynoszą więcej korzyści i mogą być na przykłada powiązane z zadowoleniem z pracy, to warto sięgnąć po książkę Marie Kondo i Scotta Sonensheina pt. „Jak czerpać radość z pracy”. Ta najnowsza książka autorki bestsellerowej „Magii sprzątania” przenosi nasze porządki na płaszczyznę zawodową i pomaga nie tylko ruszyć z miejsca, jeśli chodzi o karierę, ale pracować efektywniej, wydajniej i z większą radością. Po opublikowaną nakładem Wydawnictwa MUZA książkę sięgnąć mogą wszyscy zainteresowani porządkami i wprowadzeniem ładu do swojego zawodowego życia, ale uwaga – skutkiem ubocznym lektury (i sprzątania) może być decyzja o zmianie swojego życia zawodowego!

Książka składa się z jedenastu rozdziałów, a choć teoretycznie wszystkie dotyczą porządków w biurach i gabinetach (w tym także porządków związanych z użyciem elektronicznych gadżetów), to ich zawartość sięga dużo głębiej. Bałagan to coś więcej niż stosy papierów i niepotrzebnych rzeczy, to odbicie chaosu w naszym życiu, niechęci do pracy, frustracji. Dlatego też część rozdziałów tworzona jest przez psychologa organizacji oraz wykładowcę biznesu, który przywołuje m.in. wyniki najnowszych badań poświęconych sukcesowi i satysfakcji z pracy. Wszystkie te treści wspaniale się uzupełniają, tworząc – mimo różnych autorów – spójną całość, która umożliwia nam weryfikację swojego sposobu postępowania oraz podejścia do kwestii czystości w miejscu pracy.

Mimo iż na rynku pojawia się więcej pozycji poświęconych porządkom to metodę Kondo wyróżnia to, iż pozwala ona raz na zawsze pozbyć się bałaganu z naszego życia, dzięki zmianie myślenia i wyrobieniu sobie nowych, trwałych nawyków. Ta zmiana zachowań pozwala nam wejść na inne tory, odzyskać swobodę, polepszyć jakość swojego funkcjonowania na wszystkich płaszczyznach.

I tak pierwszy z rozdziałów, niejako wprowadzający, zawiera garść informacji dotyczących porządków, które motywują nas do działania. Kolejne dwa rozdziały skoncentrowane są na porządkowaniu stanowiska pracy – rozpoczniemy jednak nie od aktywności fizycznej, ale umysłowej, zastanawiać się bowiem będziemy, dlaczego pragniemy porządku oraz jak wyobrażamy sobie własny dzień pracy i jaki rodzaj życia zawodowego daje nam radość.

Rozdziały od czwartego do dziewiątego koncentrują się na porządkach w sferze cyfrowej, porządkowaniu … czasu, a także decyzji, sieci kontaktów, zebrań i zespołów. Mimo iż każdy zawód ma inną specyfikę, to proponowane przez autorów sposoby cyfrowych porządków są na tyle uniwersalne, iż mogą dla każdego z nas stanowić punkt wyjścia do działania. Dzięki zastosowanym wskazówkom będziemy w stanie do minimum ograniczyć liczbę folderów i sprawić, by nasz pulpit przekształcił się w „miejsce, które pomaga (…) wykonywać pracę i daje radość”. Zajmiemy się też organizacją czasu i … odzyskiwaniem czasu, a także obaleniem mitu, iż wielozadaniowość jest czymś pożądanym. Nauczymy się ponadto podejmować decyzje – te ważne oraz zautomatyzować te, które są błahe i szkoda nam czasu. Uporządkujemy również nasze kontakty, przy okazji oceniając te relacje, które przynoszą radość. Nauczymy się też prowadzić konkretne i wartościowe zebrania oraz dokonywać selekcji tych, w których uczestniczymy, a także zgłębimy sztukę tworzenia idealnych zespołów.

W ostatnich rozdziałach autorzy zachęcają do tego, by magią sprzątania dzielić się też z innymi, a także prezentują różnego rodzaju propozycje pozwalające czerpać z wykonywanej pracy jeszcze więcej radości. To wszystko składa się na praktyczny poradnik, łączący w sobie elementy psychologii i praktycznego podejścia do funkcjonowania w uporządkowanym otoczeniu. Trudno sobie wyobrazić, byśmy po lekturze tej książki nie rzucili się do sprzątania. A to dopiero początek zmian…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz